Panuje przekonanie, że wielka kariera wielu znanych zespołów muzycznych, w tym na przykład popularnych The Beatles, rozpoczęła się od prób w garażu. Chociaż może być trudno w to uwierzyć, nie tylko muzycy, ale także znani i prężnie prosperujący dziś przedsiębiorcy, swoje pierwsze projekty rozkręcali pomiędzy częściami do samochodów i skrzynkami na narzędzia. Dla tych, którzy marzą o biznesowym sukcesie, ale nie dysponują własnym biurem i dużym budżetem, przygotowaliśmy listę firm, które wystartowały z garażu, jako inspirację do działania.
Spis treści:
1. Atlas
Polska firma Atlas, została zapoczątkowana przez trzech inżynierów, którzy w 1991 roku, mieli odwagę, żeby zaproponować nowe i ciekawe rozwiązania w zakresie chemii budowlanej. Klej, który miał zastąpić zaprawę dla płytek, początkowo mieszała betoniarka ustawiona w garażu jednego z założycieli. Dziś Atlas jest rozpoznawalną marką o ugruntowanej pozycji na rynku.
2. Komputronik
Komputronik to polska sieć sklepów, która specjalizuje się w sprzęcie komputerowym, AGD i RTV. Pierwszy sklep firmowy został otwarty w Poznaniu w 1996 roku. Zanim jednak udało się rozkręcić biznes, założyciel Wojciech Buczkowski, wspólnie z bratem zajmowali się serwisowaniem komputerów, a firmowy magazyn umieścili w garażu należącym do dziadka.

3. eLeader
W 2000 roku start-upy z branży technologicznej nie były jeszcze tak popularnym modelem biznesowym. Jednak to właśnie wtedy dwójka polaków, Piotr Sieczka i Dobromir Piekarski, postanowiła rozpocząć karierę od pracy w garażu i zająć się tworzeniem aplikacji. Firma eLeader, która powstała w wyniku ich wysiłków, dziś zajmuje się pisaniem aplikacji dla banków na całym świecie.
4. Lotus Cars
Założyciel Lotus Cars, brytyjskiego przedsiębiorstwa produkującego wysokiej klasy samochody sportowe i wyścigowe, za początkowe miejsce pracy obrał sobie nie tylko garaż rodziców, ale w późniejszym okresie także stajnię. To właśnie tam powstawały jego pierwsze projekty.
5. Dell
Mały biznes w garażu, założony przez byłego studenta University of Texas, który zajmował się montażem i sprzedażą komputerów, był początkiem wielkiej amerykańskiej korporacji. Dzisiaj znamy ją pod nazwą Dell. Obecnie zasiadający na stanowisku prezesa zarządu Michael Dell, zaczynał z budżetem 1000USD.

6. Mattel
Lalkę Barbie od firmy Mattel znają wszyscy. Cała historia największego amerykańskiego producenta zabawek, rozpoczęła się w 1945 roku, kiedy to dwójka założycieli zajmowała się w garażu produkowaniem ramek do zdjęć. Projekt lalki nazwanej imieniem dziecka jednego z założycieli, powstał kilka lat później.

7. Amazon
Ogromne amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe Amazon, które zaczynało w 1994 roku jako prekursor sklepów online, miało swoją fizyczną siedzibę w garażu Jeffa Bezosa, pomysłodawcy całej inicjatywy. Dziś Amazon jest największym na świecie sklepem internetowym.

8. Disney
Korporacja odpowiedzialna za stworzenie szeregu filmów animowanych, dziś uznawanych za kultowe, takich jak Kopciuszek czy Król Lew, czyli The Walt Disney Company to dzieło dwóch braci Roya i Walta Disney’a. Nad swoją pierwszą animowaną produkcją, pracowali wspólnie w garażu wujka.

9. Apple
Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem w logo, również ma w swojej historii etap garażowy. Pierwsze komputery Steve Jobs i Steve Woźniak składali w garażu należącym do rodziców jednego z nich. Dzisiaj marka Apple jest symbolem luksusu i technologicznego rozwoju.

10. Google
Najbardziej znana i bezkonkurencyjna dziś wyszukiwarka internetowa Google powstała w kalifornijskim garażu należącym do amerykanki polskiego pochodzenia, Zuzanny Wojcicki, która wynajęła go dwóm studentom Uniwersytetu Stanford. Larry Page i Sergey Brin kontynuowali tam swoją pracę nad prototypem Google, którą rozpoczęli na uczelni.