Z zawodem księgowego spotyka się praktycznie każdy z nas. Udajemy się do tych osób bowiem nie tylko wtedy, gdy posiadamy własną firmę. To właśnie one mogą nam pomóc rozliczyć PIT, czy też uporać się z fakturami za różne zakupy. Na znacznie większą skalę z ich usług korzystają jednak wspomniani właściciele firm. Potrzebują oni dobrze wykwalifikowanych i znających aktualne przepisy prawa księgowych do prowadzenia swojej działalności.

Spis treści:

  1. Jak zostać księgowym?
  2. Ile zarabia technik rachunkowości?
  3. Technik rachunkowości – gdzie może pracować?

Jak zostać księgowym?

Jeśli myślisz o tym, by zostać księgową/księgowym, to zapewne zastanawiasz się co musisz zrobić, by móc pochwalić się tym tytułem. Jak się okazuje nie trzeba od razu iść na studia kierunkowe. Wystarczy bowiem zdobycie tytułu technika rachunkowości, by móc pracować w zawodzie. Można wówczas rozliczać podatki, a także prowadzić księgi podatkowe. Jest to niewątpliwie bardzo odpowiedzialne zadanie wymagające dużej wiedzy. A czy w zamian otrzymuje się dobre wynagrodzenie? Czy warto zostać księgowym, by móc spokojnie się utrzymać?

Sprawdź także: ile zarabia listonosz Poczty Polskiej?

Ile zarabia technik rachunkowości?

Sprawdziliśmy dane i ustaliliśmy, że osoby ankietowane, które wykonują zawód księgowego mogą liczyć na kwotę około 5200zł brutto miesięcznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to mediana ustalona na podstawie wszystkich podanych kwot. Oznacza to, że połowa badanych zarabia powyżej lub poniżej tej właśnie kwoty. Warto również od razu wspomnieć o dysproporcji, która pojawia się między początkującym a doświadczonych księgowym. Ten pierwszy, który rozpoczyna dopiero swoją przygodę z księgowością może liczyć na zarobki rzędu około 4000zł brutto. Po kilku latach zdobywania doświadczenia jego zarobki wzrosną. Powinien wówczas otrzymywać wynagrodzenie oscylujące w okolicach 6000zł brutto miesięcznie. Takie zarobki zadeklarowało 25% badanych osób.

Technik rachunkowości – gdzie może pracować?

Wiemy już jak zostać księgowym, a także ile mniej więcej można zarabiać na tym stanowisku. Teraz pora na przytoczenie miejsc, w których można znaleźć zatrudnienie. Technik rachunkowości może znaleźć zatrudnienie w dziale księgowości prowadzonym w przedsiębiorstwie każdego typu. Właściwie każda większa firma, ma taki oddział u siebie. Wolne etaty czekają również w urzędach i innych instytucjach państwowych. Osoba, która zdobędzie duże doświadczenie i bazę klientów może również pokusić się o otwarcie własnego biura rachunkowego. Wówczas dochodzą jej nowe obowiązki, ale także zwiększa się szansa na większe wpływy na konto.

Share.

Zostaw komentarz