Przejeżdżasz przez miasto i widzisz kolejną budowę? Za całą pewnością na większości z nich możesz dostrzec dźwigi. Jak przyjrzeć się im lepiej, to można zauważyć, że nie wszystkie są takie same. Różnią się one nie tylko rozmiarami. Wyróżniamy między innymi żurawie wieżowe oraz dźwigi samojezdne. Okazuje się również, że każdy operator musi mieć odpowiednie kwalifikacje uprawniające go do wykonywania pracy. Tym samym musi on zdobywać certyfikaty na maszynę, na której przyjdzie mu pracować. Czy opłaca mu się inwestować w szkolenia?

Spis treści:

  1. Obowiązki operatora dźwigu
  2. Operator dźwigu – zarobki

Obowiązki operatora dźwigu

Trzeba wiedzieć, że operator żurawia jest osobą, która wykonuje bardzo trudne i odpowiedzialne zajęcie. Dlatego też nie przyjmuje się na to stanowisko osób zupełnie bez wykształcenia kierunkowego. Prawda jest również taka, że dopiero wieloletnie doświadczenie może zagwarantować, że operator będzie w stanie precyzyjnie prowadzić dźwig. A prowadzenie to zapewni między innymi przeniesienie materiałów budowlanych z samochodu na plac budowy lub prosto na kolejne szczeble konstrukcji, Operator żurawia musi pobierać konkretne materiały i ustawiać je we właściwym miejscu. Praca ta wymaga ogromnej dokładności. Co więcej obsługiwaną maszynę należy również codziennie sprawdzać, czy jest sprawna. Jej usterka może stać się przyczyną poważnego wypadku.

Z racji tego, że dźwigi są zatrudniane nie tylko na budowach, ale również w górnictwie podziemnym, czy też odkrywkowym, to operatorzy tych maszyn nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Mogą oni pracować również w magazynach i stolarniach, gdzie wykorzystywane są żurawie.

Chcesz wiedzieć jak zarabiają inni? Zobacz m.in. ile zarabia kurier pyszne.pl.

Operator dźwigu – zarobki

Patrząc na odpowiedzialność, a także konieczność zdobywania odpowiednich certyfikatów można zakładać, że operator dźwigu musi być dobrze wynagradzany. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdziliśmy i możemy powiedzieć, że średnie zarobki operatora dźwigu w Polsce wynoszą 3600złotych na rękę miesięcznie. Początkujący zarabiają w okolicach 4 tysięcy brutto, natomiast osoby z dużym doświadczeniem około 6400 brutto miesięcznie. Warto jeszcze zaznaczyć, ze wiele zależy od rodzaju dźwigu, którym należy operować, a także miejsca zatrudnienia. 5 tysięcy złotych dla najlepszych na rękę miesięcznie nie jest zawrotną kwotą. Trzeba jednak szczerze przyznać, że nie jest to też mało jak na polskie realia.
Share.

Zostaw komentarz