W ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami w budownictwie, zwłaszcza w sektorze magazynowym. Widać to chociażby po tym, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestowanie w tak zwane zielone magazyny. Dwa najbardziej rozpoznawalne certyfikaty ekologiczne dla budynków tego typu to BREEAM i LEED. Jakie wymagania musi spełniać magazyn, aby je uzyskać? Jakie korzyści płyną ze stosowania ekologicznych rozwiązań w takich obiektach i czy warto na to zwracać uwagę?
Certyfikat BREEAM – co to jest i jak go uzyskać?
BREEAM, skrót od angielskiej nazwy Building Research Establishment Environmental Assessment Method, to certyfikat ekologiczny stworzony i wprowadzony w Wielkiej Brytanii w 1990 r. Jest jednym z najbardziej uznawanych certyfikatów w Europie, jak i na świecie, co przekłada się na jego dużą popularność również w Polsce. Służy on do oceny zrównoważonego rozwoju budynków. Certyfikacja BREEAM obejmuje 10 różnych kategorii, m.in.:
- Efektywność energetyczną
- Gospodarkę wodną
- Materiały budowlane
- Zarządzanie projektem inwestycyjnym, w tym procesem budowy
- Zarządzanie odpadami
- Zanieczyszczenie środowiska
- Ekologię
- Innowacje
- Zdrowie i dobrostan pracowników
- Lokalizację budynku, w tym dostępność komunikacyjną
W celu otrzymania certyfikatu BREEAM, magazyn musi przejść przez skrupulatny proces oceny. Obejmuje on kilka etapów. Na początku, konieczne jest zatrudnienie licencjonowanego asesora BREEAM, który dokona wstępnej oceny budynku. Następnie przygotuje on raport na podstawie zebranych dokumentów i danych, które zostaną zweryfikowane przez niezależną organizację, zajmującą się certyfikacją. Ostateczny wynik oceny determinuje, czy budynek otrzyma certyfikat oraz na jakim poziomie.
Certyfikat LEED – co to jest i jakie trzeba spełnić warunki?
LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, również jest systemem certyfikacji ekologicznej budynków. Został on jednak opracowany przez amerykańską grupę U.S. Green Building Council. Certyfikat ten jest w Polsce mniej popularny w sektorze magazynowym, jednak na arenie międzynarodowej jest bardzo ważnym standardem. Ocena budynków przy certyfikacji LEED odbywa się według podobnych kryteriów jak w przypadku BREEAM, m.in.:
- Zrównoważona lokalizacja
- Efektywność wodna
- Energia i atmosfera
- Materiały i zasoby
- Jakość środowiska wewnętrznego
- Innowacja
- Priorytety regionalne
Proces uzyskania certyfikatu jest podobny, jak w przypadku certyfikacji BREEAM. Wymagane jest zgromadzenie obszernej dokumentacji i przeprowadzenie rozbudowanej oceny przez licencjonowanego asesora. Po weryfikacji i analizie danych budynek może otrzymać określoną certyfikację.
Dlaczego stosowanie zielonych rozwiązań w magazynach jest takie istotne?
Zastosowanie zielonych rozwiązań w magazynach może powodować liczne korzyści dla przedsiębiorstw, a przede wszystkim środowiska! Poniżej kilka z nich.
- Oszczędzanie energii
Zielone magazyny coraz częściej korzystają z paneli słonecznych, systemów zarządzania energią czy oświetlenia LED. Przekłada się to na znaczącą redukcję zużywanej energii, a tym samym niższe rachunki.
- Redukcja emisji CO2
Magazyny z certyfikatami BREEAM i LEED są projektowane w taki sposób i z takich materiałów, aby jak najbardziej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, co wpływa na zmniejszenie negatywnego wpływu nieruchomości na środowisko.
- Lepsze zarządzanie wodą
Systemy odzyskiwania i ponownego wykorzystania wody deszczowej pomagają w redukcji zużycia wody pitnej.
- Zdrowie pracowników
Zielone magazyny dbają również o jakość powietrza wewnętrznego i komfortowe warunki pracy, zapewniając większą wygodę oraz zdrowie wśród pracowników.
- Pozytywny wizerunek firmy
Posiadanie certyfikatu ekologicznego może znacząco zwiększyć prestiż i poprawić wizerunek firmy, co naturalnie zwiększa szanse na pozyskanie nowych klientów, jak i utrzymanie obecnych.
Liczba inwestycji w ekologiczne rozwiązania na rynku magazynowym stale rośnie. Przykładem jest chociażby magazyn Prologis Park Warsaw Żerań, który uzyskał certyfikat BREEAM na wysokim poziomie, oczywiście dzięki zastosowaniu energooszczędnych systemów i progresywnych rozwiązań technologicznych. Z kolei GLP Warsaw VI Logistics Centre, położony w miejscowości Stary Konik, to park o powierzchni 38 tys. mkw., w którym do konstrukcji wykorzystano drewno pochodzące z certyfikowanych źródeł PEFC, co gwarantuje, że pochodzi ono wyłącznie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Warto również zwrócić uwagę na inwestycję o nazwie MDC2 Park Łódź South, gdzie udało się zredukować ślad węglowy aż o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.
Rosnąca popularność zielonych rozwiązań w magazynach to trend, który przynosi wiele pozytywów zarówno dla środowiska, jak i dla firm. Certyfikaty BREEAM i LEED to istotne narzędzia w ocenie rozwoju budynków, które pomagają we wdrażaniu ekologicznych praktyk. Inwestycje w zielone magazyny przyczyniają się do ochrony środowiska, ale również wspierają zdrowie pracowników i wizerunek marki.
Jeśli szukasz magazynu do wynajęcia w Warszawie, który spełnia najwyższe standardy, skorzystaj z pomocy Newmark Polska. Profesjonalni doradcy pomogą Ci wybrać magazyn, który będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami.