Temat zarabiania na blogu jest nieco kontrowersyjny, ponieważ narosło wokół niego mnóstwo mitów, plotek i legend. Trochę tak jak z dochodem pasywnym: jedni twierdzą, że można, inni, że wręcz przeciwnie. Sprawdź, jak zarabiać na blogu i z której strony się za to zabrać.

Myślę, że ilu blogerów tyle opinii, każdy też ma inne doświadczenia, inny model zarabiania, inny punkt widzenia. W tym artykule postaram się opisać sposoby zarabiania na blogu oraz co nieco moich własnych doświadczeń w tym zakresie, ponieważ jakiś czas temu postanowiłam, że blog stanie się moim głównym źródłem utrzymania i w chwili obecnej udaje mi się ten plan realizować.

O tym jaką formę monetyzacji bloga wybrałam za chwilę, na początek przyjrzymy się temu, czy zarabianie na blogu jest dla każdego.

  1. Zarabianie na blogu – czy każdy może to robić?
  2. Ile można zarobić na blogu?
  3. Jak zarabiać na blogu? Poznaj najpopularniejsze sposoby!
  4. Na jakim blogu można zarobić?

Zarabianie na blogu – czy każdy może to robić?

Teoretycznie zarabianie na blogu jest dla każdego. Każdego, kto lubi pisać. I ma trochę wolnego czasu. Całkiem sporo wolnego czasu. Bo blogowanie to nie tylko sam proces pisania artykułów. Żeby stworzyć pełnowartościowy artykuł na bloga trzeba go nie tylko napisać, ale zrobić research, dobrać grafikę, wymyślić nagłówek, zoptymalizować wszystko, żeby wyszukiwarka była zadowolona, a potem jeszcze promować, promować i jeszcze raz promować.

wskazówki
Wskazówki dla blogerów. Źródło: techclient.com

Sam proces pisania zajmuje chyba najmniej czasu. Jednak bez pisania nic z blogowania nie będzie. Ja oczywiście na początku mojej drogi uważałam, że mogę zlecać komuś pisanie, ponieważ nie umiem i nie mam na to czasu, bardzo szybko jednak się przekonałam, że muszę sama własnym językiem i własnymi słowami pisać moje treści. Chociaż początkowo wydawało mi się, że sobie z tym nie poradzę, a pierwsze artykuły powstawały tygodniami, dzisiaj (po 1,5 roku blogowania) stwierdzam, że pisanie jest tym, co lubię robić i zdarza mi się nawet pisać coś dla innych na zlecenie. Dlatego uważam, że tak – każdy może zarabiać na blogu. Pisania też można się nauczyć, trzeba tylko trochę chęci, samozaparcia i … pisania.

Ile można zarobić na blogu?

Na pytanie “ile można zarobić na blogu?” nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Najbardziej pasuje: “to zależy” (ta odpowiedź zresztą najbardziej pasuje do mnóstwa innych pytań, za co zdecydowanie ją uwielbiam).

wykres
Źródło: Raport Whitepress https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/139/zarobki-polskich-blogerow-i-wydawcow-portali-wyniki-ankiety

Bo z tym zarabianiem na blogu jest tak, że możesz nie zarobić nic (jak zdecydowana większość osób, które kiedykolwiek myślały o prowadzeniu bloga), ale możesz też zarabiać całkiem przyzwoicie.

wykres
Źródło: Raport Whitepress https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/139/zarobki-polskich-blogerow-i-wydawcow-portali-wyniki-ankiety

Moim skromnym zdaniem na blogu możesz zarobić tyle, ile chcesz. Musisz tylko wiedzieć jak to zrobić i zacząć ten plan realizować. Jak już wspominałam wcześniej – ja zrezygnowałam z kontraktu medycznego i obecnie utrzymuję się głównie z tego bloga.

Jak zarabiać na blogu? Poznaj najpopularniejsze sposoby!

I teraz przechodzimy do konkretów. Pora sprawdzić, jak właściwie możesz zarobić na blogu. Sposobów monetyzacji bloga jest sporo, możesz wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie, ale też możesz oczywiście łączyć kilka z nich, co sama stosuję i polecam, ponieważ uważam, że warto dywersyfikować swoje źródła dochodów.

wykres
Źródło: Raport Whitepress https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/139/zarobki-polskich-blogerow-i-wydawcow-portali-wyniki-ankiety

Współpraca z markami – jak zarabiać na blogu recenzując produkty?

Współpraca z markami to chyba najbardziej znana forma zarabiania na blogu. Polega w największym skrócie na tym, że bloger recenzuje produkt danej marki w zamian za… najczęściej ten właśnie produkt.

Niestety, żeby zarabiać w tym modelu konkretne pieniądze, nie tylko korzystać z bezpłatnych próbek dostarczanych przez marki, trzeba się trochę najpierw napracować i zbudować własną markę jako bloger. Na temat tej formy monetyzacji bloga niestety wiele więcej nie powiem, ponieważ sama z niej nie korzystam.

Afiliacja – jak dzięki niej zarabiać na blogu?

Afiliacja jest chyba drugim po współpracach z markami sposobem monetyzacji bloga. Afiliacja to polecanie produktów, które stworzył ktoś inny i uzyskiwanie przychodu za każdy sprzedany produkt.

Serwisów i miejsc, które oferują możliwość zarabiania na afiliacji jest całe mnóstwo, jednak jeśli prowadzisz niezbyt dużego bloga, nie nastawiałabym się początkowo na ogromne kwoty.

Jak zarobić na blogu dzięki afiliacji? Ktoś mi kiedyś zarzucił, że się nie da. Nie do końca jest to prawda, ponieważ istnieje mnóstwo przykładów blogerów, którzy z afiliacji żyją i to całkiem nieźle, ja sama wykorzystuję ten model zarabiania i bardzo go sobie chwalę. Nie jest to w moim przypadku główny model zarabiania na blogu, traktuję go raczej jako dodatkowe źródło dochodu z bloga.

Większość moich współprac afiliacyjnych realizuję też nieco inaczej. Owszem, korzystam z programów partnerskich, które oferują kilka % prowizji od sprzedawanych produktów, jednak afiliacje, na których zarabiam najwięcej to z reguły akcje sprzedażowe kursów, z którymi zgłaszają się do mnie ich twórcy. Twórcy kursów proponują zwykle znacznie wyższe stawki prowizji niż większość programów partnerskich, jednak współpraca jest zwykle tylko okresowa (sprzedaż trwa kilka dni lub tygodni), a także te afiliacje w większości przypadków polegają na sprzedaży poprzez email albo media społecznościowe, niekoniecznie przez artykuły na blogu.

Afiliacje, które realizuję w modelu ciągłym (te dotyczące kursów i produktów online), to na przykład:

Jeśli masz ochotę zakupić któreś z tych produktów, korzystając z moich linków partnerskich – będzie mi niezwykle miło – odwdzięczę się tworząc kolejne treści, które mam nadzieję będą dla Ciebie przydatne!

Jeśli poważnie myślisz, żeby zarabiać na blogu dzięki afiliacji, możesz skorzystać z takich programów jak:

Na zasadzie “ziarnko do ziarnka na afiliacji można zarobić. Przynajmniej tyle, żeby starczyło na pokrycie kosztów utrzymania bloga (domena, serwer itd.). Wszystko zależy od tematyki bloga oraz od tego, ile pracy włożymy w całe przedsięwzięcie.

ceneo
Program partnerski Ceneo

Jeśli myślisz o afiliacji nie tylko w kategorii “dodatkowych kilku groszy”, a również jako o sposobie na zarobienie większych pieniędzy, rozsądną opcją byłoby dołączenie do sieci afiliacyjnej. Dlaczego? Głównych powodów jest cztery:

  • dostęp do ofert czasami wyłącznych dla tej sieci,
  • po zbudowaniu relacji z siecią, możesz negocjować wyższe stawki,
  • dla supportu, który pomoże w wyborze wysoko konwertujących ofert i rozwiązywaniu problemów
  • dostęp do społeczności marketingu afiliacyjnego.

Krótko mówiąc, dołączanie do kampanii afiliacyjnych za pośrednictwem dużej sieci jest o wiele bardziej efektywne niż prowadzenie kampanii na własną rękę. Ważne jest aby wybrać taką sieć, która jest dopasowana do Twoich potrzeb. Mój wybór pada tutaj na MyLead – sieć działającą na polskim i globalnym rynku od 2014 roku. To co wyróżnia MyLead na tle innych sieci, to przede wszystkim szeroki wybór kategorii i programów, których na ten moment jest około 3000. MyLead zapewnia też swoim użytkownikom darmową dawkę wiedzy dzięki częstym wpisom na ich branżowego bloga i filmikom na kanał na YouTubie.

Jak zarabiać na blogu i nie zniechęcić czytelników? – uwaga na reklamy

Zarabianie na reklamach umieszczonych na blogu to kolejna forma monetyzacji, którą możesz wykorzystać. Niestety czytelnicy nie przepadają za reklamami, trzeba więc stosować ją ostrożnie. W końcu jak zarabiać na blogu, który zniechęca do przeglądania?

Reklama w Google AdSense polega w skrócie na tym, że w pewnym sensie dzierżawisz na swoim blogu przestrzeń reklamową. Kiedy ktoś wchodzi na Twojego bloga przy okazji wyświetla mu się reklama, za co Ty otrzymujesz niewielką prowizję. Żeby zarabiać w ten sposób wystarczy się zarejestrować i wkleić fragment kodu na swojego bloga.

Kiedy umieszczasz na swoim blogu reklamy, na przykład Google AdSense, Ceneo, AdKontekst, AdTaily, może się okazać, że dzięki remarketingowi czytelnikom wyświetlą się reklamy zupełnie niezwiązane z tematyką Twojego bloga. Nawet takie, których zupełnie sobie na nim nie życzysz. Co więcej, wobec rosnącej popularności ablocków ta forma monetyzacji bloga staje się coraz mniej dochodowa i coraz mniej popularna.

Jeśli jednak zdecydujesz się zarabiać na blogu w ten właśnie sposób, masz do wyboru też różne formy rozliczeń. Jeśli umieszczasz reklamę na blogu na podstawie umowy z reklamodawcą, możesz negocjować stawkę (zwykle na podstawie ilości odwiedzin Twojego bloga miesięcznie). Jeśli są to reklamy typu AdSense, za wyświetlenie lub kliknięcie otrzymujesz kilka groszy.

AdSense

AdSense
AdSense

Nie nastawiaj się raczej na ogromne zyski z reklam, zwłaszcza, jeśli na Twoim blogu ruch jest “taki sobie”. Zarobki z reklam zależą nie tylko od ilości odwiedzin Twojego bloga. Liczy się też to, w jakim miejscu umieścisz reklamę, a także jaka jest tematyka bloga (najlepiej zarobisz na blogach finansowych oraz modowych).

Artykuły sponsorowane – jak zarabiać na blogu to odpowiedzialnie!

Współpraca z markami może też polegać na umieszczaniu wpisów sponsorowanych, czyli artykułów, za których umieszczenie dana marka blogerowi płaci. Taki artykuł dostarczany jest albo przez firmę, albo pisany przez blogera. To taki jakby wynajem nieco większej powierzchni reklamowej na Twoim blogu. Wiele firm wykorzystuje taką formę współpracy z blogerami, ponieważ dzięki temu łatwiej docierają do nowych klientów, często bez potrzeby prowadzenia własnego.

materiał sponsoroway
Wpis blogowy oznaczony jako materiał sponsorowany

I tu chciałabym też przestrzec Cię przed łapaniem każdej możliwej formy współpracy, którą ktokolwiek Ci zaproponuje. Na tym nie zarobisz. Chociaż łatwo zapchać bloga reklamami, bannerami i linkami afiliacyjnymi, rób to tylko wtedy, kiedy masz 100% pewności co do tego, że produkt, który polecasz jest wartościowy i przyniesie realną korzyść Twoim odbiorcom. W innym wypadku stracisz wiarygodność jako bloger, a to właśnie zaufanie budowane na blogu jest czynnikiem, który najbardziej przekłada się na zarobki blogerów.

Ja kiedy coś polecam, faktycznie tego używam, albo (jak w przypadku kursów online) dostaję wgląd do środka, żeby mieć pewność, że kurs jest wartościowy. Są oczywiście takie osoby, których kursy mogę polecić bez zaglądania do nich, ponieważ śledzę ich działalność w internecie i mam nawet więcej niż 100% pewność, że kursy warte są polecenia. Kiedy polecasz coś czytelnikom bloga to trochę tak, jak polecanie rodzinie czy bliskim znajomym. Polecaj to, co dobre, tylko wtedy nie będziesz się martwić, jak zarabiać na blogu, dzięki artykułom sponsorowanym.

Jak sprzedawać na blogu i zarabiać? Poznaj produkty cyfrowe

Kolejnym, bardzo ostatnio modnym sposobem zarabiania na blogowaniu jest sprzedaż własnych produktów. Mogą to być zarówno produkty fizyczne (na przykład książka, koszulki z nadrukiem, albo własnoręcznie tworzona biżuteria czy ubrania), jak i produkty cyfrowe.

Jak zarabiać na blogu bez fizycznych dóbr? Produkty cyfrowe to właśnie metoda monetyzacji bloga, która wymaga stosunkowo najmniejszych inwestycji. Wyprodukowanie ebooka czy kursu online to koszt (w zależności od umiejętności i zasobów, jakie już posiadasz) od  kilkuset do kilku tysięcy złotych, a ponieważ są to produkty łatwo skalowalne, możesz teoretycznie sprzedać ich nieskończenie wiele, masz szansę na stosunkowo dobry zarobek. Napisałam “masz szansę”, zamiast “zarobisz przynajmniej 10 000 w ciągu kilku dni”, ponieważ rzeczywistość wygląda trochę inaczej, niż malują ją niektóre osoby, które będą namawiać Cię do tego rodzaju biznesu.

Dla mnie sprzedaż infoproduktów jest najlepszym modelem biznesowym, wybrałam go świadomie, z takim też zamiarem zakładałam tego bloga. Jednak moje wyniki sprzedażowe znacznie odbiegają od tych, które pokazują osoby przodujące w branży kursów online. Oczywiście wiem, że nie ma co się porównywać, jednak chcę Ciebie przestrzec przed zakładaniem, że jeśli ktoś nagrał kurs telefonem i zarobił 10000 w miesiąc, Ty osiągniesz identyczne wyniki. Być może osiągniesz, być może nie osiągniesz. Rynek produktów cyfrowych coraz bardziej się w naszym kraju wysyca, przez co także coraz więcej osób tworzy produkty kompletnie bezwartościowe. Efekt tego jest taki, że klienci tracą zaufanie i budują sobie niekorzystną opinię na temat tychże kursów. A w rezultacie kolejnym twórcom coraz trudniej sprzedawać wartościowe produkty.

Własny sklep internetowy – jak zarabiać na blogu dzięki produktom fizycznym?

Blog może być świetnym dodatkiem do sklepu internetowego. Albo nawet świetną podwaliną pod sklep internetowy. Jeśli prowadzisz bloga kulinarnego, który ma już całkiem sporą rzeszę czytelników, możesz na nim zarabiać dodając do niego na przykład własny sklep internetowy z przyborami kuchennymi lub zdrową żywnością. Zainteresuj się też, jak zarabiać na blogu w modelu drophipping.

Jeśli prowadzisz (albo dopiero zamierzasz) jakiegokolwiek bloga, możesz też tworzyć własne koszulki, kubki i inne gadżety na cupsell.pl i zarabiać na ich sprzedaży. Nie musisz zajmować się pakowaniem ani wysyłką – tylko projektujesz swój wzór i już możesz sprzedawać.

Sprzedaż usług i konsultacji na blogu – jak możesz zarabiać?

Sposobem zarabiania na blogu może być także sprzedaż usług, na przykład konsultacji. Jeśli jesteś coachem, psychologiem, albo po prostu ekspertem w jakiejkolwiek branży (co świetnie udowodnisz pisząc bloga w danym temacie), możesz poprzez swojego bloga właśnie docierać do potencjalnych klientów. Zastanów się w czym jesteś dobry i w jakich dziedzinach masz doświadczenie, a następnie pomyśl o atrakcyjnej formie przekazania swojej wiedzy. Jeśli Ci się to uda, odkryjesz jak po swojemu zarabiać na blogu i do tego stać się internetowym autorytetem.

seoninja
Właściciel bloga SEOninja oferujący kursy dla przedsiębiorców

Narzędzie marketingowe – jak zarabiać na blogu jako firma?

Blog już dawno przestał być internetowym pamiętnikiem. Stał się narzędziem marketingowym. A konkretnie content marketingowym. Firmy prowadzą blogi, dzięki czemu docierają do nowych klientów. Nie do końca ważne jest tutaj, jak zarabiać na blogu, a raczej jak sprawić, żeby dzięki niemu zarabiało przedsiębiorstwo. Blog jest świetnym sposobem pozycjonowania strony firmowej. To na blogu Twój klient ma szansę poznać Ciebie jako eksperta i przekonać się, że chce pracować z Tobą i Twoją firmą. Dlatego jeśli myślisz o założeniu firmy, blog jest jej nieodłącznym elementem. A jeśli masz już bloga, może możesz połączyć go ze swoją firmą tak, żeby pracował na Twoją korzyść.

Jak zarabiać na blogu jako ekspert?

Jeśli prowadzisz bloga eksperckiego i dzielisz się swoją wiedzą, całkiem możliwe, że po jakimś czasie zgłoszą się do Ciebie osoby, które będą proponować Ci wystąpienie w roli eksperta na różnych wydarzeniach. Być może większość z tych propozycji będzie “pro bono”, więc możesz się zastanawiać, jak w ten sposób zarabiać na blogu. Jednak z czasem powinny pojawić się też propozycje płatne, być może to będzie akurat Twoja forma zysku dzięki blogowaniu.

Marka osobista – jak ją zbudować na blogu i zarabiać?

Zarabianie na blogowaniu może mieć też bardziej “pośrednią” formę. Może wcale nie chcesz prowadzić swojej firmy? Może po prostu szukasz lepszej pracy?

Jeśli prowadzisz eksperckiego bloga, masz szansę, że ktoś w ten sposób Twoją ekspertyzę zauważy i zaproponuje Ci taką pracę, o jakiej marzysz. Wiem, to bardzo “pośrednia” i niezbyt pewna droga do monetyzacji bloga, ale jeśli nie spróbujesz, nie przekonasz się, czy czasem nie była przeznaczona właśnie dla Ciebie.

Kto płaci blogerom? Czasem czytelnicy!

Nie tylko marki i sieci afiliacyjne są gotowe podzielić się z Tobą zyskami, jeśli prowadzisz poczytnego bloga. Kto jeszcze płaci blogerom? Oczywiście czytelnicy i nie, nie chodzi tutaj zazwyczaj o treści ukryte za paywallem. Jeśli tworzysz angażujące treści i masz stałe grono odwiedzających, od których dostajesz jasne sygnały, że cenią Twoje teksty, możesz poprosić ich o wsparcie. Skorzystaj z portali takich jak Patronite lub Buycoffe.to. To świetna opcja dla blogerów, którzy zbudowali wokół siebie społeczność.

buycoffe.to

Na jakim blogu można zarobić?

Wiele sposobów zarobkowania to uniwersalne metody, jednak zdecydowanie warto zmodyfikować swoją strategię zależnie od tego, jaką tematyką się zajmujemy. Zwłaszcza że różne rodzaje blogów, dają różne możliwości zarabiania na konkretnych współpracach, produktach czy usługach. Zatem, na jakim blogu można zarobić? Na każdym, który ma sporą liczbę czytelników. Musisz tylko wiedzieć, jakie treści lub produkty im podsunąć. Sprawdź poniższe sugestie.

Jak zarabiać na blogu kulinarnym?

Przepisy i lifehacki kuchenne to Twoja specjalność? W takim razie czytelnicy, których zgromadziłeś wokół siebie, mogą być zainteresowani książką kucharską Twojego autorstwa. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę, możesz również pisać o zdrowym żywieniu lub odchudzaniu. Jak inaczej zarabiać na blogu kulinarnym? Dobrym pomysłem może być otwarcie sklepiku internetowego z akcesoriami kuchennymi, naczyniami, fartuszkami z Twoim logo, a nawet produktami spożywczymi, których używasz w swoich przepisach.

jadłonomia
Książka autorki bloga jadłonomia.com

Jak zarabiać na blogu modowym?

Masz zadatki na projektanta mody? A może produkujesz kosmetyki naturalne w domowym warsztacie? Pomysłów, jak zarabiać na blogu modowym, nie powinno Ci zabraknąć. Ten rodzaj blogowania pozwala Ci szybko zbudować markę osobistą i pokazać, że masz poczucie stylu. Dlatego pomyśl o własnej kolekcji biżuterii lub kosmetyków. Twoim rekomendacjom, jeśli chodzi o modę i urodę, będą ufać czytelnicy, więc może to być pole do ciekawych współprac.

Jak zarabiać na blogu sportowym?

Blog sportowy to takie miejsce w sieci, którym mogą interesować się sklepy internetowe z akcesoriami treningowymi lub ubraniami. Artykuł sponsorowany o butach do biegania lub link afiliacyjny do polecanego rowerka stacjonarnego to przykładowe sposoby na zysk. Jeśli więc chodzi o to, jak zarabiać na blogu sportowym, najlepiej wykorzystać dobrze przestrzeń reklamową. Postaraj się zdążyć z kampanią nim zaczną się istotne wydarzenia ze świata sportu (Puchar Świata, Grand Prix). Pamiętaj jednak, by zachować umiar i nie zniechęcić czytelników.

Jak zarabiać na blogu podróżniczym?

Wielu blogujących podróżników widziało wyjątkowe miejsca i poznało różne kultury. Jak zarabiać na blogu podróżniczym, dzięki tym pięknym doświadczeniom? Współprace polegające na polecaniu odwiedzonych miejscówek to jeden ze sposobów. Można jednak także dzielić się swoimi wrażeniami w publikacjach książkowych czy na spotkaniach, na których jako taki bloger wystąpiłbyś w roli eksperta. To opcja zarezerwowana dla tych, którym udało się zbudować solidny autorytet. Możesz jednak wykorzystać też swoją wiedzę do sprzedawania gadżetów inspirowanych egzotycznymi miejscami, w których bywałeś.

Jak zarabiać na blogu o książkach?

Blog z recenzjami książek również może przynieść zyski, chociaż nie zawsze pieniężne. Poza reklamami AdSense i programami partnerskimi, które pozwalają zarobić od sprzedaży, bardzo często blogerzy książkowi podejmują się współpracy barterowej. Oznacza to, że dostają za darmo wybrane pozycje wydawnicze i w zamian recenzują je lub obejmują patronatem. Niekiedy jednak dla takich osób ważniejsze zbudowanie autorytetu niż to jak zarabiać na blogu o książkach. Wówczas jest w końcu szansa na wydanie własnej powieści.

okoń w sieci
Popularniejsi blogerzy książkowi mogą spodziewać się licznych współprac. Źródło: blog okonwsieci.pl

Jak zarabiać na blogu z opowiadaniami?

Masz bloga z własnymi opowiadaniami? Jeśli marzysz o karierze pisarskiej, potraktuj to jako swoje wirtualne portfolio. Być może zainteresuje się Tobą jakieś wydawnictwo, jednak bardziej prawdopodobne jest, że to czytelnicy zauważą Cię pierwsi. Tutaj przede wszystkim Patronite podpowie Ci, jak możesz zarabiać na blogu z opowiadaniami. Poproś patronów o pomoc w sfinansowaniu wydania swojej twórczości lub po prostu zapytaj, czy nie chcieliby postawić Ci wirtualnej kawy. Jeśli Twoje pióro ma liczne grono fanów, być może będą chcieli przekazać drobną kwotę.

***

Pamiętaj, że możliwości jest całe mnóstwo, jeśli coś nie jest spójne z Tobą, wcale nie musisz się na to decydować. Dla mnie zarabianie dzięki blogowaniu jest fantastycznym sposobem na życie, na dodatek takim, który procentuje na przyszłość. Blog się rozrasta, każdy kolejny artykuł dodaje mu wartości, każdy dzień mojego blogowania to nowe tematy, nowe osoby na mojej drodze i nowe pomysły.

wykres
Źródło: Raport Whitepress https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/139/zarobki-polskich-blogerow-i-wydawcow-portali-wyniki-ankiety

Uważam, że każdy może zarabiać na blogowaniu, jeśli tylko będzie miał chęci, czas i ochotę. Ty też.

Zachęcam Cię do tego, ponieważ wartościowe treści pomagają czytelnikom znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiązać ich problemy. Jeśli możesz takich treści, odpowiedzi i rozwiązań dostarczyć – blogowanie jest dla Ciebie.

Share.

20 komentarzy

  1. Magdalena Palmowska Coaching Serca dnia

    Dziękuję Dagna za wartościowy tekst. Ja na ten moment oparłam swój model blogowania i zarabiania na blogu na dwóch filarach – jeden z nich to docieranie do moich Klientów coachingowych, a drugi – sprzedaż produktu fizycznego, którym jest książka. Bardzo intensywnie myślę też o kursie online (na razie mam na swoim koncie warsztaty online, które bardzo fajnie wyszły), ale na ten moment brakuje trochę czasu i są obawy z technologią – sporo nagrywam (ale 90% to livy, webinary) – boję się czy okiełznam proces tworzenia kursu pod kątem technologii, obróbki filmów etc.

    • Dagna Banaś dnia

      Magda jeśli nie spróbujesz – nie dowiesz się. Ja też się bałam, że sobie nie poradzę z całą tą technologią, a okazało się, że całkiem ogarnęłam temat. Z drugiej strony – jeśli taki model biznesowy się u Ciebie sprawdza – uważam, że należy iść dalej tą drogą. Powodzenia!

  2. Myślałam o zarabianiu na blogu od jakiegoś czasu, jednak wzięłam się za ten temat po ostatnim Blog Conference Poznań, na którym dużo o nim mówiono. Przy mojej tematyce (zajmuję się musicalem) nie jest łatwo nawiązać płatne współprace (to duża nisza, więc czytelników nie ma zbyt wielu). Chociaż współprace z teatrami idą mi bardzo dobrze, więc oszczędzam na biletach, a to też forma zarobku. Teraz próbuję afiliacji, jestem ciekawa, co mi z tego wyjdzie 🙂

    • Dagna Banaś dnia

      Rzeczywiscie, branża dość niszowa, jednak warto sprawdzać i testować, być może w Twoim przypadku sprawdzi się zupełnie inny model zarabiania dzięki blogowi niż w moim. Myslałaś o własnych infoproduktach?

  3. Kinga Kulczycka dnia

    Świetny artykuł. Bardzo pragmatyczny, spora ilość przykładów i dobry motywacyjny kopniak. Dzięki 🙂

  4. Faktycznie, możliwości jest sporo. Warto wybrać te, które do nas pasują a nie tylko te które się “trafiają”.

    • Dagna Banaś dnia

      Tak, żyjemy w czasach, kiedy naprawdę można wybierać co, gdzie, kiedy i z kim się robi, no i oczywiście na czym się zarabia :0

  5. Ola Dobies dnia

    Świetny, merytoryczny tekst! To prawda, że blog coraz rzadziej kojarzony jest z wirtualnym pamiętników. Blog może być formą zarobku i nie ma czego się wstydzić. Jeśli tworzymy wartościowe treści i sprawia nam to frajdę, to równie dobrze możemy otrzymywać za to pieniądze.

    Myślę, że ciekawą, rozwijającą formą jest nawiązanie współpracy z marką, ale wychodząc z inicjatywą, mając pomysł na tę współpracę i jej realizację.

  6. Prowadzę bloga od kilku miesięcy i niestety nie zarobiłam nawet pierwszego tysiąca. Dziele sue wiedza o finansach osobistych, na razie sprawia mi to frajdę, ale kasy z tego nie ma. Mam wiele afiliacji , programy partnerskie , adsense ale niestety jakoś słabo działa. Może gdybym miała swój produkt – ale nie mam

  7. Jak ktoś chce zarabiać na reklamach to lepiej nie łączyć wielu systemów. Lepiej skupić się na jednym. Najlepiej płaci Adsense. Wiadomo samo wrzucenie reklam nic nie da. Trzeba je dobrze zoptymalizować.

  8. Joanna – Kobieta w Harmonii dnia

    Dzięki Dagna za świetny artykuł. Szukam ostatnio sposobów na zarobek poprzez bloga i mam wrażenie, że mówi się o tym, że można, ale nie dotarłam wcześniej nigdzie do informacji, JAK. Przechodzę wlasnie na własną platformę i na początek skorzystam z White Press. Kiedyś prowadziłam bloga macierzyńskiego i współpracowałam z kilkoma firmami promując ich za produkty. Z moim nowym blogiem chcę jednak dojść do etapu zarobku pieniężnego. Obecnie piszę o rozwoju kobiet, ich zdrowiu i o organizacji ich życia, jest zatem spore pole do popisu. Sporo mi rozjaśniłaś w głowie 🙂 Dzięki!

  9. Uważam, że niestety nie każdy może zarabiać na blogu. Zastanawiam się też od czego to zależy. Sama mam dość popularne konto na Instagramie prawie 5K obserwujących, a jeszcze żadna firma nie zaproponowała mi współpracy. Czytałam o tym jak to wszystko wygląda. Chciałabym też w ten sposób zarabiać, może powinnam faktycznie sama odezwać się do reklamodawców, a może po prostu nie mam takiej siły przebicia. Nie kupuję sobie też followersów, a istnieją takie gwiazdy. Te niecałe 5K obserwujących to moja grupa od jakiegoś pół roku i w stosunku do zeszłego roku dwukrotnie wzrosła mi liczba obserwujących. 🙂 Może kiedyś będę influencerką ! 😀

  10. Ostatnio tez mam w planie założenie bloga o tematyce IT i GAMEDEVIE. Jednak na początku jak zdobyć wogole osoby które będą nas czytały. Pchać się wszędzie gdzie się da? fejs? fora? twitter? czy moze Youtube?

    Wiem ze można zarobić ale jednak potrzeba czasu na stworzenie prawidłowego contentu i wartościowego…

    Po drugie konkurencja. Jest wiele blogów – tylko treść jest waluta dlatego przemyślany artykuł jest bardzo cenny.

Zostaw komentarz