W dużym skrócie można napisać, że terapeuta zajęciowy pracuje z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Wykorzystuje on różnorodne techniki, by przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia swoich podopiecznych. Tym samym muszą to być osoby wykształcone w odpowiednim kierunku, które potrafią dostosować metody pracy indywidualnie do pacjenta. Zawód terapeuty zajęciowego jest coraz bardziej doceniany i tym samym pożądany na rynku. Ale czy przekłada się to na dobre zarobki? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Spis treści:

  1. Zakres obowiązków terapeuty zajęciowego
  2. Terapeuta zajęciowy – wynagrodzenie

Zakres obowiązków terapeuty zajęciowego

Zacząć należy od tego, że terapeuta zajęciowy prowadzi osoby w różnym wieku i borykające się z różnorodnymi problemami. Mówimy tu bardzo często o osobach niepełnosprawnych i chorych, które wymagają regularnej rehabilitacji. Terapeuta prowadzi kurację między innymi poprzez zajęcia artystyczne, prace manualne oraz kontakt z naturą, który często okazuje się być niezastąpionym narzędziem. Zajęcia, na które uczęszczają podopieczni często przybiegają na malowaniu obrazów, tańczeniu, śpiewaniu, graniu na instrumentach, czy też lepieniu z gliny. Bardzo często pojawiają się także zajęcia ruchowe, do których należy chociażby gimnastyka.

Sam terapeuta zajęciowy musi umieć dostosować formę terapii do konkretnej osoby i jej problemów. Przy tym powinien wykazywać się dużą empatią i zrozumieniem dla osób chorych. Konieczna jest u niego także odpowiedzialność i pozytywne nastawienie do wykonywanej pracy. Tylko taki zestaw cech wraz ze zdobytym wykształceniem może zapewnić sukces prowadzonych zajęć.

Jesteś ciekawy ile zarabia senator? Zobacz to!

Terapeuta zajęciowy – wynagrodzenie

Patrząc na obowiązki terapeuty zajęciowego i odpowiedzialność jaka z nich płynie można by zakładać, że osoba ta jest bardzo dobrze wynagradzana za swoją pracę. Niestety smutna prawda jest taka, że początkowi terapeuci zarabiają jedynie 2500złotych netto miesięcznie. Najlepsi natomiast mogą liczyć na 3tysiące złotych. Tak sytuacja wygląda w państwowych placówkach. Te prywatne oferują nieco wyższe pensje. Nadal się jednak szacuje, że średnie wynagrodzenie tego specjalisty wynosi 2700złotych netto miesięcznie.

Ogromna wiedza, godziny pracy poświęcone podopiecznym nie są jak widać odpowiednio wynagradzane. Tym samym wielu specjalistów decyduje się na pracę w placówkach prywatnych co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Share.

Zostaw komentarz