Wymiana towarów między państwami to nieodłączny element gospodarki. Nie każdy jednak wie, że proces ten wymaga odpowiedniej kontroli, którą zajmują się agenci celni. Dzięki temu zachowane jest bezpieczeństwo i zgodność z prawem wszystkich transakcji międzynarodowych. Wykonywane kontrole muszą przebiegać zgodnie z ustalonymi procedurami, a sami agenci musza dokładnie wiedzieć, w jaki sposób postępować z różnymi towarami.
Sama praca agenta celnego nie jest więc prosta i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. A jak wygląda kwestia zarobków w tym zawodzie? Sprawdziliśmy to, jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do przeczytania artykułu.
Spis treści:
Zakres obowiązków agenta celnego
Zanim przejdziemy do wynagrodzenia agenta celnego, to kilka słów o jego obowiązkach. To przecież one przekładają się na zarobki. W dużym skrócie można napisać, że agent odpowiada za kontrolowanie prawidłowego przebiegu odpraw celnych. Warto jednak nieco rozszerzyć tę wypowiedź o konkretne procesy.
Pierwszym z nich jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, które dotyczą wymiany towarów, czy też ich przyjmowania lub wywożenia. Kolejny etap to kontrola dokumentów, które są przygotowywane przez przedsiębiorców przekraczających granicę. No i oczywiście kolejna kwestia, a mianowicie sprawdzanie towarów pod kątem ich legalności i właściwego zabezpieczenia. Agenci celni muszą być czujni. Na ich barkach spoczywa bowiem tropienie przemytników nielegalnych towarów.
Ile zarabia Adam Glapiński? Zobacz to sam.
Zarobki agenta celnego
Patrząc na odpowiedzialność, którą mają na sobie agenci celni można się spodziewać, że całkiem sporo będą oni zarabiać. Prawda jest jednak taka, że nie są to zawrotne sumy.
Tak jak w innych zawodach, tak i tutaj wynagrodzenie jest uzależnione od kilku czynników. Mówimy tu o: stażu pracy, wykształceniu, wielkości miejsca zatrudnienia, a także lokalizacji. Warto jeszcze zaznaczyć, że powyżej podane kwoty, to pensja zasadnicza. Agenci celni mogą liczyć jeszcze na różne benefity, a wśród nich znajdzie się karnet na siłownie, ubezpieczenie na życie oraz dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej.