Dochód pasywny to szansa, żebyś przestała wymieniać swój czas na pieniądze.

Jeśli prowadzisz małą firmę, całkiem możliwe, że ciągle wymieniasz czas na pieniądze. Zwłaszcza dzieje się tak często w biznesach usługowych. Pojawia się klient, który płaci za określony czas (na przykład 4 godziny coachingu lub konsultacji), albo za efekt (projekt graficzny) wymagający określonego czasu. Jeśli uczestniczyłaś w wyzwaniu cenowym, zapewne wiesz już, dlaczego z dwojga złego polecam wybrać opcję nr 2.

Ale abstrahując od plusów i minusów stawki godzinowej i stawki za projekt, w tego typu biznesie nieustannie wymieniasz swój czas na pieniądze.

A w biznesie nie do końca o to chodzi. Kiedy zakładasz swoją firmę najczęściej Twoja wizja przewiduje, że będziesz mieć więcej czasu dla siebie i dla rodziny. A potem okazuje się, że nie tylko nie masz go więcej, ale wręcz nie masz go wcale. Dlatego jeśli ciągle wymieniasz czas na pieniądze, warto zastanowić się, co można z tym zrobić.

 

Spis treści:

 

Krok 1 do uzyskania dochodu pasywnego – świadomość

Pierwszym krokiem jak zawsze jest uświadomienie sobie, że tak właśnie jest i że można coś z tym zrobić. Na pewno teraz pojawia Ci się w głowie mnóstwo myśli typu “ale w moim biznesie tak musi być, zmiany są niemożliwe”. Pozwól im ucichnąć i czytaj dalej.

Moim zdaniem w każdym biznesie można coś zmienić. Co oczywiście nie jest równoznaczne z tym, że będzie to łatwe. Musisz po prostu oszacować zyski i straty i zdecydować się na jakąś opcję: albo zostaje tak, jak jest, albo podejmuję wysiłek, żeby coś zmienić.

 

Krok 2 do dochodu pasywnego – edukacja i generowanie pomysłów

Kiedy już zdecydowałaś, że chcesz mieć jednak więcej wolnego czasu, to dobry moment na zastanowienie się w jaki sposób ten czas dla siebie “wydobyć”.

Istnieje wiele różnych sposobów na to, żeby zacząć skalować biznes, delegować zadania, czy zmienić model biznesowy na bardziej zautomatyzowany, albo znaleźć źródła dochodu pasywnego dla Twojej firmy.

Zanim zaczniesz je wdrażać, najpierw dowiedz się więcej, ponieważ wiele z “cudownych sposobów”, na które natkniesz się w internecie, może być zwykłym oszustwem. Niektóre z nich obiecują wysokie zarobki praktycznie bez pracy, a to już powinno wydać Ci się podejrzane.

Istnieje jednak mnóstwo sprawdzonych pomysłów na dochód pasywny, które możesz wprowadzić do swojego biznesu, zyskując więcej czasu dla siebie.

 

Krok 3 – Wybierz coś dla siebie i działaj

Chociaż dochód pasywny kojarzy się z brakiem konieczności robienia czegokolwiek, w rzeczywistości, żeby taki dochód wygenerować, musisz najpierw zainwestować czas lub pieniądze. Najczęściej trochę tego i trochę tego.

Wszystko zależy od Twojego pomysłu na dochód pasywny i od Twoich zasobów i możliwości.

Zaraz wytłumaczę Ci szczegółowo jak to działa, a w dalszej części artykułu przedstawię Ci pomysły na dochód pasywny, które możesz zastosować w swojej firmie.

 

Co to jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to dochód, który powinnaś otrzymywać każdego miesiąca, mimo że nie wykonujesz w tym celu żadnej pracy.

W teorii brzmi nieźle. Ale czy to w ogóle możliwe?

Rzeczywistość pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak 100% dochód pasywny.

Po pierwsze, żeby takie źródło pasywnego dochodu stworzyć, musisz się najpierw napracować. Najczęściej będzie to całkiem sporo pracy, na dodatek bez gwarancji, że kiedykolwiek za tą pracę cokolwiek dostaniesz w zamian.

Po drugie każde źródło dochodu pasywnego wymaga jakiejś pracy i zaangażowania przez cały czas. Na pewno jednak jest to znacznie mniej niż 8 godzin dziennie.

I tu nasuwa się pytanie…

 

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Bardzo spodobało mi się zdanie, które usłyszałam kiedyś w jednym z podcastów dotyczących dochodu pasywnego:

“Osoby, które są w stanie wygenerować dochód pasywny, to nie ta sama grupa ludzi, która osiągając go, potrafi usiąść i nic nie robiąc się nim cieszyć”.

Tak, każdy MOŻE stworzyć sobie źródło dochodu pasywnego. Jednym z takich źródeł jest emerytura, więc wiele osób otrzymuje dochody pasywne nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ale Tobie chyba nie o takie konkretnie źródło chodzi, prawda?

I tu nasuwa się kolejne pytanie: Czy jesteś osobą, która potrafi zaangażować się w pracę, która nie daje Ci żadnej gwarancji jakiegokolwiek zysku, często przez wiele miesięcy lub lat?

Jeśli prowadzisz swoją firmę, prawdopodobnie odpowiedź brzmi “tak”. Istnieje jednak wiele osób, które usłyszało o dochodach pasywnych, stworzyło sobie w głowie obraz bycia rentierem (to zupełnie co innego) bez wkładu pracy, po czym boleśnie się przejechało inwestując w “cudowne sposoby”.

Dlatego chcę najpierw powiedzieć Ci, CO NIE DZIAŁA, żebyś mogła uniknąć takiego rozczarowania.

Jeśli poważnie myślisz o stworzeniu źródła pasywnego dochodu, najpierw wyeliminuj oszustów. Odrzuć wszelkie oferty i propozycje dużego i szybkiego zarobku, oraz takie, które obiecują zarobek bez wysiłku.

Lepiej odpuść:

  • Forex.
  • Programy typu “biznes online, darmowa rejestracja, 400 zł dziennie, praca przez internet…” – nie wiem jak to możliwe, ale takich ofert ciągle można spotkać w internecie setki – odpuść sobie, na tym nie zarobisz.
  • wszelkie “tajemnicze” formy zarabiania – czyli ogłoszenia, w których nikt nie wyjaśnia co tak naprawdę miałabyś robić (wiele firm MLM stosuje nadal takie praktyki, jednak to zwykle są firmy, w których szanse realnych dochodów są niewielkie).
  • Pomysły wymagające ogromnych inwestycji lub obiecujące ogromne zyski (zwykle jedno i drugie na raz) – takie rzeczy są zwykle zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe.

Jak już wykreśliłaś ze swojej listy wszystkie powyższe, to wbrew pozorom zostaje Ci jeszcze całkiem sporo możliwości.

 

Oto kilka pomysłów na dochód pasywny, które możesz wykorzystać w swojej firmie:

 

AUTOMATYZACJA

Zautomatyzowany biznes to sprawdzony sposób na dochód pasywny. Kiedy wszystko w Twojej firmie dzieje się bez Twojego udziału, masz czas dla siebie, a firma zarabia. Dlatego bardzo dobrze, jeśli myślisz o sposobach na automatyzację procesów w Twojej firmie.

Zatrudnienie pracowników to też niejako forma automatyzacji, ponieważ pracownicy wykonują pracę, kiedy Ty masz wolne i możesz zajmować się zupełnie czym innym.

 

WYNAJEM

Najbardziej znanym źródłem dochodu pasywnego są nieruchomości.

Jednak inwestowanie w nieruchomości wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale też wiedzy, jak robić to dobrze. Wcale nie musisz ograniczać się do wynajmowania mieszkań, żeby czerpać dochody pasywne z wynajmu. Możesz wynajmować to, co już masz.

Zastanów się nad takimi pomysłami jak:

  • wynajęcie części biura, które posiadasz (stałe, lub stworzenie przestrzeni co-workingowej),
  • wynajęcie parkingu, jeśli jesteś właścicielem jakiegoś terenu,
  • wynajęcie urządzeń, które posiadasz,
  • wynajęcie samochodu,
  • wynajem pracowników (tak, może okazać się, że któryś z Twoich pracowników może zostać “użyczony” na kilka godzin w tygodniu innej firmie).

 

PRAWA AUTORSKIE, LICENCJE, PATENTY, PROJEKTY

Własność intelektualna jest świetnym źródłem pasywnego dochodu. Jeśli napiszesz książkę, utwór muzyczny, albo stworzysz aplikację, czy opatentujesz jakiś pomysł, możesz w przyszłości czerpać z tego zyski. Taki dochód może nie będzie bardzo wysoki, jednak prawa autorskie nie wygasają, co więcej – Twoje dzieci też będą mogły otrzymywać pasywny dochód z tego tytułu po Twojej śmierci.

Pamiętaj, że to nie jest łatwy sposób na duże pieniądze, jednak w przypadku, kiedy chcesz zbudować dochód pasywny i niezależność finansową, ważna jest dywersyfikacja, czyli stworzenie kilku różnych, wzajemnie uzupełniających się źródeł dochodu.

Dochód pasywny z praw autorskich czy patentów jest jednym z pomysłów, które możesz zrealizować bez wielkiego wkładu finansowego.

Temu zagadnieniu poświęcę nieco więcej miejsca, ponieważ w erze internetu pojawiło się naprawdę wiele możliwości, o których chciałabym Ci opowiedzieć nieco więcej. Bo wcale nie musisz pisać książek, ani nagrywać albumów muzycznych, żeby otrzymywać dochody pasywne ze swoich dzieł. Dzisiaj internet stwarza ogromne możliwości dla osób, które tworzą – czy grafiki, czy fotografie, czy e-booki. Istnieje wiele portali, na których możesz umieścić swoje “dzieła”, a następnie otrzymywać prowizję od każdej sprzedanej sztuki. To wersja dla osób, które wolą się skupić na tworzeniu, a całą część techniczną i marketingową oddać w ręce innych. Każdy wykonany przez siebie “produkt/projekt” wrzucasz na taki portal raz, a prowizję dostajesz przez kolejne lata.

Nadal najwięcej portali tego typu jest anglojęzycznych.

https://www.spoonflower.com – możesz projektować wzory tkanin

https://society6.com – ogromny wybór różnych produktów, na które możesz projektować nadruki

http://www.cafepress.com – tu też możesz zaprojektować własne nadruki i zarabiać na ich sprzedaży

https://creativemarket.com – miejsce, gdzie możesz sprzedawać zdjęcia, grafiki, szablony, pluginy, a nawet czcionki

https://www.istockphoto.com/pl – bank zdjęć

https://www.shutterstock.com/ – kolejny bank zdjęć

https://www.etsy.com/ – platforma, gdzie możesz sprzedawać przeróżne projekty. Największą popularnością cieszy się wśród rękodzielniczek, jednak możesz tam sprzedawać także takie produkty, jak projekty plakatów czy planery do samodzielnego wydrukowania.

A to polskie miejsca, gdzie możesz zarabiać na swoich projektach:

https://cupsell.pl – rewelacyjne miejsce, gdzie możesz umieszczać swoje projekty na kubkach, koszulkach i innych artykułach. Na dodatek sama ustalasz stawkę, którą zarabiasz na każdej sprzedanej sztuce.

https://ku-ka.pl/pl – możesz projektować wzory tkanin i otrzymujesz prowizję za każdy sprzedany kawałek materiału z Twoim wzorem.

 

WŁASNE INFOPRODUKTY

Ostatnio bardzo modne stało się zarabianie na wiedzy. I bardzo dobrze, ponieważ wiele osób odważyło się udostępnić światu swoją wiedzę, dzięki czemu wiele osób zdobyło nowe możliwości. Każdy ma jakąś wiedzę, którą może odpowiednio ubrać i opakować, a następnie stworzyć tzw. INFOPRODUKT – e-booka, audiobooka, kurs online.

Infoprodukty oprócz budowania Twojego wizerunku jako eksperta w danej branży, są też doskonałym sposobem na pasywny dochód. Infoprodukt stworzony raz możesz sprzedawać przez wiele lat, jego stworzenie nie kosztuje zwykle strasznie dużo (wszystko zależy od narzędzi, które wybierzesz, od tego, czy sama zajmujesz się hostingiem i dystrybucją, czy masz produkty na zewnętrznej platformie).

Jeśli prowadzisz swój biznes, warto pomyśleć nad stworzeniem infoproduktu w swojej branży. Jeśli infoprodukt ma być tylko dodatkiem do Twojego biznesu, nie musisz inwestować we własną platformę, wystarczy zarejestrować się na przykład na udemy.com żeby stworzyć kurs online. Na pewno znajdą się osoby, które chętnie skorzystają Twojego doświadczenia w branży i wiedzy, którą masz do przekazania.

Zarabianie pasywne na infoproduktach jest też znacznie bardziej opłacalne niż opisywane tu inne formy pasywnego dochodu.

 

GIEŁDA, ODSETKI Z LOKAT, DYWIDENDY

Jeśli posiadasz środki na inwestycje, możesz czerpać dochody pasywne z odsetek z lokat, z produktów, w które zainwestujesz na giełdzie, dywidendy wypłacane przez niektóre spółki będą również takim dochodem pasywnym.

Tak jak w przypadku innych opisywanych tu źródeł – rozważ taką możliwość, ponieważ na zasadzie “ziarnko do ziarnka”, jeśli połączysz wszystkie te sposoby, możesz uzbierać całkiem niezłą sumę pieniędzy.

 

MARKETING SIECIOWY (MLM)

O marketingu sieciowym (wielopoziomowym, MLM) z pewnością już słyszałaś. Być może wiele złego. Jak to wygląda naprawdę?

Marketing sieciowy w dużym uproszczeniu polega na polecaniu (sprzedawaniu) produktów lub usług, oraz budowaniu własnej struktury kolejnych osób, które też będą polecały (sprzedawały) produkty i budowały własne struktury. Osoby, które będą chciały namówić Cię do przystąpienia do ich zespołu (struktury) najczęściej użyją właśnie argumentu, że wygenerujesz w ten sposób dochód pasywny.

Niestety w przypadku MLM taki dochód nigdy nie będzie w 100% pasywny, ponieważ nawet jak już zbudujesz własną strukturę (co wbrew temu, co twierdzą niektórzy, wymaga tak samo pracy i wysiłku jak każdy inny biznes), duża rotacja w tego typu firmach sprawi, że ciągle będziesz musiała o swój zespół dbać i budować go regularnie.

Oczywiście, jest do dobry sposób zarabiania, jeśli jesteś gotowa na ciężką pracę i nie masz pieniędzy na zainwestowanie we własny biznes. Ale nie spodziewaj się, że będzie to całkowicie pasywna i bezwysiłkowa forma zarabiania.

MLM będzie dobrym uzupełnieniem biznesu, jeśli jesteś właścicielką salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego i możesz uzupełnić swoje usługi sprzedażą produktów (na przykład suplementów diety lub kosmetyków).

 

MASZYNY VENDINGOWE

Jeśli posiadasz lokal, do którego przychodzą ludzie, możesz rozważyć postawienie w nim maszyny samoobsługowej, na przykład z kawą, napojami, przekąskami, lub automatu do gry. Istnieje bardzo dużo różnych zastosowań takich automatów. Nie musisz ograniczać się do kawy czy przekąsek. Obecnie możesz mieć automat, w którym znajdą się odżywki dla sportowców, artykuły chemii gospodarczej, kosmetyki, a nawet leki bez recepty.

 

PROGRAMY PARTNERSKIE I AFILIACYJNE

Sposobem na dochód pasywny może być udział w programach partnerskich/afiliacji (będę pojęć używać zamiennie).

Nie łudź się, że wystarczy opublikować link afiliacyjny na Twojej stronie lub blogu, żeby móc już do końca życia odcinać kupony jako rentier. To tak nie działa. Wspominałam już pewnie o tym, że każdy dochód pasywny wymaga wykonania najpierw jakiejś pracy. Tak samo jest z afiliacją. Jednak nawet niewielkie dochody pasywne, które możesz osiągać umieszczając gdzieś na swoim blogu link partnerski, mogą w połączeniu z innymi dać w sumie całkiem przyzwoitą miesięczną kwotę.

Dlatego przynajmniej rozważ dodanie afiliacji do Twojego planu osiągnięcia przychodów pasywnych. Afiliacja, jeśli prowadzisz bloga czy stronę, jest w dużym stopniu pasywna, ponieważ odbywa się niejako “przy okazji”. Jeśli już zarejestrujesz się do jakiegoś programu, odpowiednio skonfigurujesz linki partnerskie i banery na stronie, nie musisz praktycznie wkładać w to więcej wysiłku.

Masz do dyspozycji całkiem sporo ciekawych programów.

https://partnerzy.ceneo.pl/

https://webepartners.pl/

https://convertiser.com/

To tylko kilka pomysłów na dochód pasywny, który może trochę podreperować Twój budżet.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cie do tego, żeby zgłębić temat nieco bardziej i poszukać nowych możliwości, dopasowanych do Ciebie i Twojego biznesu.

A poniżej notatka dla Ciebie:

dochód pasywny w Twojej firmie

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie przydatny – proszę podaj go dalej.

 

 

 

Share.

Zostaw komentarz