W środę Sejm przegłosował ponad połowę poprawek Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. By nowe prawo weszło w życie potrzebny jest jedynie podpis prezydenta.

Spis treści:

  1. Bon turystyczny – dla kogo?
  2. Kiedy ruszą wypłaty bonu?

Bon turystyczny – dla kogo?

Polski Bon Turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych na każde dziecko oraz 1000 złotych na dziecko niepełnosprawne, przyznawane niezależnie od dochodów opiekunów prawnych. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. Bon turystyczny będzie kosztować budżet państwa niemal 3,5 mld zł.

Sejm nie zgodził się na to, by, zgodnie z poprawkami Senatu, bonem zostali objęci również emeryci i renciści. Przyjęta została za to inna poprawka, która rozszerza liczbę beneficjentów programu o dodatkowe 150-200 tysięcy dzieci. Mowa o potomstwie rodziców, którzy pracują za granicą i tam pobierają zasiłki na dzieci, których kwota przekracza 500 złotych.

Kiedy ruszą wypłaty bonu?

W przeciwieństwie do programu Rodzina 500+, bon nie trafi bezpośrednio na konta bankowe Polaków, ale zostanie wypłacony w formie elektronicznej. Jak informuje resort rozwoju, by otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Po pozytywnej weryfikacji danych, bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do końca marca 2022 r. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Lista miejsc, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Źródło: polskieradio24.pl/polsatnews.pl/Ministerstwo Rozwoju
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz