Czym jest Franczyza? Czy warto kupić gotowy pomysł na biznes? Jakie są pułapki czyhające na franczyzobiorcę? Jakie są plusy z franczyzy? Ile kosztuje i czy opłaca się biznes na zasadzie franczyzy? Ile trzeba mieć gotówki, żeby zacząć? Jakie są najbardziej opłacalne biznesy franczyzowe?

Zaczniemy od początku.

Spis treści:

  1. Czym jest Franczyza?
  2. Jednak franczyza nie jest gwarancją sukcesu
  3. Co warto wiedzieć, zanim pomyślisz o biznesie na zasadach franczyzy?
  4. Na koniec zastanówmy się, jakie biznesy franczyzowe są najbardziej opłacalne

<h2id=”naglowek1″>Czym jest Franczyza?

Franczyza to po prostu sposób prowadzenia biznesu.

Wcale nie musisz mieć własnego pomysłu na biznes. Nie musisz wszystkiego wymyślać, planować i organizować samodzielnie. Możesz skorzystać z pomysłu, który miał ktoś inny. Co więcej, ten pomysł jest już wstępnie sprawdzony. Możesz po prostu kupić licencję.  W systemie franczyzowym działa całe mnóstwo firm. Większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że Żabka, McDonalds, czy stacje benzynowe to właśnie biznesy oparte na modelu franczyzowym.

W największym uproszczeniu działa to w ten sposób, że franczyzodawca (czyli osoba, która założyła firmę, rozwinęła ją i uznała, że chce dalej swoją markę rozwijać, tylko już nie samodzielnie) sprzedaje Ci licencję. Takie licencje kosztują od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Wszystko zależy od marki, której franczyzę chcesz zacząć prowadzić.

Franczyzobiorca z kolei (czyli osoba, która licencję kupuje) dostaje od franczyzodawcy prawo (i jednocześnie obowiązek) prowadzenia biznesu na ustalonych przez franczyzodawcę zasadach. Dostaje prawo do korzystania z nazwy, znaku towarowego, całego systemu (know-how) prowadzenia biznesu, z reguły także materiały promocyjne oraz wsparcie franczyzodawcy w postaci szkoleń czy promocji.

Dlatego jest to dobra opcja dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w prowadzeniu biznesu, ponieważ w pewnym sensie dostają gotowy do wdrożenia model wraz z całą masą wiedzy i wsparcia.

 

Jednak franczyza nie jest gwarancją sukcesu

Może Ci się wydawać, że kupując gotowy model biznesowy masz gwarancję, że Ci się powiedzie. Nic bardziej mylnego. Biznes, który sprawdził się w innym mieście, albo nawet dwie ulice dalej, może zupełnie nie wypalić w Twoim przypadku. Najlepiej widać to na przykładzie sieci “Żabka” – ciągle powstają nowe sklepy, jednak wiele z nich prosperuje przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Biznes franczyzowy to biznes jak każdy inny. Jest w pewnym sensie drogą na skróty, jednak jeśli myślisz, że kupisz licencję i będziesz leżeć do góry brzuchem, a pieniądze przyjdą same, możesz bardzo się zawieść. Przekonanie o gwarancji sukcesu jest największą pułapką czyhającą na franczyzobiorcę.

 

Co warto wiedzieć, zanim pomyślisz o biznesie na zasadach franczyzy?

Przede wszystkim warto poznać koszty.

Nie tylko koszt licencji, czyli pakietu franczyzowego, ale też dodatkowe koszty, które musisz ponieść, żeby taką franczyzę uruchomić. Czasem będą to koszty pomieszczeń, w których będziesz prowadzić biznes, czasem koszty reklamy, albo nawet szkoleń, które musisz odbyć, żeby rozpocząć działalność.

Dobrze jest zorientować się jaki jest przewidywany czas zwrotu z inwestycji, czyli jak szybko odzyskasz pieniądze, które zainwestowałaś w swój franczyzowy biznes.

Kolejnym aspektem są Twoje zobowiązania. Musisz dokładnie poznać swoje prawa i obowiązki. Na jak długo podpisujesz umowę i do czego konkretnie Cię ona zobowiązuje? Jakie są konsekwencje niedopełnienia warunków umowy?

Czego możesz oczekiwać od franczyzodawcy? Czy zapewnia wsparcie i w jakim zakresie? Czy zapewnia szkolenia, czy pomoże we wstępnej ocenie opłacalności punktu franczyzowego, który zamierzasz uruchomić? Co jeśli pojawią się nieprzewidziane problemy?

Na koniec zastanówmy się, jakie biznesy franczyzowe są najbardziej opłacalne

Franczyzę możesz znaleźć już praktycznie w każdej branży. Oczywiście jeśli zaczynasz biznes powinien on być opłacalny. Jednak moim zdaniem nie warto rozpoczynać biznesu, który jest zupełnie niezgodny z Twoimi wartościami, czy w branży, która Cię nie interesuje. Jeśli jesteś weganką nie otwieraj sklepu mięsnego tylko dlatego, że ktoś Ci powiedział, że można na tym zarobić. W takim przypadku istnieje ryzyko (całkiem spore), że Twój biznes skończy się porażką. Wybór jeśli chodzi o franczyzę jest ogromny, możesz więc znaleźć coś, co nie tylko przyniesie Ci zysk, ale też radość i spełnienie.

A jeśli nie znalazłaś gotowego pomysłu na biznes w modelu franczyzowym, sprawdź pomysły na biznes bez wychodzenia z domu TUTAJ.

Koniecznie też przeczytaj jak znaleźć pomysł na biznes

Share.

Zostaw komentarz