Tramwaje są obecne w większości dużych miast naszego kraju. Polacy chętnie wybierają ten środek transportu publicznego, głównie dlatego, że rzadko ma on jakiekolwiek opóźnienia. Tym samym cały czas można starać się o posadę motorniczego, który będzie prowadził tramwaj.
Jeśli znasz dobrze swoje miasto, masz pasje, która prowadzi Cię w stronę tramwajów lub po prostu szukasz nowego zajęcia, to możesz rozważyć pozostanie motorniczym. Musisz jednak wiedzieć, że ta praca wcale nie należy do najłatwiejszych, jest za to jednak bardzo interesująca. Nadal zainteresowany? Sprawdź więc, jakie obowiązki ma motorniczy i na jakie może liczyć wynagrodzenie miesięczne.
Spis treści:
Obowiązki motorniczego tramwaju
W 15 polskich miastach znajdziemy tramwaje. Zaczynają one kursować od godziny czwartej nad ranem i właśnie o tej porze rozpoczyna się zmiana motorniczego. Może nim zostać zarówno mężczyzna, jak i kobieta. I tu trzeba zaznaczyć, że właśnie tych drugich w tramwajach zaczynamy spotykać coraz więcej. Osoba, która będzie prowadziła tramwaj powinna cechować się nienaganną kulturą osobistą, terminowością, a także koncentracją i odpowiedzialnością. To wszystko poza zdobyciem właściwych kwalifikacji.
Nikogo powyżej wymienione cechy charakteru nie powinny dziwić, bowiem motorniczy codziennie przewozi setki osób. Tym samym odpowiada za ich bezpieczeństwo i komfort podróżowania. By zasiąść za sterami tramwaju należy mieć prawo jazdy kategorii B, a następnie należy wziąć udział w szkoleniu. To nie należy do najtańszych, ale dobra wiadomość jest taka, że koszta pokrywa w całości miejskie MPK jeśli kandydat zda pozytywnie egzamin i podejmie prace. Musi ją wówczas wykonywać przez okres minimum dwóch lat. Opłaca się więc przyłożyć do nauki, a następnie utrzymać swoją posadę. W przeciwnym razie koszta szkolenia spadają na potencjalnego kursanta.
Zobacz również ile zarabia logistyk?
Zarobki motorniczego – ile wynoszą?
Warto wiedzieć, że podane powyżej kwoty są tylko pensją zasadniczą. Osoby wykonujące ten zawód mogą liczyć również na dodatki do pensji, a także zniżki. Tutaj trzeba wspomnieć o tańszych przejazdach komunikacją miejską, karnetach na siłownię oraz do klubu fitness. Motorniczy posiadają również prywatne NNW oraz OC.