Czy zastanawialiście się kiedyś ile może zarabiać mediator sądowy, a ile ten pracujący na zlecenie klientów prywatnych? Jeśli tak, to dobrze się składa, ponieważ postanowiliśmy to sprawdzić i podać w tym artykule konkretne stawki na jakie może liczyć osoba wykonująca ten właśnie zawód. Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Na samym wstępie ważne jest, by jeszcze napisać o tym od kogo mediator pozyskuje zlecenia. Otóż może on świadczyć usługi dla osób prywatnych, a także może zajmować się sprawami przyznawanymi przez sąd. Warto wiedzieć, że decyzja odnośnie tego na czyje zlecenie będzie działał mediator wpłynie bezpośrednio na jego zarobki. Dobrze jest więc przemyśleć te kwestie.

Spis treści:

  1. Ile zarabia mediator sądowy?
  2. Ile zarabia mediator zajmujący się sprawami prywatnymi?

Ile zarabia mediator sądowy?

Minister Sprawiedliwości, to właśnie on ustala wynagrodzenie dla mediatora, który podejmuje się spraw prowadzonych przez sąd. Dlatego też łatwo sprawdzić stawki, gdyż są one jawne. Znajdziemy je w Rozporządzeniu z 30 listopada 2005 roku. No dobrze, to ile zarabia mediator sądowy?

Otóż mamy dwa rodzaje wynagrodzenia, przyznawanego w zależności od prowadzonej sprawy. Pierwszy tym to sprawy majątkowe, gdzie można ustalić wartość przedmiotu, o który toczy się spór. Wówczas wynagrodzenie mediatora jest 1% tej właśnie wartości. Nie będzie to jednak nigdy mniej niż 150zł i nie więcej niż 2000zł. Drugi rodzaj sprawy, to ten gdzie w sprawach majątkowych nie można określić wartości sporu, a także w sprawach niemajątkowych. W takich sytuacjach mediator sądowy otrzymuje 150zł za pierwsze spotkanie, a za każde kolejne, które po nim nastąpi 100zł.

Musimy jeszcze dodać, że mediator oprócz wymienionych powyżej kwot może ubiegać się także o zwrot kosztów dojazdu lub wynajmu pomieszczenia na spotkanie, które prowadzi.

Ile zarabia technik rachunkowości? Dowiedź się sam.

Ile zarabia mediator zajmujący się sprawami prywatnymi?

Nie wszystkie problemy rozwiązywane są drogą sądową. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których dwie strony nie mogą się porozumieć i dlatego decydują się na zatrudnienie mediatora. Mówimy tu nie tylko o sprawach majątkowych, rodzinnych, ale także z innych dziedzin życia.

Czy na zleceniu od osób prywatnych mediator może zarobić więcej niż pracując dla sądu? Otóż w takich przypadkach początkujący mediatorzy zarabiają około 50zł na godzinę. Jednak już po kilku latach wykonywania zawodu te stawki rosną. Mogą one osiągać nawet 200-300zł za godzinę pracy. Jest to więc naprawdę dobre wynagrodzenie, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, że musi być zachowana ciągłość zleceń, by miesięczne wynagrodzenie było naprawdę wysokie. Co więc mediator skupia się nie tylko na prowadzeniu spotkań, ale również na przygotowywaniu się do nich i ciągłym kształceniu.
Share.

Zostaw komentarz