Praca za naszą zachodnią granicą nadal dla Polaków wydaje się czymś lepszym. Stwierdzenie to utwierdzało się bowiem przez lata, ponieważ praktycznie każdy, kto wyjechał chwalił sobie warunki, jak i zarobki. Z tego też względu w gorszych chwilach, gdy nasz rynek przestaje oferować godziwe zarobki przychodzi na myśl emigracja na zachód. Tak dzieje się między innymi w środowisku budowlanym. Jeśli zastanawiasz się, czy jako budowlaniec możesz w Niemczech zarobić więcej niż w Polsce, to sprawdź nasze informacje.

Spis treści:

  1. Pracownik budowlany w Niemczech – stawki minimalne
  2. Poznaj sytuację Niemieckiego rynku pracy

Pracownik budowlany w Niemczech – stawki minimalne

Warto od razu napisać, że u naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje ustalanie stawek minimalnych dla konkretnych grup zawodowych. Nie inaczej jest więc w przypadku budowlańców. W ich przypadku mowa o kwotach przekraczających 12 euro za godzinę pracy.

I tak też, pracownik niewykwalifikowany może zarabiać około 12,85 euro za godzinę pracy. Z kolei osoba, która ma już odpowiednie doświadczenie i kompetencje może zarabiać około 15,70 euro za godzinę i więcej.
Trzeba tu jeszcze uściślić, że wynagrodzenie pracowników budowlanych w przypadku Niemiec nie jest warunkowane lokalizacją wykonywania pracy.

Poznaj sytuację Niemieckiego rynku pracy

Dla osób pracujących w branży budowlanej jednym z przełomowych momentów było ustalenie powyżej opisanych stawek minimalnych za godzinę pracy. Od tego momentu zaczęły one obowiązywać we wszystkich niemieckich regionach. Rozporządzenie, które weszło w życie sprawiło, że stawki pracowników wykwalifikowanych, jak i tych, którzy nie mają jeszcze kwalifikacji zostały znacznie podwyższone.

Trzeba również wiedzieć, że obecnie w Niemczech stale rośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników budowlanych, w tym tych pochodzących z Polski. Szacuje się, że ten fakt nie będzie ustawał. Powodem tego jest fakt, że już w roku 2035 na każde 100 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać w Niemczech ponad 40 osób w wieku wyższym niż 67 lat. Są to realne problemy demograficzne dla tego kraju, których konsekwencją będzie zapotrzebowanie na napływającą siłę roboczą. Młodzi i odpowiednio przeszkoleni specjaliści będą więc bardzo mile widziani.

Share.

Zostaw komentarz