Nie ma wątpliwości co do tego, że stanowisko ławnika zdecydowanie bardziej kojarzy się z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości niż polskim. Wpływ na taki stan rzeczy z całą pewnością mają filmy, które możemy oglądać. W wielu z nich ławnicy odgrywali ogromną rolę, ponieważ to od nich zależał ostateczny wynik toczącej się rozprawy sądowej. W naszym kraju funkcja ta ma nieco inną rolę. A co dokładnie warto o niej wiedzieć? Sprawdź w kolejnej części artykułu.
Spis treści:
Ławnik – najważniejsze informacje
W przypadku tej funkcji ciężko jest mówić o jakimkolwiek etacie, ponieważ ławnikiem można być w naszym kraju maksymalnie dwanaście razy w ciągu jednego roku. W pojedynczym procesie bierze udział dwóch lub trzech ławników. Jeśli zostanie się ławnikiem, to bierze się udział w procesie od początku do końca. Szacuje się, że w samej Warszawie brakuje kilkuset ławników i tym samym cały czas trwa na nich nabór.
Zobacz również ile zarabia Cleo za jeden koncert.
Ile zarabia ławnik? Przekonajmy się!
Ile zarabia ławnik w USA?
Na samym początku przytoczyliśmy ławników ze Stanów Zjednoczonych, sprawdźmy więc czy oni zarabiają lepiej niż ich odpowiednich w Polsce. Ławnicy w stanach mają inną, bardziej znaczącą rolę niż w naszym kraju. Zasiada też ich więcej niż u nas podczas rozprawy. W tym kraju zasiadanie na Sali rozpraw w roli ławnika jest obywatelskim obowiązkiem. Osoba wezwana do sądu, musi stawić się na rozprawie jako ławnik, a jeśli tego nie zrobi i nie ma odpowiedniego wytłumaczenia, to spotka ją kara. A ile zarabia ławnik w USA? Otóż nie zarabia on na tym nic. Ławnicy w Stanach Zjednoczonych nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.