O tym, że za naszą zachodnią zarabia się więcej wiadomo nie od dziś. Sprawdza się to bowiem w przypadku wielu zawodów. Czy tak samo jest, gdy chodzi o policjantów? Sprawdź, jak wygląda sytuacja w tej grupie zawodowej i dowiedz się, czy jako obcokrajowiec możesz pracować w Niemieckiej policji.

Spis treści:

  1. Policjant w Niemczech – charakterystyka
  2. Ile zarabia policjant w Niemczech?
  3. Obcokrajowcy a praca w niemieckiej policji

Policjant w Niemczech – charakterystyka

W naszym kraju różnie bywa co do szacunku względem policji. Wiele osób owszem, uważa że to zawód dość prestiżowy, ale równie dużo osób ma odmienne zdanie w tym temacie. A jak jest to w Niemczech? Okazuje się, że za naszą zachodnią granicą sytuacja wygląda odmiennie. Tam, policjanci cieszą się dużym szacunkiem. Popierają tę tezę wyniki badań, które wskazują, że aż 80% społeczeństwa jest zdania, że ufa policjantom. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to przepaść w porównaniu z badaniami w Polsce, gdzie jedna trzecia ankietowanych wyraża nieufność w kierunku stróżów prawa. Czy tak duże zaufanie Niemieckiego społeczeństwa ma swoje przełożenie na wynagrodzenie policjantów?

Ile zarabia policjant w Niemczech?

Postanowiliśmy na potrzeby tego artykułu sprawdzić, ile zarabiają policjanci w Niemczech na różnych etapach kariery. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że już na początku, czyli na etapie stażysty, policjanci nieźle zarabiają. Otóż początkujący funkcjonariusz może otrzymywać miesięcznie na konto około 1tys euro netto wynagrodzenia. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem, a także przybywającymi kolejnymi stopniami zarobki idą w górę.

Wyżsi stopniem policjanci zarabiają w Niemczech około 2200 euro netto. A na tym nie koniec. Jeszcze bardziej doświadczeni, a tym samym wyżej postawieni funkcjonariusze mogą otrzymywać nawet 3700 euro na rękę.

Obcokrajowcy a praca w niemieckiej policji

Patrząc na zarobki, a także ogólną sytuacją niemieckich policjantów nie powinno dziwić, że wiele osób, w tym także z naszego kraju, zastanawia się nad rozpoczęciem kariery w tym kraju. Jak pokazują zebrane dane, do niemieckiej policji w ostatnich latach zgłaszało się około 400 policjantów z innych krajów należących do Unii Europejskiej. W tej grupie najliczniejsi byli właśnie nasi rodacy. Czy wszyscy znaleźli zatrudnienie? Dane pokazują, że tylko połowa z aplikujących została przyjęta i pełni funkcję policjanta w Niemczech.

Share.

Zostaw komentarz