Wszyscy znamy diety monoskładnikowe, które wymagają od nas jedzenia bananów i popijania ich mlekiem albo pogłoski o wspaniałych właściwościach egzotycznych roślin, które najczęściej okazują się po prostu jagodami acai. Często słyszymy nowinki o kolejnym triku dietetycznym, który ma zapewnić nam skuteczne odchudzanie, lepszą wydajność treningową albo sprawność umysłu. Biohacking to trend, który żyje i ma się dobrze. Co więcej, niektóre z modnych rozwiązań możemy wypróbować w biurze podczas przerwy na kawę. Oczywiście o ile mamy ze sobą masło. Poniżej kilka słów o bulletproof coffee i jej właściwościach.

Spis treści:

  1. ​Co to jest bulletproof coffee? Kto wymyślił kawę z masłem?
  2. Czy warto spróbować masła w kawie? Właściwości bulletproof coffee
  3. ​Bulletpfoof coffee – przepis

​Co to jest bulletproof coffee? Kto wymyślił kawę z masłem?

Chociaż autorem receptury na bulletproof coffee jest przedsiębiorca ze Stanów Zjednoczonych, Dave Asprey, jej korzeni należy szukać w Tybecie. Amerykanin w podróży miał przyjemność posmakować tybetańskiej herbaty z dodatkiem masłem masła oraz mlekiem jaków. To właśnie ten miejscowy specjał stanowił inspirację dla kuloodpornej kawy.

Na szczęście ci, którzy chcą wypróbować przepis, nie muszą zabierać się do dojenia jaka. W zmodyfikowanej wersji Dave’a Asprey’a znajdziemy kawę arabicę, olej MCT (w tej roli najczęściej olej kokosowy) oraz niesolone masło z mleka krowiego.

​Czy warto spróbować masła w kawie? Właściwości bulletproof coffee

Asprey jest jednym z twórców biohackingu, czyli specyficznego stylu życia, który ma doprowadzić organizm do szczytu możliwości fizycznych, psychicznych oraz intelektualnych. Bulletproof coffee powstała właśnie jako pokłosie zainteresowania przedsiębiorcy nietypowymi rozwiązaniami w tym zakresie. Według niego picie kuloodpornej kawy niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak:

  • podniesienie koncentracji,
  • zastrzyk energii,
  • zmniejsza apetyt,
  • pobudza metabolizm.

Właściwości te wynikają ze składników specyficznego drinka. Pobudzająca kawa dodaje sił do pracy, a solidna dawka tłuszczu powoduje, że czujemy się syci. Z tego powodu Asprey zaleca stosowanie bulletproof coffee jako alternatywę dla śniadania. Uczynił ją również głównym składnikiem bulletproof diet, czyli restrykcyjnej diety, dzięki której udało mu się schudnąć. 

Dowiedz się też, ile kalorii ma kawa.

Czy warto więc próbować kawy z masłem? Zanim weźmiemy sobie do serca zachęty Asprey’a, powinniśmy mieć na uwadze, że brakuje badań potwierdzających dobroczynne działanie bulletproof coffee, a sam autor receptury swoje wnioski wysnuł na podstawie obserwacji organizmu. Co więcej, osoby z wysokim cholesterolem powinny wręcz wystrzegać się podobnych kombinacji składników. Być może jednak taka mieszanka okaże się właśnie dla nas strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o dietę czy pobudzenie, a może nawet nam zwyczajnie zasmakuje. Z regularnym stosowaniem można wstrzymać się, dopóki nie pojawią się dowody na skuteczność, ale raz na jakiś czas, nie zaszkodzi zafundować sobie taki napój przed ciężkim dniem w pracy lub intensywnym treningiem. 

Preferujesz w pracy popijanie klasycznej kawy? Sprawdź, jaki ekspres do kawy do biura kupić.

Bulletpfoof coffee – przepis

Przepis na Bulletproof coffe jest wyjątkowo prosty. Wystarczy kawa arabica, olej kokosowy oraz niesolone masło. Wszystkie składniki blendujemy i napój jest gotowy do picia. 

bulletproof coffee

Share.

Zostaw komentarz