Wyroby cukiernicze kupuje większość z nas. Mowa tu nie tylko o pączku, czy drożdżówce do kawy, ale również różnego rodzaju ciastach. W tym także tortów wykonywanych na zamówienie. Za ich stworzeniem stoją cukiernicy, którzy mogą pracować na własny rachunek lub być zatrudnieni na etacie. A ile takie osoby mogą zarabiać? Temat jest dość złożony, ponieważ wynagrodzenie takiej osoby uwarunkowane jest między innymi od miejsca zatrudnienia, a także doświadczenia i umiejętności jakie posiada. Zupełnie inne kwoty mogą na swoim koncie widzieć osoby piekące ciasta, a inne torty, a wręcz dzieła sztuki, które przygotowują na specjalne okazje.

Spis treści:

  1. Jak zostać cukiernikiem?
  2. Czynniki wpływające na zarobki cukiernika to…?
  3. Zarobki cukiernika na etacie

Jak zostać cukiernikiem?

Zacznijmy od początku, czyli od drogi, którą musi przejść osoba zainteresowana tym zawodem, do zostania wykwalifikowanym cukiernikiem. Osoby zatrudnione przy obróbce żywności muszą posiadać odpowiednią wiedzę na jej temat. A jej zakres będzie wpływał na wynagrodzenie, które będą otrzymywać. Niekiedy nie trzeba żadnych więcej kwalifikacji, by znaleźć pracę w cukierni. Wystarczy wyczucie smaku i zmysłu artystycznego. Do tego podstawowe umiejętności w pieczeniu. Jednak nie będzie to posada, która pozwoli na realizowanie indywidualnych zamówień, czy tez obsługę przyjęć pod katem zapewniania cukierniczych przysmaków.

Warto więc zadbać o odpowiednie wykształcenie, by móc podejmować się bardziej skomplikowanych zleceń, a być może pracy na etacie jako dekorator tortów. Potrzebne kwalifikacje można zdobyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum. Można wówczas zdobyć tytuł cukiernika – czeladnika. To jednak nie koniec, ponieważ w późniejszym etapie można przystąpić do egzaminu podnoszącego kwalifikację. Daje on tytuł mistrza cukiernictwa. Kolejna możliwość to uczestnictwo w prywatnych kursach i szkoleniach. One również znacznie podnoszą kwalifikacje. Trzecią opcją dla osoby marzącej, by zostać cukiernikiem jest skorzystanie z ofert urzędu pracy. Te często posiadają szkolenia aktywizujące m.in. z dziedziny cukiernictwa. Można więc śmiało powiedzieć, że cukiernikiem można zostać w praktycznie każdym momencie dorosłego życia.

Czynniki wpływające na zarobki cukiernika to…?

No dobrze, a teraz konkrety czyli zarobki cukiernika. Na jakie wynagrodzenie można liczyć w tym zawodzie? Otóż tak jak wspomnieliśmy na początku, zarobki są uzależnione od różnych czynników. Do nich należą: lokalizacja cukierni, umiejętności cukiernika, rodzaj zatrudnienia, a także czas pracy jaki poświęca na wykonywanie swoich obowiązków. Pracownik zatrudniony na etacie będzie miał niższe zarobki niż właściciel cukierni. Nie musi jednak dbać lokal i martwić się o klientów. Zarobki cukiernika uzależnione są także od tego co przygotowuje. Dla przykładu, desery w wersji fit są droższe od tych standardowych. Potrzebna jest również większa wiedza cukiernika, który je przygotowuje. Tym samym może on liczyć na lepsze wynagrodzenie.

Zobacz również: ile zarabia mediator?

Zarobki cukiernika na etacie

Osoba, która pracuje w cukierni może według serwisu wynagrodzenia.pl liczyć na miesięczną wypłatę około 4000zł brutto. Osoby początkujące zazwyczaj otrzymują mniejszą pensję, około 3400zł brutto. Warto jednak wiedzieć, że ci bardziej doświadczeni mogą liczyć nawet na 5100zł brutto.
Share.

Zostaw komentarz