Studia logistyczne w pewnym momencie zaczęły cieszyć się ogromną popularnością. Z całą pewnością było to związane z rozwojem usług kurierskich, które w naszym kraju naprawdę mocno poszły do przodu.
Logistyka jest procesem planowania, realizacji, a także nadzoru nad zoptymalizowanym przepływem konkretnych towarów. Najczęściej proces ten rozpoczyna się w miejscu produkcji, a kończy w miejscu sprzedaży. Jednak w przypadku firm kurierskich mówimy tu o dostarczeniu nie do sklepu, który chce sprzedawać, a już do samego kupującego.
Spis treści:
Logistyk – jak nim zostać?
By zająć tak odpowiedzialne stanowisko należy najpierw uzyskać odpowiednie wykształcenie. Można je otrzymać np. w technikum logistycznym lub na specjalistycznych kursach. W zależności od wybranej ścieżki kariery można zostać technikiem lub inżynierem. Z czego warto wiedzieć, że ten drugi zarabia znacznie więcej. By zostać specjalistą ds. logistyki należy posiadać nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale także predyspozycje charakteru. Mowa tutaj o pracy pod presją czasu, a także umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Niezbędna jest również samodyscyplina i dobra organizacja czasu. Kreatywność, komunikatywność, a także otwartość to kolejne cechy dobrego logistyka.
Logistyka – obowiązki osób zatrudnionych
Znamy wymagania, by dostać się na stanowisko logistyka. Teraz pora na obowiązki, z którymi przyjdzie sobie radzić osobom zatrudnionym. Mamy tu do czynienia z naprawdę długą listą, więc wypiszemy najważniejsze kwestie od myślników:
– planowanie przepływu towarów
– zarządzanie dostawami
– pilnowanie kosztów
– kontrola stanów magazynowych
– nadzór nad procesami zwrotów i reklamacji
– analiza rynkowa produktów
Chcesz poznać zarobki w innych zawodach? Sprawdź ile zarabia pracownik biurowy.
Ile zarabia logistyk?
Jak widać na wyżej przytoczonych danych, praca w logistyce jest naprawdę opłacalna. Trzeba się jednak liczyć z napiętym grafikiem i pracą pod presją czasu.