Praca ordynatora oddziału w szpitalu jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym. Do jej wykonywania potrzebna jest nie tylko wiedza medyczna na wysokim poziomie, ale także ogromne doświadczenie pozwalające na podejmowanie słusznych decyzji. Biorąc to pod uwagę na myśl przychodzi wniosek, że wynagrodzenie powinno być wysokie, by zrekompensować nakład pracy. A czy jest tak w rzeczywistości?

Spis treści:

  1. Ordynator – czy dobrze zarabia?
  2. Ile zarabia ordynator?
  3. Kryzys stanowiska ordynatora

Ordynator – czy dobrze zarabia?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna – nie mało. Nawet w czasach, gdy sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna, pensje medyczne nadal należą do stosunkowo wysokich. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się tutaj rodzaj wybranej specjalizacji, jak i doświadczenie. Lekarze codziennie podejmują decyzje, które decydują o ludzkim zdrowiu i życiu. Pracują wiele godzin dziennie, a czasem kilka dni pod rząd. Dlatego też dobra pensja to, to co im się należy. W tym przypadku, czyli ordynatora również sytuacja powinna tak wyglądać.

Ile zarabia ordynator?

W przypadku ordynatorów sytuacja wygląda tak jak w innych branżach. Mianowicie na ostateczny kształt pensji wpływ mają różne czynniki. Jednym z nich jest lokalizacja placówki, w której są oni zatrudnieni. I tak też ordynator z Warszawy, czy Poznania może zarabiać więcej niż ten z mniejszej miejscowości. Nie zmienia to faktu, że nadal nie są to małe kwoty. Każdy z nich jest bowiem specjalistą, a tych na rynku brakuje.

O jakich tutaj kwotach mówimy?

Na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia możemy wnioskować, że już kilka lat temu ordynator pracujący w stolicy mógł zarabiać miesięcznie ponad 12tys złotych brutto. W innych miastach zarobki były różne, zazwyczaj utrzymywały się one na poziomie 9-10tys złotych brutto.
Nadal można przyznać, że nie były to małe zarobki. A czy adekwatne do lat poświęconych na naukę i odpowiedzialność jaką niesie za sobą objęcie tej funkcji? Na to pytanie już każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Kryzys stanowiska ordynatora

Okazuje się, że nie każdy myśli o tym, by zostać ordynatorem. Dzieje się tak głównie ze względu na dwie rzeczy. Pierwsza to biurokracja związana z tą funkcją. Ordynator dużo spraw musi po prostu załatwić, wówczas mniej pracuje z pacjentami. Druga kwestia to fakt, że obecnie lekarze chcą zachować nieco elastyczności, podejmują się tym samym prac w różnych placówkach. W związku z tym funkcja ordynatora nie jest dla nich atrakcyjna.

Share.

Zostaw komentarz