Czy Twoje dane są bezpieczne w sieci? Jeśli masz silne hasło albo korzystasz z pomocnego oprogramowania, może Ci się wydawać, że nie masz się czym martwić. Jednak przypomnij sobie, ile razy udzielałeś zgody na przetwarzanie w ciągu ostatnich miesięcy. Wystarczy przecież wysłać CV, założyć konto na dowolnej platformie czy dokonać zakupu online. Twoje dane są zatem na tyle bezpieczne, na ile dba o to korporacja, która je przechowuje. Historia natomiast pokazuje, że w tej kwestii bywa różnie.
Spis treści:
Wyciek danych – to może spotkać każdego
Skradzione dane osobowe mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Jeśli padłeś ofiarą wycieku lub podejrzewasz, że ktoś nieuczciwy może nimi dysponować, jesteś narażony na wiele zagrożeń. W ciemnych zakątkach internetu, handel personalnymi informacjami trwa w najlepsze. ExpressVPN sprawdza na blogu, ile mogą kosztować Twoje dostępy do mediów społecznościowych, kont w sklepach czy bankowości internetowej. Jak się okazuje, często wystarczy kilkadziesiąt dolarów, aby zdobyć czyjeś pozornie chronione dane. Następnie mogą one zostać wykorzystane w cyberprzestępstwach, takich jak kradzież tożsamości, zakładanie fałszywych kont czy wnioskowanie o kredyty na skradzione dane.
Miej zatem świadomość, jak cennym towarem dysponujesz, kiedy wpisujesz gdziekolwiek swoje personalia. Pamiętaj także, że nawet najwięksi giganci technologiczni, nie są w stanie zapewnić Ci 100% bezpieczeństwa. Poznaj 7 przypadków, kiedy korporacje, z których usług mogłeś korzystać, dopuściły do wycieku.
1. Yahoo
Yahoo to korporacja stojąca za jedną z popularniejszych wyszukiwarek, zanim Google zyskało tak ogromną przewagę nad konkurencją. Firma technologiczna istnieje do dziś, chociaż zmieniła właściciela w 2017 roku. Wcześniej jednak zdążyła zaliczyć ogromną wpadkę, jeśli chodzi o ochronę danych użytkowników. W roku 2013 rosyjscy hakerzy obrali sobie spółkę za cel, jednocześnie doprowadzając do największego wycieku danych w historii internetu. Początkowo szacowano, że atakiem dotknięty został 1 milion kont użytkowników. Po przejęciu Yahoo przez firmę Verizon, do publicznej wiadomości trafiła informacja, że liczba ta mogła sięgać nawet 3 miliardów kont.
2. Microsoft
Nie ma chyba firmy, która bardziej kojarzyłaby się z komputerami i technologią niż amerykańskie przedsiębiorstwo Microsoft. Można by więc pomyśleć, że pod względem cyberbezpieczeństwa, korporacja nie ma sobie nic do zarzucenia. Jednak niestety to założenie okazało się błędne, kiedy wyszło na jaw, że około 250 milionów rekordów klientów zebranych w ciągu 14 lat, nie było chronione hasłem. Były to głównie dzienniki obsługi klienta oraz pomocy technicznej, dokumentujące rozmowy z klientami w latach 2005-2019. Mógł je przejrzeć każdy, kto natknął się na nie online, a jakakolwiek autoryzacja nie była wymagana.
3. LinkedIn
Portal społecznościowy, przeznaczony do kontaktów w sferze zawodowej ma na swoim koncie 2 znaczące wpadki związane z wyciekiem danych. W roku 2012, LinkedIn ogłosił, że skradziono 6,5 miliona haseł użytkowników, które potem zostały udostępnione na rosyjskim forum hakerskim. Cztery lata później wyszło na jaw, że liczba dotkniętych atakiem kont mogła sięgnąć ponad 100 milionów.
W 2021 roku natomiast hakerzy udostępnili dane 750 milionów użytkowników platformy, co stanowi około 93% całej bazy. Co prawda były to informacje publicznie dostępne dla osób użytkujących LinkedIn, jednak wyniesienie ich poza portal stanowiło naruszenie regulaminu.
4. Facebook
W roku 2021 można było usłyszeć o wycieku danych, który dotknął aż 1,5 miliarda użytkowników Facebooka. Zostały one wystawione na sprzedaż na forum hakerskim. Pocieszenie miał stanowić fakt, że nie są to dane logowania, które umożliwiłyby przejęcie konta, jednak wciąż w zasięgu hakerów znalazły się imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów i inne personalne informacje, które mogły znajdować się w bazie. Niestety nie był to pierwszy taki wyciek z Facebooka, jednak zdecydowanie przebił poprzednie jeśli chodzi o skalę zjawiska.
5. Twitter
Twitter miewał już incydenty związane z wyciekiem danych. W 2018 roku właściciele platformy namawiali użytkowników do zmiany haseł, po tym jak okazało się, że w wyniku usterki, mogłyby one nie być odpowiednio chronione. Świeższa sprawa dotyczy natomiast wycieku adresów e-mail około 200 milionów osób, korzystających z serwisu. W styczniu 2023 światło dzienne ujrzał plik RAR zawierający 59 GB informacji o twitterowiczach (mail, imię, nazwę użytkownika, liczbę obserwujących, datę utworzenia profilu).
6. eBay
Platforma zakupowa eBay nie jest może w Polsce tak popularna jak Allegro, jednak wciąż ma wielu zwolenników. Jeśli korzystałeś z niej w 2014 roku, Twoje dane były narażone. Wyciekły informacje o 145 milionach klientów serwisu. Podejrzewa się, że do przeprowadzenia ataku, wykorzystano dane uwierzytelniające trzech pracowników korporacji.
7. Canva
Internetowe narzędzie do tworzenia prostych grafik, umożliwiło wielu osobom szybkie wykonanie logo, plakatu czy CV w oparciu o gotowe szablony. Nic więc dziwnego, jeśli od czasu do czasu się nim wspierasz. Uważaj jednak, bo w 2019 roku udało się zhakować dane użytkowników Canva. W ręce sprawcy dostały się informacje o 139 milionach użytkowników. Pod incydentem podpisał się GnosticPlayers, któremu przypisuje się kilka wcześniejszych incydentów hakerskich i sprzedaż wielu milionów danych.
Z których, wymienionych wyżej platform korzystasz? Zapewne z kilku, biorąc pod uwagę, że trudno funkcjonować bez mediów społecznościowych czy kont pozakładanych w różnych serwisach. Miej jednak świadomość, że korporacyjne zabezpieczenia nie zawsze są wystarczające i zachowuj środki ostrożności.
Kradzież danych – jak się chronić?
Skoro wiesz już, że nawet rynkowym gigantom zdarza się opuścić gardę i ustąpić hakerom, musisz mieć oczy szeroko otwarte. Stosuj środki ostrożności, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko, że Twoje dane zostaną wykorzystane wbrew Twojej woli. Podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć.
- Dowiedz się, jak tworzyć silne hasła. Hasło powinno składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, a także mieć długość co najmniej 12 znaków.
- Włącz dwuskładnikową autoryzację, która wymaga podania dodatkowego kodu lub hasła, aby zalogować się na konto.
- Nie klikaj w podejrzane lub nieznane linki, ponieważ mogą one prowadzić do stron phishingowych lub zawierać złośliwe oprogramowanie.
- Zainstaluj na swoim komputerze oprogramowanie antywirusowe, które pomoże chronić przed złośliwym oprogramowaniem.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie swojego urządzenia i aplikacji, ponieważ łatki często zawierają ulepszenia zabezpieczeń.
- Staraj się korzystać z prywatnych sieci Wi-Fi, a nie publicznych sieci, które są mniej bezpieczne.
Te wskazówki pomogą Ci ochronić dane osobowe i uniknąć przykrych incydentów. Jeżeli jednak podejrzewasz, że Twoje dane zostały skradzione i ktoś może zrobić z nich niewłaściwy użytek, zgłoś to koniecznie. W przypadku, gdy seria i numer dowodu osobistego mogły dostać się w niepowołane ręce, dokonaj zgłoszenia w urzędzie gminy lub przez internet, poprzez profil zaufany.
Pamiętaj, żeby zachować czujność!