Darmowa kawa to często wymieniany w ogłoszeniach o pracę benefit, który zazwyczaj się bagatelizuje przeglądając oferty. Jednak kiedy jesteśmy już w biurze, a praca wre, okazuje się, że firmowa kultura picia kawy kwitnie. Bardzo wiele osób ma swoje rytuały np. jedna filiżanka jeszcze przed śniadaniem albo szybkie espresso przed ważnym spotkaniem. Inni piją spontanicznie, kiedy mają na to ochotę, podczas przerwy, jak ktoś im zrobi lub kiedy nie ma kolejki do ekspresu. Mimo wszystko warto policzyć, ile energii sobie dostarczamy. I przede wszystkim dowiedzieć się, ile kalorii ma kawa.

Kawa – ile kalorii ma jedna filiżanka?

O tym, że w nie tylko w pokarmach, ale także w napojach znajdują się kalorie, teoretycznie wszyscy wiedzą. W praktyce jednak często nie liczymy do naszego bilansu kalorycznego szklanki słodkiej Pepsi czy chociażby ulubionej kawy. Tym czasem w gorącej filiżance czarnego płynu też znajdziemy pewną dawkę kalorii. Czy może ona zaszkodzić naszej diecie? Jeśli pijemy bez dodatków, to raczej nie.

Kawa parzona – kalorie

Zmielone ziarna kawy co prawda nie są wolne od kalorii, jednak należy pamiętać, że do kubka sypiemy zazwyczaj łyżkę lub dwie, a resztę dopełniamy gorącą wodą, która jak wiadomo, jest bezkaloryczna. Kawa parzona w takiej postaci ma około 1-2 kcal. Zatem w naczyniu o pojemności 200 ml, nie uświadczymy raczej więcej niż 4 kcal.

Espresso – ile kalorii?

Espresso to również nic innego jak kawa i woda, chociaż w nieco innych proporcjach. Zmienia się również metoda parzenia. Potrzebny jest nam dobry ekspres, jednak nie zmienia to za bardzo wartości kalorycznych. W filiżance znajdą się około 1-2 kcal.

Lubisz kawę w pracy? Podpowiadamy, jaki ekspres do kawy do biura.

Mleko, cukier i inne wariacje na temat kawy – ile kalorii?

Czytając powyższe informacje może się wydawać, że zliczenie kalorii w kawie jest proste. Jednak te osoby, które lubią dolać sobie trochę mleka, wrzucić kostkę cukru albo dodać słodkiego syropu, powinny sięgnąć po kalkulator. To właśnie te dodatki najbardziej podnoszą kaloryczność napoju.

Ile kalorii ma kawa z mlekiem i cukrem?

W taki razie ile kalorii będzie miała kawa z mlekiem i cukrem? Oczywiście to wszystko zależy od tego, ile czego dodajemy. Warto pamiętać, że mleko będzie tym bardziej kaloryczne, im większy procent tłuszczu zawiera. Przeważnie w 100 ml mleka będzie mieścić się od 35 do 60 kcal. Cukier to około 400 kcal w 100 gramach, jednak do kawy zwykle sypiemy 1-2 łyżeczki. 6 g cukru, czyli tyle ile mieści się w małej łyżce to 24 kcal.

kawa kcal

Jeśli więc chcemy wiedzieć, jaką dawkę kalorii spożyliśmy razem z naszym ulubionym napojem, musimy zsumować wszystko, co do niego wrzuciliśmy. Można założyć, że przeciętnie będzie to około 30-50 kcal.

Jeśli nie boisz się kalorii i chcesz spróbować nietypowej kawy, dowiedz się, czym jest bulletproof coffee.

Cappuccino – ile kalorii ma ta kawa?

Cappucino to kawa, która wymaga dużej ilości spienionego mleka, więc jej kaloryczność wzrośnie względem klasycznej wersji. Miłośnicy tego napoju przyjmują około 180 kcal z jedną filiżanką. Warto pamiętać, że wszelkie sypane mieszanki kawowe w stylu cappuccino z czekoladą również niekiedy przekraczają 400 kcal na 100 gram.

cappucino
Źródło: tabele-kalorii.pl

Ile kalorii w kawie latte?

Popularną opcją jest przygotowywana w ekspresie kawa latte, która również zawiera sporą ilość mleka. W związku z tym trzeba liczyć się z wypiciem około 55 kcal w 100 ml. Oznacza to, że duża latte 300 ml, może zawierać nawet 165 kcal.

Warto pamiętać także o wszelkiego rodzaju syropach smakowych i doliczać do całkowitego rachunku ich wartość kaloryczną. Przeciętnie 40 ml syropu to około 130 kcal.

Share.

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Jej tematyka to biznes, marketing i SEO.

Zostaw komentarz