Internet sprawił, że pojęcie społeczności, niekoniecznie jest dziś związane z konkretną lokalizacją. Internauci mogą gromadzić się dziś wokół serwisów społecznościowych, portali, forów tematycznych, a nawet wybranych inicjatyw i nie ogranicza ich w tym ani narodowość, ani miejsce przebywania. Nawet bariera językowa przestaje być przeszkodą w dobie popularności wszechobecnego języka angielskiego oraz aplikacji translatorskich. Dla przedsiębiorców, trafienie do lub zbudowanie wokół siebie takiej społeczności internetowej to ogromna szansa na zysk, zdobycie klientów lub realizację ambitnych projektów. Każdy, kto z takiej szansy chce skorzystać, powinien zainteresować się tematem crowdfundingu, a więc nowoczesnej formy finansowania przedsięwzięć biznesowych.
Spis treści:
- Crowdfunding – co to jest?
- Crowdfunding – jak działa?
- Rodzaje crowdfundingu – kto zyskuje na takich inicjatywach?
- Crowdfunding dla firm
- Platformy crowdfundingowe – Polska i zagranica
- Ile trwa kampania crowdfundingowa?
- Kto powinien próbować swoich sił w crowdfundingu?
Crowdfunding – co to jest?
Idealiści lubią wierzyć, że do rozkręcenia biznesu wystarczy dobry pomysł na innowacyjny produkt. Niestety jednak przeszkoda w postaci braku odpowiednich funduszy na realizację i promocję projektu, bywa nie do pokonania nawet dla największych wizjonerów. Crowdfunding, czyli tak zwane finansowanie społecznościowe, daje szansę tym wszystkim firmom, organizacjom pozarządowym oraz osobom prywatnym, które ze względów finansowych, nie mogą pozwolić sobie na wcielenie w życie swojej inicjatywy. Jeżeli uda im się pociągnąć za sobą tłum i zainteresować swoim pomysłem społeczność zgromadzoną wokół platformy crowdfundingowej, mogą zdobyć niezbędne do ukończenia projektu środki, dzięki wpłatom użytkowników.
Crowdfunding – jak działa?
Wiedząc już, czym jest crowdfunding, możemy zastanawiać się również, jak on właściwie działa oraz, czy rozpoczęcie własnej zbiórki finansowania społecznościowego faktycznie jest tak proste. Na to pytanie można odpowiedzieć i tak i nie. Założenie konta na większości portali crowdfundingowych nie jest niczym skomplikowanym i nie wymaga podania ciężko dostępnych informacji. Po wybraniu jednego z wielu portali zakładamy na nim zbiórkę, określamy jej cel pieniężny, a także podajemy wszystkie, najważniejsze informacje dotyczące inicjatywy. Link do zbiórki warto jest także udostępnić w swoich mediach społecznościowych, a także poprosić o to rodzinę i znajomych. Trudniejszą częścią finansowania społecznościowego okazuje się jednak zwykle znalezienie osób chętnych do podparcia zbiórki. Tak jak sama nazwa wskazuje, najważniejszą częścią udanej zbiórki crowdfundingowej, która zapewni jej sukces, są właśnie ludzie wspierający inicjatywę.
Chcesz się dowiedzieć więcej o działaniach promocyjnych i sprzedażowych w biznesie? Sprawdź tutaj
Rodzaje crowdfundingu – kto zyskuje na takich inicjatywach?
Co zyskuje pomysłodawca?
Serwisy zajmujące się crowdfundingiem oferują przedsiębiorcom znaczące korzyści. Przede wszystkim dają im dostęp do niemal nieograniczonej liczby inwestorów, którymi mogą być internauci z całego świata. Dzięki temu, nawet jeśli donatorzy wpłacają niewielkie kwoty, taka zbiórka, poparta odpowiednią promocją, ma szansę zakończyć się sukcesem. Co więcej, jeśli dany projekt zyska rozgłos oraz poparcie internautów, regularne prowadzenie strony przedsięwzięcia i informowanie o postępach, może stanowić całkiem skuteczną kampanię reklamową. Zanim jeszcze produkt trafi na rynek, na jego pojawienie się może już oczekiwać spora grupa potencjalnych klientów.
Co zyskuje wpłacający?
W jaki sposób zyskuje społeczność, zgromadzona wokół crowdfundingowej inicjatywy? Po pierwsze, wpłacający zyskują możliwość wsparcia bardzo niszowych projektów, które w przeciwnym razie mogłyby nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Stąd często finansowanie uzyskują na przykład gry produkowane przez niezależne studia oraz produkcje skierowane do mniejszości seksualnych. Drugą korzyścią dla inwestora jest możliwość śledzenia postępu prac, o których organizator projektu powinien na bieżąco informować. Trzecią oraz najważniejszą zaletą brania udziału w zbiórkach, jest to, że wspierający zawsze otrzymuje coś w zamian. Wyróżniamy pod tym względem dwa podstawowe rodzaje crowdfundingu. Crowdfunding inwestycyjny, czyli taki, który w ramach gratyfikacji za dokonanie wpłaty, daje inwestorom udziały w projekcie, dzięki czemu mają szansę zarobić, jeśli okaże się on sukcesem. Crowdfunding nagrodowy natomiast, zamiast pieniędzy oferuje przeważnie jakiś gadżet związany z projektem, wczesny dostęp, a nawet możliwość wzięcia udziału w procesie tworzenia (na przykład nazwanie postaci z gry).
Crowdfunding dla firm
Zbiórki finansowania społecznościowego rozpoczynane są przez osoby, chcące osiągnąć naprawdę różne cele. Wśród nich dużą grupę zajmują te marzące o założeniu własnej firmy, zajmującej się zwykle wytwarzaniem innowacyjnych produktów lub usług. Właściciele takowych startupów mają nadzieję na przekształcenie ich w pełnoprawne firmy właśnie z pomocą crowdfundingu. Zbiórka zapewni im wkład finansowy potrzebny do dalszego rozwoju lub będzie alternatywą dla dotacji państwowych, których pozyskanie jest często skomplikowane i długotrwałe. Firmy, które mają już swoje miejsce na rynku, również mogą korzystać z crowdfundingu, na przykład w celu zwiększania zakresu swoich usług.
Platformy crowdfundingowe – Polska i zagranica
Crowdfunding w Polsce – statystyki
Platformy crowdfundingowe to strony, na których możliwe jest założenie własnej zbiórki. Spośród nich jedną z najbardziej znanych jest powstały w 2009 roku Kickstarter, który już w roku 2020 mógł pochwalić się zebraniem łącznie ponad 4.9 miliardów. Od końcówki zeszłego roku, ogłaszać się tam mogą także firmy i instytucje zarejestrowane w Polsce. Inne ciekawie prezentujące się platformy zagraniczne to na przykład Patreon, który pozwala wspierać twórców oraz Causes dla inicjatyw non profit. Z naszego polskiego podwórka warto wymienić chociażby PolakPotrafi czy Wspieram.to.
Źródło: ZPF
Ile jest platform crowdfundingowych w Polsce?
Z biegiem czasu, na rynku zauważamy znaczny przyrost portali zajmujących się crowdfundingiem. Z naszego polskiego podwórka warto wymienić, chociażby:
- Polakpotrafi.pl
- Wspieram.to
- Zrzutka.pl
- Patronite.pl
- Odpalprojekt.pl
- Siepomaga.pl
Nie są to oczywiście wszystkie platformy działające na terenie kraju, jednak zdecydowanie te najbardziej popularne wśród internautów.
Crowdfunding na świecie
Prekursorem crowdfundingu są Stany Zjednoczone i to właśnie tam działa aktualnie największa ilość platform przeznaczonych do różnorodnych form finansowania społecznościowego. Wśród tych najbardziej popularnych znajdziemy na przykład Patreon, który pozwala wspierać twórców lub Causes dla inicjatyw non profit. Nie można także nie wspomnieć o portalu Kickstarter, który jest aktualnie najpopularniejszą platformą crowdfundingową na świecie.
Poznaj portal crowdfundingowy Kickstarter!
Platformy crowdfundingowe to strony, na których możliwe jest założenie własnej zbiórki. Spośród nich jedną z najbardziej znanych jest powstały w 2009 roku Kickstarter, który już w roku 2020 mógł pochwalić się zebraniem łącznie ponad 4.9 miliardów. Od jakiegoś czasu, ogłaszać się tam mogą także firmy i instytucje zarejestrowane w Polsce. Rozpoczęcie kampanii wiąże się z określeniem celu finansowego, a także terminu jego osiągnięcia. Tutaj warto też dodać, że zbiórki działają na zasadzie wszystko albo nic. W praktyce oznacza to, że jeżeli założony pierwotnie cel nie zostanie osiągnięty, pomysłodawca nie otrzymuje żadnych środków.
Ile kosztuje Kickstarter?
Założenie konta oraz zbiórki na platformie Kickstarter jest kompletnie darmowe. Jedyne co musisz mieć to dobry pomysł i chęci. Ważne jest oczywiście przygotowanie zbiórki tak, aby potencjalna osoba wspierające mogła dowiedzieć się o inicjatywie jak najwięcej. Warto także wiedzieć, że od każdej zbiórki, która zakończy się sukcesem, platforma pobiera 5% prowizji.
Ile trwa kampania crowdfundingowa?
Mimo tego, że zbiórki finansowania społecznościowego kojarzą się zwykle z dość krótkim okresem, takim jak 30 lub 60 dni, to nie jest to wcale zasada. W takim razie ile trwa kampania crowdfundingowa? W zależności od platformy, na której zdecydujemy się rozpocząć zbiórkę, data jej zakończenia będzie mogła być bardzo różna. Od miesiąca do nawet roku – w dużej mierze to właśnie organizator decyduje o długości trwania kampanii, przede wszystkim na podstawie wiedzy dotyczącej danej inicjatywy. Określenie tego czasu jest bardzo istotne i powinno być dobrze przemyślane.
Kto powinien próbować swoich sił w crowdfundingu?
Zasadniczo nie ma ograniczeń, co do dziedzin, w których crowdfunding ma szansę się sprawdzić jako forma finansowania. Jeśli tylko pomysłodawca umiejętnie przedstawi swoje przedsięwzięcie, może zyskać środki. Znane są przypadki, że dzięki finansowaniu społecznościowemu realizowano trasy koncertowe zespołów, projekty artystyczne, zbiórki charytatywne czy linie produktów kosmetycznych. Największe szanse mają zazwyczaj te projekty, które skierowane są do ludzi młodych, takie jak gry, gadżety i nowinki techniczne. Nie bez znaczenia jest tutaj również czynnik emocjonalny. Jeżeli pomysł budzi zainteresowanie, ekscytację lub nostalgię, prawdopodobnie znajdzie odpowiednią liczbę donatorów. Warto jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się na crowdfunding udziałowy, powinniśmy posiadać zarejestrowaną spółkę.