Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą musisz odprowadzać co miesiąc składkę na ZUS. Dla wielu przedsiębiorców – zwłaszcza, kiedy ich firmy są niewielkie i nie przynoszą ogromnych dochodów – ta składka to całkiem spory koszt. Bo oprócz niej trzeba zapłacić jeszcze podatek, koszty księgowości i wszystkie inne koszty związane z prowadzeniem firmy. A wysokość składki ZUS nie zależy od tego ile (i czy w ogóle) udało Ci się w danym miesiącu cokolwiek zarobić.

Spis treści:

  1. Czy można prowadzić firmę bez ZUS legalnie?
  2. Sposoby na legalne ominięcie płacenia składki na ZUS
  3. Co możesz zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Dlatego bywają i tacy, którzy szukają możliwości zaoszczędzenia na składkach ZUS. Tak zwana „szara strefa” to właśnie osoby, które stwierdzają, że podatki i składki ZUS nie są dla nich – i ryzykują, okradając jednocześnie innych, uczciwie płacących Polaków.

 

Czy można prowadzić firmę bez ZUS legalnie?

Oczywiście, że można.

Najprostszą formą założenia i prowadzenia działalności jest właśnie jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak w takim przypadku jesteś zmuszona co miesiąc płacić składkę ZUS, co ostatecznie kosztuje Cię więcej, niż gdybyś rozważyła inne formy prowadzenia firmy, jak choćby spółkę z o.o., czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

O tej formie poczytasz niżej, w międzyczasie zobacz jeszcze inne rozwiązania.

 

Sposoby na legalne ominięcie płacenia składki na ZUS

 

1. Praca za granicą

Jeśli masz pracę w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej i prowadzisz działalność gospodarczą w Polsce, nie musisz płacić składki ZUS (sprawdź tą informację, ponieważ nie mam aktualnych danych). Istnieje wiele firm, zajmujących się takim fikcyjnym zatrudnianiem za granicą. Nie polecam Ci takiego rozwiązania, ponieważ… jest nieuczciwe, a moim zdaniem uczciwość w życiu i biznesie zawsze popłaca.

 

2. Umowa o pracę

Kiedy jesteś zatrudniona na umowę o pracę, nie płacisz pełnej składki ZUS, a jedynie składkę zdrowotną. To spora oszczędność, jednak praca na etacie i prowadzenie działalności to już spora czasowa inwestycja.

 

3. Okresowe zawieszanie działalności gospodarczej

Może się zdarzyć, że Twój biznes jest sezonowy, albo wiesz o tym, że w jakimś okresie nie będziesz mieć klientów czy zleceń. W tym czasie możesz zawiesić działalność gospodarczą, unikając konieczności płacenia ZUS-u za ten okres.

 

4. Spółka Z O.O.

Jeśli myślisz o swojej działalności poważnie i chcesz sporo zaoszczędzić nie tylko na składce ZUS, ale i podatkach, pomyśl o spółce Z O.O. Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę wymaga sporo formalności i wiąże się z początkowymi kosztami. Jednak w ostatecznym rozrachunku może Ci się opłacać. Nawet pełna księgowość, z którą wiąże się założenie spółki Z O.O. będzie kosztowała Cię znacznie mniej niż obecnie płacisz na ZUS.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki porozmawiaj, poczytaj, przemyśl dokładnie całą sprawę.  Może się okazać, że ta forma jest dla Ciebie idealna, ale może też okazać się niekorzystna. Ja nie jestem księgową, dlatego nie kieruj się moją opinią. Nie namawiam Cię do zmiany, jedynie do rozważenia takiej możliwości.

A jeśli rozważasz taką zmianę – są firmy, które zajmą się wszystkimi formalnościami za Ciebie. Tutaj masz ofertę firmy, którą polecam (ten link jest afiliacyjny, to znaczy jeśli zdecydujesz się na współpracę, ja też będę mieć z tego korzyści) – zobacz krótki film, wypełnij formularz (do niczego Cię to jeszcze nie zobowiązuje) i dowiedz się więcej na ten temat.

 

Firma bez ZUS

Na koniec…

Co możesz zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

  1. Regularnie oszczędzać
  2. Inwestować w rozwój firmy
  3. Przeznaczyć na cele charytatywne
Share.

3 komentarze

  1. Joanna Pindelska dnia

    1. Jeśli ktoś mieszka i pracuje zagranicą, to rzeczywiście nie podlega pod ZUS w Polsce. Ale mając miejsce zamieszkania zagranicą jednocześnie może być problem z rezydencją podatkową i koniecznością uniknięcia podwójnego opodatkowania. Natomiast fikcyjne zatrudnienie nie daje niczego prócz kłopotów – tego rodzaju pseudo działania optymalizacyjne już dawno temu skutecznie podważał ZUS.

    2-3. Pamiętajmy jeszcze o możliwości zbiegu z umową zlecenia i o tym, że to nie wartość godzin tylko kwota wynagrodzenia decyduje o tym, czy wtedy z DG płacimy społeczne i FP. Więc niekoniecznie musi to być pełen etat plus firma.

    4. Tego rodzaju firmy albo rozmijają się z rzeczywistością nie przedstawiając całości obrazu i kosztów wynikających ze sp. z o.o. włącznie z podwójnym opodatkowaniem i koniecznością posiadania pracownika, albo dumpingują ceny za pełną księgowość (a i tak oszczędności z tego dla przedsiębiorcy są niewielkie). Jestem także ciekawa, co ta firma mówi o jednym z ostatnich wyroków, w którym model dwuosobowej spółki z “fikcyjnym” wspólnikiem posiadającym promil udziałów, został zakwestionowany przez ZUS – główny wspólnik wg ZUS podlegał pod ubezpieczenie…

  2. Coraz więcej Polaków decyduje się na prowadzenie firmy właśnie za granicą. Przykładowo księgowość firmy w Anglii jest znacznie bardziej opłacalna – chociażby pod względem wysokości podatków.

Zostaw komentarz