Przemysł samochodowy to niezwykle dochodowa branża, w którą zaangażowane jest wiele firm. Na szeroko pojęty sektor automotive składają się przedsiębiorstwa, które nie tylko prowadzą sprzedaż pojazdów, ale również zajmują się produkcją części, naprawami czy marketingiem. Miłośnicy motoryzacji z żyłką do biznesu mają więc spore pole do popisu, chcą założyć działalność w tej branży. Chociaż może się okazać, że suma inwestycji będzie spora, nie musimy od razu tworzyć koncernu samochodowego. Firma motoryzacyjna to koncept także dla mikroprzedsiębiorców. Warto jednak dobrze znać się na samochodach, mieć znajomości w odpowiednich miejscach oraz wybrać najlepszą opcję dla siebie. Podpowiadamy, w jakim kierunku warto rozwinąć swój biznes.

Spis treści:

  1. Handel samochodami – wykorzystaj zdolności sprzedażowe
  2. Jak założyć komis samochodowy?
  3. Jak założyć warsztat samochodowy?
  4. Koszt budowy myjni bezdotykowej

Handel samochodami – wykorzystaj zdolności sprzedażowe

Na niedrogie auta zawsze jest zapotrzebowanie, a zatem handel samochodami kwitnie, nawet jeśli są to pojazdy używane. Warto jednak pamiętać, że w tej branży musimy liczyć się ze sporą konkurencją, która może robić nam pod górkę, zarówno przewyższając nas, jak i oferując znacznie gorsze towary. To właśnie nieuczciwi handlarze będą przysparzać nam największych problemów, gdyż sprawiają oni, że prowadząc podobną działalność, będziemy musieli ciężko zapracować sobie na zaufanie klienta. Jeżeli jednak nasze auta są w dobrym stanie technicznym, a my jesteśmy wiarygodni, możemy osiągnąć spore zarobki. Warto jednak ćwiczyć zdolności negocjacyjne. Niektórzy będą się z nami twardo targować.

wykres
Źródło: Automarket w Internecie – Covid-19 zmienia branżę samochodową. Raport na temat rynku sprzedaży samochodów. Lipiec 2020

Jak założyć komis samochodowy?

Możemy sprzedawać auta, jednak pozostaje kwestia, skąd mamy je brać. Dobrą opcją jest wykorzystanie zdolności językowych i sprowadzanie aut zza granicy. Jednak istnieje także możliwość jednoczesnego prowadzenia skupu i sprzedaży pojazdów. Jak założyć komis samochodowy? Tutaj przyda nam się wiedza na temat motoryzacji. Będziemy niejako odgrywać rolę pośrednika w sprzedaży i zarabiać na marży. Powinniśmy zatem być w stanie szybko ocenić stan techniczny auta i odpowiednio je wycenić. Oprócz umiejętności, warto także zainwestować w działkę z placem, czyli miejsce do prezentacji aut. Małe biuro również pomoże nam zrobić dobre wrażenie na potencjalnych nabywcach.

Źródło: Automarket w Internecie – Covid-19 zmienia branżę samochodową. Raport na temat rynku sprzedaży samochodów. Lipiec 2020

Jak założyć warsztat samochodowy?

Nie ma żadnych przeszkód, aby mechanik samochodowy z doświadczeniem, nie mógł pracować na swoim. Mając odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę na temat funkcjonowania aut, warto dowiedzieć się, jak założyć warsztat samochodowy. Możemy zacząć prowadzić biznes we własnym garażu, o ile będzie spełniał wymogi techniczne określone w przepisach BHP. Oczywiście nawet jeśli zaoszczędzimy na wynajmie lokalu, musimy go jeszcze dostosować i wyposażyć. Potrzebne będą narzędzia, chemia samochodowa, podnośniki do aut i wiele innych niezbędnych akcesoriów. Inwestycja powinna jednak zwrócić się, jeśli będziemy świadczyć usługi na wysokim poziomie. Wówczas klienci będą nas polecać, a jeśli uprzejmie poprosimy, być może wystawią nam również pozytywną opinię w Google.

Źródło: E. Zielińska „Czynniki determinujące rozwój warsztatów samochodowych w Polsce”

Koszt budowy myjni bezdotykowej

Myjnia samochodowa również może okazać się dobrym pomysłem na biznes związany z motoryzacją. Jeszcze lepsza jest perspektywa, że to nie my będziemy zajmować się myciem. Jeśli tylko posiadamy odpowiednią kwotę, dzięki której pokryjemy koszt budowy myjni bezdotykowej, nasi klienci sami się obsłużą. Coraz więcej osób obecnie decyduje się na korzystanie z takiej opcji, gdyż bezdotykowa myjnia jest dużo bezpieczniejsza dla lakieru niż myjnia automatyczna. Czy jednak będzie nas stać na postawienie takiego przybytku? Musimy w końcu opłacić działkę, doprowadzić media i postawić stanowisko dla samochodu. Szacuje się, że wyniesie nas to około 100 tysięcy złotych, jeśli poprzestaniemy na jednym stanowisku.

Źródło: Wybrane realizacje z katalogu Czysto.pl
Share.

Zostaw komentarz