Zapewne nie raz słyszeliście lub samym Wam zdarzyło się stwierdzić, że polityka to miejsce, w którym można dobrze zarobić. Z całą pewnością na takie zdanie składa się wiele czynników, które wyłania polska rzeczywistość. Jak to jednak jest naprawdę i ile zarabia senator zasiadający w senacie?

Na początek, zanim zaczniemy rozważania o wynagrodzeniu garść informacji. Otóż senat to izba wyższa polskiego parlamentu. Jest to co innego niż Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i trzeba o tym pamiętać. W przypadku senatu, ma on ogromne znaczenie podczas uchwalania nowych zapisów prawnych.

Spis treści:

  1. Ile zarabia senator? Znamy odpowiedź!
  2. Dodatkowe benefity dla senatora
  3. Brak uposażenia – kiedy?

Ile zarabia senator? Znamy odpowiedź!

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła badanie i na jego podstawie możemy podać informację, jakie są zarobki senatora w Polsce. Otóż w roku 2020 wynosiło ono 9205,4zł. Musimy wiedzieć, że zarobki te regulowane są przez ustawę z dnia 09.05.1996 roku. Wynika z niej, że uposażenie członka izby wyższej polskiego parlamentu wynosi 80% płacy podsekretarza stanu. Czy podane powyżej wynagrodzenie jest naprawdę imponujące? Tutaj każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie na to pytanie. Pewne jest natomiast to, że senator to stanowisko prestiżowe.

Dodatkowe benefity dla senatora

Znamy już podstawowe uposażenie senatora w Polsce. Wiemy także, że na to stanowisko należy sobie zapracować i że łączy się ono ze swego rodzaju prestiżem. Musimy również wiedzieć, że podana powyżej kwota zarobków, to nie jedyne na co może liczyć senator. Co jeszcze składa się na jego wynagrodzenie? Odpowiedź znajdziecie poniżej:

– odprawa -> wynosi ona trzy miesięczne uposażenia senatora i przysługuje temu, który odchodzi na emeryturę w czasie trwania kadencji;
– dieta parlamentarna -> jest to w pewnym sensie rekompensata za ponoszone wydatki związane z prowadzeniem aktywności senatorskiej. Dieta stanowi jedną czwartą uposażenie podstawowego;
– dodatki funkcyjne -> ich wysokość jest uzależniona od pełnionej funkcji;

Ostatni wypisany czynnik, którym są dodatki funkcyjne zasługuje na rozwinięcie. Otóż obejmowanie fotela przewodniczącego komisji to dodatkowe 20% wynagrodzenia dla senatora. Z kolei rola wiceprzewodniczącego komisji to 10% dodatku, a dla przewodniczącego jest to 15%. Warto jednak zaznaczyć, że dodatki mogą się sumować, ale jedynie do pułapu 35% uposażenia.

Ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź to.

Brak uposażenia – kiedy?

Warto jeszcze na koniec zaznaczyć, że istnieją sytuacje, gdy senator nie będzie mógł otrzymać opisywanego w tym artykule uposażenia. Polskie przepisy prawa stanowią, że nie jest ono wypłacane między innymi w przypadku, gdy senator prowadzi działalność gospodarczą. Nie otrzyma on uposażenia także w momencie, gdy będzie już pobierał świadczenie emerytalne.

Share.

Zostaw komentarz