Pijesz właśnie pyszną herbatę z miodem i zastanawiasz się ile zarabia pszczelarz? A może intryguje Cię to zagadnienie, gdy wydajesz pieniądze na ten pyszny dodatek? Niezależnie od tego co kieruje Twoją ciekawością, my doskonale to rozumiemy. Wiele osób chciałoby wiedzieć ile zarabiają przedstawiciele poszczególnych zawodów. Dlatego też sprawdziliśmy ile zarabia się w branży pszczelarskiej, a także od czego uzależnione są korzyści finansowe.
Spis treści:
Charakterystyka pszczelarstwa
Jeśli jesteście osobami, które nastawione są na duże zyski płynące z pracy, to niestety zdaje się że pszczelarstwo nie jest dla Was. Tutaj bowiem zdecydowanie ważniejsze od pieniędzy jest obcowanie z naturą, ponieważ w ogromnej części właśnie to motywuje pszczelarzy do pracy. Ta swoją drogą trzeba zaznaczyć, że jest naprawdę pracochłonna, dość trudna, a także żmudna. Zajmowanie się ulami i znajdującymi się w nich pszczołami nie jest tym, co może robić każdy. Trzeba po pierwsze lubić to co się robi i mieć odpowiednią wiedze o pszczołach, jak i przygotowywaniu miodu. Cały proces jest bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać.
Ile zarabia pszczelarz i od czego to zależy?
Prawda jest taka, że nie możemy wskazać jednej konkretnej kwoty, jaką pszczelarz może uzyskać za swoją prace. Dlaczego? Otóż w tym zawodzie znaczenie ma przede wszystkim to, ile miodu uda się uzyskać. Przyjmuje się, że z jednego ula udaje się osiągnąć około 25kg miodu w skali roku. Wszystko jednak zależy od warunków atmosferycznych, jakie panują. Jeśli są one niesprzyjające, to miodu będzie mniej, około 10kg. W najlepszych latach może to być natomiast nawet 40kg, Na jakie zarobki to pozwala? Można założyć, że pszczelarz średnio jest w stanie zarobić około 4tys złotych, gdy rok jest udany.
Koszty pszczelarza
No dobrze, kwota 4tys złotych miesięcznie dla wielu osób może brzmieć bardzo dobrze, ale trzeba wiedzieć, że nie cała będzie do zagospodarowania. Dlaczego? Winne są tu oczywiście wydatki, które pszczelarz musi ponosić. Przeznaczone są one na produkcję miodu. Przyjąć można, że wyprodukowanie jednego kilograma miodu kosztuje od 15 do 20 złotych. Ten koszt uzależniony jest od wielkości pasieki. Do tego dochodzi regularne konserwowanie uli, a także czas, który należy przeznaczyć na ich doglądanie. Czy więc opłaca się zostać pszczelarzem? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, ponieważ każdy ma inne cele w życiu.