Balet to bardzo często wybierane zajęcie dodatkowe dla małych dziewczynek. Chcą one bowiem paradować w tiulowych spódnicach wykonując z gracją ruchy taneczne. Na tym jednak nie dla wszystkich przygoda z baletem się kończy. Grupa osób traktuje to jako swoją ścieżkę kariery i przez lata szlifuje umiejętności, by występować w najlepszych widowiskach. Czy tego typu profesjonalny taniec może być opłacalny?

Spis treści:

  1. Baletnica – trudna ścieżka kariery
  2. Ile zarabia baletnica?
  3. Zarobki baletnicy po zakończeniu kariery

Baletnica – trudna ścieżka kariery

Nie ma wątpliwości co do tego, że balet jest naprawdę ciężki. Godziny intensywnych treningów przeradzają się w lata spędzone na Sali ćwiczeń. Baletnice muszą cechować się niezwykłą płynnością ruchów, która wymaga od nich świetnej koordynacji i panowania nad swoim ciałem. Do tego dochodzi jeszcze ścisła dieta pozwalająca na zachowanie smukłej sylwetki. Trzeba tu również zaznaczyć, że te całe lata wyrzeczeń i naprawdę ciężkiej pracy mogą zaowocować krótką karierą. Okazuje się bowiem, że zawodowi tancerze występują do około 40 roku życia. W późniejszym czasie nie są oni już w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom tego zawodu.

Ile zarabia baletnica?

Jeśli myślimy, że ta ciężka praca zostaje zrekompensowana przez wysokie zarobki, to niestety jesteśmy w błędzie.

Okazuje się bowiem, że podstawowa pensja baletnicy wynosi niecałe 2tys złotych brutto.
Jest to skrajnie niskie wynagrodzenie. Na szczęście tego typu tancerki mogą liczyć także na dodatkowe premie za występy.

Zarobki baletnicy po zakończeniu kariery

Wiele baletnic po zakończeniu swojej scenicznej kariery zajmuje się nauczaniem. Ten nowy etap jest dla większości dobrym wyjściem, ponieważ mają odpowiednie kwalifikacje do tego, by przekazać wiedzę nowym pokoleniom tancerzy. Co więcej, wówczas mogą więcej zarobić.

Pensja przekraczająca 4 tysiące złotych brzmi już tutaj całkiem sensownie. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od ilości godzin, które instruktorka baletu przeznaczy na nauczanie, a także miejsca zatrudnienia.
Różne szkoły oferują bowiem różne stawki swoim nauczycielom.

Jeśli jesteś osobom, która myśli o zostaniu baletnicą lub tancerką, to musisz wiedzieć, że tylko ogromna pasja może wynagrodzić Ci godziny spędzone na treningach. Stres, ciągłe dbanie o siebie i dążenie do precyzji, na to trzeba być naprawdę gotowym.

Share.

Zostaw komentarz