Fascynujesz się budową ziemi? Interesują Cie procesy, które na nią wpływają? Nie straszna Ci praca w terenie, jak i laboratorium? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to śmiało możesz zacząć interesować się geologią! Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i na jakie może liczyć z tego tytułu zarobki.
Spis treści:
- Geolog – poznaj zakres jego obowiązków
- Ile zarabia geolog?
- Od czego uzależnione jest wynagrodzenie geologa?
Geolog – poznaj zakres jego obowiązków
W naszym kraju kierunek studiów jakim jest geologia nie jest mocno oblegany. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż kształcą się nowi specjaliści. Po ukończeniu edukacji zajmą się oni badaniem budowy ziemi, a także analizą procesów, które ją kształtują. Swoje zadania wykonywać będą między innymi w laboratorium. Tacy geolodzy przyjmują charakter teoretyka . Z kolei tych wykonujących swoje zajęcia w terenie nazywamy praktykami. Warto jeszcze zaznaczyć, że rozróżniamy geologię stosowaną i podstawową. Obie dzielą się na wiele dziedzin szczegółowych. To oznacza, że studenci mogą kształcić się w kierunku najbardziej zbliżonym do ich zainteresowań.
Geolodzy to niewątpliwie osoby wyróżniające się pasją badawczą, chęcią rozwiązywania problemów naukowych, a także umiejętnością myślenia dedukcyjnego. Powinni oni także być cierpliwi, gdyż niejednokrotnie badania trwają wiele godzin. Co więcej ich praca wymaga analitycznego myślenia, gdyż niezbędne jest wykorzystanie wiedzy w praktyce np. na terenach górniczych. Geolodzy pracują także w budownictwie oraz przemyśle wydobywczym. Wszędzie tam muszą wykazywać się nabytym doświadczeniem i wiedzą.
A może chcesz wiedzieć jak zarabiają inni? Zobacz: ile zarabiają polscy youtuberzy?
Ile zarabia geolog?
Od czego uzależnione jest wynagrodzenie geologa?
Powyżej podaliśmy kwoty, które sporo się od siebie różnią. Warto więc wiedzieć nieco więcej na temat tego, od czego zależą zarobki geologów. Otóż uwarunkowane są one:
– stażem pracy
– poziomem wykształcenia
– wielkością przedsiębiorstwa, w którym geolog jest zatrudniony
– lokalizacją (w mniejszych miastach zarobki są niższe)
Jak widać na podstawie wymienionych aspektów, wiele czynników ma znaczenie jeśli chodzi o zarobki geologa. Najważniejsze zawsze jednak pozostaje wykształcenie i doświadczenie tych specjalistów.