Walizki pełne banknotów są dziś widokiem, który znacznie częściej raczy wielbicieli filmów sensacyjnych i mafijnych historii, niż współczesnych przedsiębiorców. Opiewające na duże kwoty transakcje pomiędzy firmami, przeważnie odbywają się bezgotówkowo. Powodem takiego stanu rzeczy są proste i wygodne rozwiązania, które dla biznesu oferuje bankowość elektroniczna. Szybkość przelewów oraz transparentność transakcji online to duża pomoc w zarządzaniu środkami finansowymi, która dodatkowo upraszcza także rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Co więcej, przeciwko płatnościom gotówkowym, przemawiają również obecnie obowiązujące przepisy. Prawo przedsiębiorców wyraźnie określa limit płatności gotówkowych, dotyczących transakcji między firmami. Ustawa przeciwdziałająca praniu brudnych pieniędzy również wprowadziła kilka zmian, dotyczących płatności gotówkowych od klienta.

Limit płatności gotówkowych B2B

Wszelkie transakcje gotówkowe, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które zachodzą między przedsiębiorcami, według art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku, nie mogą przekraczać 15 tysięcy złotych. Nie ma tutaj znaczenia liczba płatności, która wynika z takiej transakcji. Co z transakcjami w obcych walutach? Należy przeliczać je według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Pod uwagę powinno się brać dane obowiązujące w dniu roboczym, poprzedzającym transakcję. Konsekwencją obowiązujących przepisów, dotyczących płatności gotówkowych, jest przede wszystkim sposób rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli płatność gotówkowa przekroczyła 15 tysięcy złotych, nie ma możliwości zakwalifikowania transakcji, jako kosztu podatkowego. Warto pamiętać, że limit płatności gotówkowych, określony przez Prawo przedsiębiorców, nie dotyczy sytuacji, w której jedną ze stron transakcji jest osoba prywatna.

ustawa
Źródło: https://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2051_u.htm

Chcesz dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi?  Zobacz tutaj


Limit płatności gotówkowych od klienta

Płatności gotówkowe za towary lub usługi, wpływające od klienta, również objęte są pewnymi restrykcjami, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (1 marca 2018) oraz ustawą Anti Money Loundering (30 marca 2021). Jeżeli przedsiębiorca przyjmuje od klienta płatność gotówkową związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą, która przekracza 10 tysięcy euro, staje się instytucją obowiązaną, czyli narażoną na ryzyko związane z udziałem w procederze przestępczym. Oznacza to, że obowiązany przedsiębiorca, pod groźbą sankcji administracyjnych lub karnych, musi zastosować określone środki bezpieczeństwa w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Do takich środków bezpieczeństwa należą między innymi wykonanie analizy ryzyka, identyfikacja klienta czy raportowania podejrzanych transakcji. Informacje o transakcjach gotówkowych przekraczających 10 tysięcy euro, powinny być również przekazywane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Share.

Jeden komentarz

  1. Czyli według panujących przepisów każdy obywatel jest traktowany jak potencjalny przestępca … naprawdę piękny kraj

Zostaw komentarz