Dziś wiele z nas nie potrafi skutecznie odpoczywać. Sama bardzo dobrze znam to uczucie, kiedy siadam na chwilę i już myślami robię coś nowego. Nie wiem, czy o czymś zapomniałam, czy rzeczywiście mogę usiąść na chwilę.

Spis treści:

  1. Jak skutecznie odpoczywać?
  2. Skutki braku odpoczynku
  3. Dlaczego nie odpoczywasz?
  4. Jak zacząć odpoczywać?
  5. Krok 1 skutecznego odpoczywania – pozwól sobie na odpoczynek
  6. Krok 2 skutecznego odpoczywania – Zaplanuj swój odpoczynek
  7. Krok 3 skutecznego odpoczywania – Przygotowanie
  8. Krok 4 skutecznego odpoczywania – Odpoczywam
  9. A jak już dobrze odpoczniesz… to radośnie wracaj do pracy

Masz czasem wrażenie, że biegasz jak chomik w karuzelce i mimo usilnych starań nawet nie potrafisz odetchnąć, kiedy już z niej na chwilę się wyrwiesz? Życie w ciągłym pośpiechu, mając stale sto rzeczy na głowie i w głowie nie sprzyja temu, żeby nagle zatrzymać się i powiedzieć sobie: “stop, teraz odpoczywam”.

Jak skutecznie odpoczywać?

Wiele kobiet na pytanie jak odpoczywa po pracy mówi: „padam na kanapę, pilot itd.”, wiadomo o co chodzi. Albo: „co sobotę jadę do centrum handlowego”. Wracamy jednak stamtąd zmęczone nadmiarem ludzi / hałasem / światłem, korkami na drodze, a więc zamiast relaksu zafundowałyśmy sobie kolejną porcję stresu.

I jeszcze jedno: zauważ że „leniuchowanie” w postaci leżenia przed telewizorem czy godziny spędzone w Internecie wcale nie dają odpoczynku. Umysł jest zasypywany informacjami do przetworzenia, oczy bolą, ciało coraz bardziej spięte, a w efekcie wcale nie odpoczywasz.

Zobacz co się dzieje, kiedy sfera odpoczynku jest zaniedbana.

style=”text-align: justify;”>Skutki braku odpoczynku:

…są liczne i dość łatwe do zdiagnozowania:

  • przemęczenie, które powoduje w najlepszym razie trudności w koncentracji. Coraz trudniej się skupić, spada efektywność…. Kumulowanie napięcia nie prowadzi do niczego dobrego, bo wcześniej lub później odczujesz to w ciele.
  • efekty somatyczne: bóle i zawroty głowy, napięcie mięśni całego ciała, bóle kręgosłupa (w tej okolicy często kumulują się stresy i dają coraz to wyraźniejsze sygnały). W skrajnych przypadkach pojawią się choroby psychosomatyczne.
  • drażliwość – nerwy na wierzchu. Byle drobiazg urasta do rangi problemu nie do przejścia. Narasta frustracja, złość.
  • obniżona wydajność, właściwie  to błędne koło ponieważ im bardziej jesteśmy zmęczone, tym trudniej o dobrą wydajność, a jak spada wydajność to wydaje nam się że trzeba pracować więcej i nie ma czasu na odpoczywanie itd. itp.
  • coraz trudniej nam skutecznie odpoczywać, kłopoty z zasypianiem albo sen nie daje regeneracji sił i rano budzimy się niewypoczęte,
  • nie mówiąc o takim drobiazgu jak cera w odcieniu ziemniaka w wyniku niedotlenienia albo podkrążone i/lub podpuchnięte oczy.

Na koniec kolejny argument: te skumulowane negatywne efekty w końcu odczuwa też nasze otoczenie: rodzina, współpracownicy, znajomi… Trudno przecież czerpać radość z życia gdy jest się chronicznie przemęczonym.

(W tym miejscu pisząc to poczułam się zmęczona i prawie odczułam wszystkie opisane wyżej punkty na własnej skórze. A wyobraźnia podsuwa mi teraz obrazy obywateli pewnego pięknego kraju Dalekiego Wschodu, znanych z tego, że ładnym słowem nazwali nagły zgon z wyniku przepracowania i stresu, a nawet traktują ten fakt jako powód do dumy, bo oto odszedł „prawdziwy człowiek sukcesu”. Nie idź tą drogą!).

Dlaczego nie odpoczywasz?

Nie jest odkrywczą teza, że boimy się odpoczywać. Od dziecka karmione jesteśmy treściami typu „Na tapczanie siedzi leń”. A my nie chcemy przecież tak być określane prawda? ☺

Zobacz czy są Ci bliskie takie poglądy:

– „nie mogę wrzucić na luz, bo jak się odłączę to świat dookoła popędzi naprzód beze mnie i będę w plecy”, albo

– „wcale nie jestem pracoholikiem, nie uczestniczę w wyścigu szczurów, po prostu świat tak pędzi że muszę dotrzymywać mu kroku.”

A może jest tak, że za brak odpoczynku odpowiada zaniżone poczucie własnej wartości? Pracoholicy, nieumiejący odpoczywać stale sobie coś udowadniają. A w tym gronie dużo więcej jest kobiet. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, poprzestanę więc tylko na stwierdzeniu, że tak jesteśmy od dziecka uczone że wszyscy wokoło są ważni a my na końcu. Śmiem twierdzić, że poświęcanie się kobiet – w różnych dziedzinach i wobec różnych relacji – jest naszym sportem narodowym.

Jak zacząć odpoczywać?

A więc skoro odpoczynek musi zostać wprowadzony jako nowa, ważna sfera życia, musisz nauczyć się odpoczywać. Zdecyduj, że to dla Ciebie ważne, a potem zastosuj tę prostą i skuteczną metodę pięciu kroków :

  1. nastawienie – pozwól sobie
  2. zaplanuj odpoczynek
  3. przygotuj się
  4. odpoczywaj
  5. wróć do pracy

Czy masz poczucie winy, kiedy siadasz na chwilę dosłownie na kanapie, żeby w spokoju napić się herbaty, bo przecież tyle jeszcze do prasowania/ ugotowania/ posprzątania – cokolwiek, wstaw tu swój własny „wyrzut sumienia”?

Zajmijmy się tą sprawą głębiej. Dla własnego dobra, dla dobrego samopoczucia i równowagi (balansu) w życiu, do którego przecież dążymy, umiejętność dobrego odpoczywania jest konieczna. Niezbędna. Jak tlen.

Ten głos w głowie, który mówi „nie zasługujesz” albo „i po czym tu odpoczywać? Nic wielkiego jeszcze nie zrobiłaś” itd., otóż ten głos NIE DZIAŁA W TWOIM INTERESIE. Taki pogląd  Ci nie pomaga być efektywną, skuteczną i wydajną. A dzięki temu szczęśliwą.

Krok 1 skutecznego odpoczywania – pozwól sobie na odpoczynek

To pierwszy i niezwykle ważny element skutecznego odpoczywania. Mentalna zmiana. Pomyśl: tylko dzięki odpoczynkowi możesz mieć energię by jechać dalej. Oczywiste prawda? Ale rzadko sobie na to pozwalamy,  bo dałyśmy się zagonić w piętkę właśnie.

Postaw się na równi z innymi: partnerem, dziećmi, innymi członkami rodziny, współpracownikami, przyjaciółmi. Bądź dla siebie choć w połowie tak dobra jak dla innych. To wcale nie jest egocentryzm czy nawet egoizm (który w naszej świadomości ma więcej negatywnych skojarzeń),  tylko zdrowa dbałość o własne potrzeby. Nie przejmuj się reakcjami otoczenia, tylko zadbaj o swój relaks sama.

Przecież im szczęśliwsza jesteś w swoim życiu – w sensie ogólnym – tym lepiej idzie Ci w pracy i w każdej innej dziedzinie.

Pracuj nad swoim poczuciem wartości. Pracoholicy to zazwyczaj perfekcjonistki,  świetnie zorganizowane a zarazem niedowartościowane i niemające zaufania do swoich umiejętności.

Doceniaj się, każdy krok w dobrym kierunku niech będzie przez Ciebie zauważony. Dziękuj – sobie właśnie. Za rozwój. Za wysiłek. Za efekt. Za starania.

I pomyśl : świat NAPRAWDĘ się nie zawali jeżeli Ty na chwilę zwolnisz.

To Ty jesteś swoim własnym priorytetem. Tak jak w samolocie, kiedy lecisz z dzieckiem stewardessa uczy, by w razie wypadku najpierw założyć maskę tlenową sobie, a potem latorośli. Dlaczego? Bo tylko żywa masz szanse pomóc komuś innemu. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz usłyszałam o tym byłam szczerze zdziwiona. Jak to najpierw sobie? Przecież Matka-Polka-Bohaterka najpierw dziecię uratuje a potem – ewentualnie – siebie, jak czasu wystarczy. Akurat, przecież dziecko może sobie tę maskę natychmiast z dzioba zdjąć, ale nikt mu już jej nie poprawi bo macierz odpłynie w tym czasie już w niebyt. Gdyby najpierw pomyślała o sobie uratowaliby się oboje…

Krok 2 skutecznego odpoczywania – Zaplanuj swój odpoczynek

Tak jak każdą inną ważną dla siebie aktywność. Wpisz sobie w kalendarz czas na odpoczynek i niech to będzie świętość.

  • codziennie – po pracy. Zamykasz szufladkę oznaczoną jako praca i funkcjonujesz w innym świecie. Dobre są codziennie rytuały, np. pół godziny wieczorem na spokojną kąpiel, medytację, czytanie, słuchanie uspokajającej muzyki, spacer albo zwykłe nicnierobienie ale z założeniem, że to czas tylko dla Ciebie. Ważna jest regularność.
  • dzień wolny w tygodniu – czy każdy weekend kojarzy Ci się tylko z jazdą na mopie i nadganianiem zaległych spraw z całego tygodnia? Ja bardzo długo miałam taki program gospodarczy w każdy weekend, co dało znakomity efekt w postaci tego, że nawet nie zauważałam kiedy minął i ciągle byłam zmęczona. Więc koniec z tym. Ale koniec z tym. Zaplanuj prace domowe np. w sobotę, a niedziela niech wygląda zupełnie inaczej.
  • dłuższy urlop. Pod tym pojęciem rozumiem wolne od pracy dłużej niż tydzień. Choć właśnie nie tak istotna jest długość, co jakość tego odpoczynku. Idealnie byłoby, gdybyś mogła wyjechać i zmienić otoczenie i styl życia.  W domu przecież zawsze znajdzie się coś pilnego do zrobienia. Jednak nawet pozostanie na miejscu może pozwolić na dobry odpoczynek pod warunkiem, że zamkniesz na ten czas rozdział pod tytułem “praca”.  Oczywiście sposób spędzania wolnego czasu jest kwestią bardzo indywidualną i zależy m.in. od temperamentu, ale pewne zasady są uniwersalne.

Planowanie Cd…

  • 1. podpisz kontrakt

Spisz ze sobą umowę. Wniosek urlopowy. Przecież pracownicy, kiedy idą na urlop piszę wniosek do pracodawcy. Jeśli masz problem z odpoczywaniem wypisz wniosek i podpisz go sama dla siebie. To pozwoli Twojej głowie na zauważenie faktu, że bierzesz wolne. Czasem trzeba oszukać nasz zwariowany mózg…

  • 2. trzymaj się planu

Jeśli zaplanowałaś odpoczywanie, realizuj plan. Traktuj to zadanie jako równie ważne, jak wszystkie inne. Tu mała dygresja: ważne jest by zaplanować sobie czas na odpoczynek, ale uwaga by nie popaść w „przeplanowanie”. Udany odpoczynek np. w weekend to nie jest kolejne zadanie, które ma od Ciebie wymagać perfekcyjnej organizacji z zegarkiem w ręku. Akurat w tej sferze pozwól sobie na jak największą  spontaniczność. Nie wszystko trzeba kontrolować, a przyjęcie założenia że ma być luz i spontan potrafi mile zaskoczyć. Otwórz się z ciekawością na to, co się będzie działo i powitaj swój wolny czas z radością!

Krok 3 skutecznego odpoczywania – Przygotowanie

Przed dniem wolnym jak i dłuższym urlopem warto się odpowiednio przygotować, żeby nie okazało się, że zamiast spokojnie leżeć na plaży myślisz o tym, czego nie dokończyłaś, zapomniałaś itd.

  • rytuał końca pracy – posprzątaj biurko, upewnij  się, że “zakończyłaś pracę”, że nic na tym biurku nie zostało w fazie “rozgrzebania”
  • dzień wcześniej zakończ co się da żeby mieć „spokojną głowę” na urlopie,
  • znajdź zastępstwo i przekaż obowiązki osobie która będzie mogła w razie konieczności Cię zastąpić. Unikniesz w ten sposób koszmaru pt. telefon z pracy w pierwszym dniu urlopu z pytaniem gdzie jest ten pilny raport na dzisiaj.
  • Ustaw autoresponder w poczcie i nie zaglądaj do niej do końca urlopu! Zaplanuj posty
  • Poinformuj o dniu wolnym

A zamykając za sobą drzwi zostaw tam swoją pracę. Zaczeka na Ciebie… 😉

Jeśli oderwanie myśli od spraw zawodowych wydaje Ci się trudne lub wręcz niemożliwe, powtarzaj sobie jak najczęściej „teraz mam urlop, mam wolne, odpoczywam, nie ma miejsca na myślenie o pracy, to jest mój czas”. Jeżeli nie przełączysz się z trybu praca na tryb odpoczynek oznacza to, że wprawdzie ciałem już w niej nie jesteś, ale głowa nadal tam pozostała. I będzie ciężko odpocząć.

Krok 4 skutecznego odpoczywania – Odpoczywam ☺

  • sen – Napoleon podobno spał ok. 3 godzin i wręcz tryskał energią. Zdarzały mu się jednak drzemki w ciągu dnia. Bo sen jest niezwykle ważnym a jednocześnie niedocenianym elementem życia. To w czasie snu regeneruje się układ nerwowy. Ilość godzin snu potrzebna do dobrej regeneracji jest sprawą bardzo indywidualną, jednak generalnie zadbaj o to, żeby się po prostu wysypiać. Czyli nie kumulować „niedospania”.
  • jedzenie – pomyśl wcześniej o tym, co dobrego (i zdrowego!) zjesz i przygotuj sobie wartościowy posiłek, który niespiesznie zjesz. Bez pośpiechu i starannie delektując się każdym kęsem. To jeden z elementów regeneracji i odpoczynku. Kiedy jesteś zabiegana zwykle nie masz czasu na takie naprawdę “wyjątkowe” jedzenie. Spraw sobie więc zdrową, wyjątkową, odżywczą przyjemność.
  • ruch – każdy wysiłek fizyczny jest wskazany, m.in. dlaczego że dzięki niemu przenosisz koncentrację z gonitwy myśli na ciało. Wybierz dla siebie taką formę aktywności, która będzie sprawiać Ci przyjemność a nie stanie się kolejnym trudnym obowiązkiem. Już regularny spacer daje fantastyczne rezultaty. Bieganie, rower, joga, cokolwiek… byle się ruszać!
  • kontakt z naturą. Obserwuj przyrodę. Pobaw się z psem. Oddychaj głęboko i świadomie – jak najwięcej przeponą. To pozwoli wyciszyć się i …odpocząć.
  • zmiana otoczenia – wyjdź z domu, wyjedź choćby do miasta obok
  • masaż – oprócz wspaniałych efektów prozdrowotnych polecam masaż gorącymi kamieniami
  • medytacja, techniki relaksacyjne oddechowe dają świetne efekty. W Internecie znajdzie wiele podpowiedzi w tej dziedzinie.
  • offline – jeśli jest Ci bliskie stwierdzenie „offline is the new luxury” to właśnie masz sobie taki luksus fundować regularnie, bo na niego zasługujesz i jest to potrzebne. Tak, to jest wykonalne.
  • relacje – w wolnym czasie porysuj z dzieckiem, umów się ze znajomymi, pogadaj…
  • zrób coś co będziesz wspominać latami – ubrudź się w błocie – co robiłaś w zeszłym roku? Czy pamiętasz? Jeśli nie masz wyjątkowych i szalonych wspomnień – stwórz je w tym roku.
  • zrób coś po raz pierwszy – idź na warsztat lepienia z ceramiki, kaligrafii, pomaluj sobie doniczkę… cokolwiek – przypomnij sobie że jesteś niezwykle kreatywną osobą a Twoja twórcza natura lubi ukazywać się w coraz to nowej formie. To po prostu bardzo odświeżające. Więc od czasu do czasu, a nawet jak najczęściej zrób coś nowego!

A jak już dobrze odpoczniesz… to radośnie wracaj do pracy ☺

Ten tekst pisałam korzystając z techniki pomodoro – pamiętasz ją? Jeśli nie – znajdziesz ją w artykule na temat pracy w domu. A w tej metodzie regularne, zaplanowane i radośnie przeżyte chwile odpoczynku są niezbędne dla osiągnięcia maksymalnej koncentracji ☺


Dziękuję, że znalazłaś czas na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że to, co w nim zawarłam przyda Ci się w życiu osobistym oraz biznesie.

Jestem pewna, że już masz jakieś genialne pomysły na to, jak skutecznie odpoczywać. Podziel się proszę nimi w komentarzach.

Chcesz fajne narzędzia, które poprawią Twoją produktywność i organizację czasu?

Zajrzyj do PANI SWOJEGO CZASU


Share.

23 komentarze

  1. Izabela Sobczyk dnia

    Świetny artykuł, taki z krwi i kości mojej. Zapewne wiesz co mam na myśli. W teorii, 60% jest mi znane ale te pozostałe 40% wciska mnie na odrbitę z której boję się wyrwać, żeby coś mi nie uciekło. Czasami zastanawiam się komu i co chcę udowodnić, że dam radę, że jestem samowystarczalna, że podołam? Kurcze przecież wiem, że dam radę i że mam mocne kolana i że jak trzeba będzie to powstanę.

  2. Gracjana_dobraporadnia dnia

    Uczę się odpoczywać, jeszcze wciąż kojarzy mi się z leniuchowaniem i walczę z pejoratywnymi myślami na temat leniuchowania właśnie. To nie bierze się znikąd, odkąd mam córkę to wiem, że chcę ją nauczyć, aby odpoczywała, a jak to zrobić najlepiej – dobrym przykładem. Bo przed oczami mam swoją mamę, która nie usiądzie na 5 minut, bo kwiaty trzeba podlać , zetrzeć kurze, nastawić zupę, o znowu kurze o i suchy listek przy kwiatku i tak w kółko!!! Najbardziej pomaga mi zaplanowanie odpoczynku, wtedy wiem, że nie odbywa się kosztem czegoś i nie mam wyrzutów sumienia 🙂

  3. Magdalena Michalak dnia

    FANTASTYCZNY, bardzo mi obecnie potrzebny, rzeczowy, konkretny tekst, który zamierzam sobie wydrukować i często przypominać. Bardzo podoba mi się również strona internetowa. Dziękuję za ten zapewne pracochłonny ale wartościowy dla mnie wpis 🙂

    • szczesliwawbiznesie dnia

      Dziękuję Magdalena za tak ciepłe słowa! Wydrukować? WOW. Cieszę się, bardzo, że zainspirowałam Cię do nauki odpoczywania!

  4. Cudowny artykuł o odpoczywaniu :). ja nie wiem, w jakich my czasach żyjemy, że musimy się uczyć… odpoczywać 😛 😛

  5. Monia z Jak to ugryźć? dnia

    Świetrty! Szczególnie podoba mi się pomysł spisania ze sobą umowy. Faktycznie, jest coś takiego, że boimy się odpoczynku. A przecież niepotrzebnie.

    • szczesliwawbiznesie dnia

      Okazuje się, że czasem trzeba się przymusić formalnie do odpoczywania 🙂 stąd pomysł z umową!

  6. Ja raczej nie mam problemów z odpoczywaniem. Wydaje mi się, że za dużo odpoczywam 😀 Muszę za to planować inne “aktywności”, bo inaczej na nicnierobienie poświęcałabym za dużo czasu.

  7. Ewelina | makehappylife.pl dnia

    Najgorsze jest to, że większość z nas nie potrafi odpoczywać. Czasami mam wrażenie, że marnuję czas, bo mogłabym tyle zrobić w tym czasie. Kiedy spędzam czas z dzieckiem nie mam takiego poczucia, ale kiedy tylko chciałabym dłużej poleżeć, od razu się to załącza. Jednak zmuszam się do odpoczynku, do wcześniejszego snu, czy niewłączenia komputera. Potrzebujemy resetu, żeby dobrze i normalnie funkcjonować.

  8. Jakie to ważne – pozwolić sobie na odpoczynek. I to przekonanie, że świat się nie zawali, a my nie znankrutujemy, jak polezymy sobie na kanapie przez pare minut! Dziękuję, pozdrawiam!:)

  9. Świetny tekst jakże potrzebny! Ja umiem odpoczywać nawet jeśli w domu brudno i obiad nie zrobiony. Często spotykam się ze zdziwieniem “Jak to możliwe, że odpoczywasz a tyle masz do roboty. Ja to tak nie umiem! ” A ja umiem bo to jest mój priorytet. Bałagan poczeka, nie ucieknie. Jak się zregeneruję to nawet obiad ugotuję

    • szczesliwawbiznesie dnia

      Olga gratuluję podejścia! Niestety niewiele kobiet potrafi tak rozsądnie podejść do tematu. A przecież jeśli nie zadbamy o siebie, nie jesteśmy w stanie zadbać o innych!

  10. Diana z Pieniadzjestkobieta dnia

    Ja się uczę tej trudnej sztuki, bo wcześniej postrzegałam nawet chwilową bezczynność jako straszną stratę czasu. Już jest u mnie z tym troch ę lepiej 🙂

    • szczesliwawbiznesie dnia

      Diana świetnie, że się uczysz, to już krok naprzód. Czasem samo uświadomienie sobie, że nie umiemy odpoczywać jest już tym, co nas przybliża do znalezienie większej równowagi w życiu. Trzymam kciuki za Twoje skuteczne odpoczywanie!

    • Czesto narzekam na brak odpoczynku, denerwuje mnie, ze inni odpoczywaja wiecej. No dobra.. Spia. I nie inni, tylko maz 😉
      Ake jak mam chwile to.. Lapie sie na tym, ze nie odpoczywam, a po prostu nic nie robie przez kilka chwil. Przepuszczam czas..
      Odpoczywac tez trzeba umiec..

      • szczesliwawbiznesie dnia

        Odpoczywanie to w dzisiejszych czasach umiejętność, której się musimy uczyć. Bo siedzieć na kanapie a skutecznie odpocząć to dwie różne rzeczy. Kobiety zwłaszcza coraz rzadziej sobie na odpoczynek pozwalają.

Zostaw komentarz