Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym – informuje oficjalna strona internetowa Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ustawa wchodzi w życie dzień po jej ogłoszeniu, co oznacza, że o bon będzie można ubiegać się od soboty.

Spis treści:

  1. Szybka decyzja prezydenta
  2. Bon turystyczny – ile i dla kogo?
  3. Kiedy ruszą wypłaty bonu?

Szybka decyzja prezydenta

W środę informowaliśmy, że Sejm przegłosował ponad połowę poprawek Senatu do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Koniec debat w Sejmie oznaczał, że do wejścia ustawy w życie potrzebny był jedynie podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

A na ten nie trzeba było długo czekać. Według informacji na oficjalniej stronie prezydenta, Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym niemal od razu, gdy ta trafiła na jego biurko.

– Ustawa stanowi realizację zapowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej potrzeby wsparcia polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – czytamy we wstępie ustawy.

Bon turystyczny – ile i dla kogo?

Polski Bon Turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 złotych na każde dziecko oraz dodatkowe 500 złotych na dziecko niepełnosprawne, przyznawane niezależnie od dochodów opiekunów prawnych. Zgodnie z poprawkami Senatu, z bonu turystycznego skorzystają również dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy tam pobierają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Łącznie, według szacunków Ministerstwa Rozwoju, z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwało również osobie, której przyznano prawo do ww. świadczenia lub dodatku w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 roku. Oznacza to, że na bonie turystycznym skorzystają również dzieci urodzone do końca przyszłego roku.

Co ważne, bon turystyczny nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Będzie również wolny od egzekucji i nie będzie podlegał wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie odrębnych przepisów.

Kiedy ruszą wypłaty bonu?

W przeciwieństwie do programu Rodzina 500+, bon nie trafi bezpośrednio na konta bankowe Polaków, ale zostanie wypłacony w formie elektronicznej. Jak informuje resort rozwoju, by otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże bon SMS-em lub e-mailem.

– Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany. Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie w dniu 31 marca 2022 r. Nie uniemożliwia to korzystania przez osobę uprawnioną z usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej realizowanej po tej dacie, jeżeli płatność dokonana za pomocą bonu nastąpi do dnia 31 marca 2022 r. – zaznaczono w ustawie.

Po pozytywnej weryfikacji danych, bon turystyczny zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do końca marca 2022 r. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Lista miejsc, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Źródło: prezydent.pl/allebiznes.pl
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz