Zastanawiacie się nad emigracją zarobkową do kraju fiordów? Słyszeliście już co nieco dobrego o wynagrodzeniach w tym państwie? Jeśli chcecie poznać szczegóły, to czytajcie dalej. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje odnośnie tego zagadnienia.
Spis treści:
- Od czego zależą zarobki w Norwegii?
- Stawka minimalna w Norwegii
- Ile zarabia się w Norwegii – średnie zarobki mieszkańców
- Koszty życia w Norwegii a zarobki
Od czego zależą zarobki w Norwegii?
Na początek oczywiście krótka informacja na temat czynników wpływających na wynagrodzenia w Norwegii. Nie jest rzecz jasna tak, że wszyscy zarabiają tam podobnie. Tak jak w każdym innym kraju, każdy zawód ma swoją specyfikę. Na wynagrodzenie wpływa więc zdobyte wykształcenie, wykonywana profesja, lata pracy, a także inne cechy charakterystyczne dla konkretnych grup zawodowych.
Stawka minimalna w Norwegii
Jak dobrze wiemy, w naszym kraju obowiązuje coś takiego jak stawka minimalna. Jeśli spodziewacie się jej w Norwegii, to będziecie zawiedzeni. W tym kraju nic takiego nie ma. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie podlega żadnej ochronie jeśli mowa o jego finansach. Pensja nie może być tam dowolna. Na czym więc polegają przepisy w tym zakresie?
Otóż w Norwegii ustalane są przez rządzących minimalne wynagrodzenie dla konkretnych branży. Podobnie jest chociażby w Niemczech. Co więcej, stawki te nie są ustalane raz na kilka lat. Analizowane są one natomiast każdego roku i jeśli trzeba, są zmieniane. Uwzględniane są w tym zestawieniu wszystkie możliwe branże, nawet bardzo popularne w Norwegii rybołówstwo. Tym samym każdy pracownik może liczyć na minimalne wynagrodzenie, które zostało przewidziane dla jego branży.
Ile zarabia się w Norwegii – średnie zarobki mieszkańców
Mimo iż stawki dla różnych grup zawodowych są inne, to można wysunąć pewne wnioski odnośnie średnich zarobków dla przeciętnego Norwega.
Koszty życia w Norwegii a zarobki
Tysiące, które zarabiają Norwegowie mogą się wydawać naprawdę do pozazdroszczenia. Nie pakujcie jednak jeszcze walizek i nie myślcie od razu o emigracji. Musicie jeszcze bowiem wiedzieć, jak wyglądają koszty życia w tym kraju. Niestety nie są one niskie, a wręcz przeciwnie – znacznie wyższe niż w Polsce. Przykładowo samo mleko kosztuje tam 8zł. Wynajem mieszkania z kolei nie jest w tym kraju taki prosty, ani też tani. Trzeba także pamiętać, że podana kwota 51tys koron norweskich jest średnią. Oznacza to, że osoby wykonujące mało skomplikowane prace lub będące na początku kariery zawodowej o takich kwotach mogą tylko pomarzyć.