Wiele osób myśląc o pracy ze zwierzętami przywodzi od razu na myśl stanowisko weterynarza. Prawda jest jednak taka, że nie trzeba kończyć kierunkowych studiów, by móc zajmować się zwierzętami. Otóż dobrym pomysłem jest zdobycie tytułu zootechnika. Wykształcenie w ten sposób można zdobyć szybciej, ale czy jest ono dobrym pomysłem na sensowne zarobki w przyszłości? Ile może zarobić zootechnik i w jakich miejscach może szukać zatrudnienia? O tym przeczytasz właśnie w tym artykule. Jeśli jesteś właśnie na etapie wyboru ścieżki kariery zawodowej lub jeśli myślisz o przekwalifikowaniu się, to zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Ile zarabia początkujący i doświadczony zootechnik?
  2. Gdzie pracuje zootechnik?

Ile zarabia początkujący i doświadczony zootechnik?

Zootechnik musi dobrze znać się nie tylko na samych zwierzętach, ale również na ich żywieniu. Osoba zaraz po ukończeniu szkoły nie może niestety liczyć na wygórowane zarobki. Portale, które zajmują się prowadzeniem ankiet wśród różnych grup zawodowych podają, że mediana zarobków zootechników wynosi około 4200 złotych brutto miesięcznie. Z pośród nich, 25% otrzymuje na konto mniej niż 3600 złotych brutto. To jest właśnie grupa początkujących zootechników, którzy nie zdobyli jeszcze większego doświadczenia zawodowego. Kolejne 25% badanych, to osoby z dłuższym stażem pracy. Oni mogą liczyć na pensję wyższą niż 5000 złotych brutto miesięcznie.

Gdzie pracuje zootechnik?

Wiemy już jak zostać zootechnikiem, a także na jakie wynagrodzenie można liczyć na poszczególnych etapach kariery. Teraz pora na ustalenie miejsc, w których ten specjalista może szukać zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że zootechnik to nie weterynarz. Te dwie profesje różni nie tylko sposób zdobycia tytułu, ale również poziom wiedzy na temat zwierząt. Zootechnik zajmuje się przede wszystkim zwierzętami zdrowymi. Nie są mu obce informacje z zakresu hodowli, żywienia, a także rozmnażania. Zootechnik jest często pierwszą linią frontu. Dzięki jego pracy można ograniczyć kosztowne wizyty u weterynarza.

Miejsca pracy dla zootechników:
– gospodarstwa z hodowlą zwierząt
– firmy produkujące maszyny i wyposażenie przeznaczone dla gospodarstw rolnych
– zakłady produkujące pasze
– sklepy zoologiczne
– stajnie rekreacyjne
– stacje badawcze

Chcesz wiedzieć ile zarabia się na różnych stanowiskach w Amazon? Zobacz to sam.

Warto wiedzieć, że w zależności od tego, gdzie znajdzie się zatrudnienie można liczyć na mniejsze lub mniejsze wynagrodzenie. Specjalistyczne placówki dają możliwość ciągłego rozwoju i tym samym szansy na zwiększanie swoich miesięcznych przychodów.

Share.

Zostaw komentarz