Nie ma wątpliwości co do tego, że stanowisko ławnika zdecydowanie bardziej kojarzy się z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości niż polskim. Wpływ na taki stan rzeczy z całą pewnością mają filmy, które możemy oglądać. W wielu z nich ławnicy odgrywali ogromną rolę, ponieważ to od nich zależał ostateczny wynik toczącej się rozprawy sądowej. W naszym kraju funkcja ta ma nieco inną rolę. A co dokładnie warto o niej wiedzieć? Sprawdź w kolejnej części artykułu.

Spis treści:

  1. Ławnik – najważniejsze informacje
  2. Ile zarabia ławnik? Przekonajmy się!
  3. Ile zarabia ławnik w USA?

Ławnik – najważniejsze informacje

W przypadku tej funkcji ciężko jest mówić o jakimkolwiek etacie, ponieważ ławnikiem można być w naszym kraju maksymalnie dwanaście razy w ciągu jednego roku. W pojedynczym procesie bierze udział dwóch lub trzech ławników. Jeśli zostanie się ławnikiem, to bierze się udział w procesie od początku do końca. Szacuje się, że w samej Warszawie brakuje kilkuset ławników i tym samym cały czas trwa na nich nabór.

Zobacz również ile zarabia Cleo za jeden koncert.

Ile zarabia ławnik? Przekonajmy się!

Czy funkcja ta jest tak mało płatna, że nie ma chętnych do jej pełnienia? Niestety prawda jest taka, że wynagrodzenie nie jest wygórowane. Otóż za cały dzień pracy jako ławnik można otrzymać niecałe 130zł brutto. Do tego może dojść ryczałt za konieczność dojazdu do sądu. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten również nie jest specjalnie wysoki. Plus jaki można znaleźć w tym przypadku, to uregulowane ubezpieczenie społeczne ze względu na fakt pełnienia funkcji ławnika.

Ile zarabia ławnik w USA?

Na samym początku przytoczyliśmy ławników ze Stanów Zjednoczonych, sprawdźmy więc czy oni zarabiają lepiej niż ich odpowiednich w Polsce. Ławnicy w stanach mają inną, bardziej znaczącą rolę niż w naszym kraju. Zasiada też ich więcej niż u nas podczas rozprawy. W tym kraju zasiadanie na Sali rozpraw w roli ławnika jest obywatelskim obowiązkiem. Osoba wezwana do sądu, musi stawić się na rozprawie jako ławnik, a jeśli tego nie zrobi i nie ma odpowiedniego wytłumaczenia, to spotka ją kara. A ile zarabia ławnik w USA? Otóż nie zarabia on na tym nic. Ławnicy w Stanach Zjednoczonych nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Share.

Zostaw komentarz