Zawód architekta od lat kojarzony jest ze swego rodzaju prestiżem i wiązany z wysokimi zarobkami. W końcu, gdy patrzy się na te wszystkie wieżowce, a także mniejsze budynki utrzymane w różnych nurtach stylistycznych, to samo przychodzi na myć, że osoba, która je zaprojektowała musiała dostać za to sporo pieniędzy. Czy faktycznie tak jest i czy zarobki za naszą zachodnią granicą są godne pozazdroszczenia? Postanowiliśmy zgłębić ten temat i dowiedzieć się, jak zarabiają architekci wykonujący swój zawód w Niemczech.

Spis treści:

  1. Ile zarabia architekt w Niemczech?
  2. Ile zarabia architekt w innych krajach?
  3. Ile zarabia architekt w Polsce?

Ile zarabia architekt w Niemczech?

Już na samym wstępie możemy napisać, że wszystkie te przypuszczenia odnośnie wysokich zarobków architektów są słuszne. Okazuje się bowiem, że architekci pracujący w Niemczech osiągają naprawdę pokaźne wynagrodzenia, a kwota robi wrażenie zwłaszcza, gdy przeliczy się ją na polską złotówkę. Do pieniędzy dochodzi jeszcze prestiż, bo zarówno w naszym kraju, jak i na zachodzie jest on na stałe przypisany do zawodu architekta.

Pora na szczegóły, ile zarabia architekt w Niemczech?

Mówmy tutaj o miesięcznych wpływach na konto po przeliczeniu na polską walutę, w wysokości 26 tysięcy złotych brutto.
Od tego oczywiście trzeba odjąć podatek, ale nadal pozostaje to pokaźna suma.

Ile zarabia architekt w innych krajach?

Skoro sprawdziliśmy pensję architekta w Niemczech, to przyjrzyjmy się również innym rynkom, by mieć lepszy pogląd na kwestię, czy warto zostać architektem.

Architekci pracujący w Wielkiej Brytanii otrzymują za swoją pracę w przeliczeniu na złotówki około 20 tysięcy. Jest to jak widać mniej niż w Niemczech.
Nieco mniej za swoją prace otrzymują także architekci z Holandii i Danii.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Sprawdzając wynagrodzenia w innych krajach Europy musimy również zajrzeć na rodzimy rynek pracy. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Czy u nas architekci również mogą cieszyć się dużym wynagrodzeniem, które jest godne pozazdroszczenia? Jak się można łatwo domyślić, osoby wykonujące ten zawód w Niemczech mogą liczyć na lepsze warunki niż w kraju nad Wisłą. I to jak się okazuje znacznie lepsze, bowiem nawet dziesięciokrotnie wyższe!

Początkujący architekt w Polsce zarabia bowiem niecałe 3tys złotych na rękę.
Później, czyli wraz z latami pracy, zdobytym doświadczeniem i zrealizowanymi projektami jego wynagrodzenie rośnie, ale do zagranicznych nadal nie dobija.

Share.

Zostaw komentarz