Apple jest jedną z najbardziej znanych firm produkujących komputery, telefony i inne nowoczesne urządzenia elektroniczne. Jest też jedną z najcenniejszych marek na świecie.

Apple jest jedną z najbardziej znanych firm produkujących komputery, telefony i inne nowoczesne urządzenia elektroniczne. Jest też jedną z najcenniejszych marek na świecie. Firma poza komputerami i smartfonami ma w swojej ofercie również tablety, iPady (odtwarzacze muzyki) czy też oprogramowani. Wraz z Amazonem, Google i Facebookiem, Apple stanowi tak zwaną wielką czwórkę technologiczną. Już sam ten fakt powoduje, że wielu inwestorów interesuje się możliwością zainwestowania posiadanych środków finansowych w akcje Apple. Jak można to zrobić i czy trzeba dysponować pokaźnym kapitałem, aby stać się akcjonariuszem Apple?

O spółce Apple

Założycielem firmy Apple był Steve Jobs i Steve Wożniak oraz Ronald Wayne. Dokładnie 1 kwietnia 1976 roku zarejestrowali oni swoją działalność polegająca na produkcji komputerów osobistych. W tamtych czasach komputery były produktem, który trzeba było sobie samodzielnie złożyć z dostępnych podzespołów. Powstała nisza w postaci braku gotowych komputerów do zakupu, a została ona zagospodarowana właśnie przez firmę Apple. Dowiedz się więcej:https://www.xtb.com/pl/edukacja/akcje

Firma szybko się rozwijała i w sposób wykładniczy powiększała swoje dochody. 12 grudnia 1980 roku podjęto decyzję by wprowadzić Apple na giełdę papierów wartościowych. Sprzedano wówczas na debiucie giełdowym 4,6 mln akcji, w cenie 22 dolarów za akcję. Podczas pierwszego notowania wartość akcji Apple wzrosła z 22 do 29 dolarów. Warto zaznaczyć przy tym, że w trakcie swojego debiutu giełdowego firmie Apple udało się zgromadzić więcej kapitału niż jakakolwiek innej firmie, od czasu wejścia na giełdę Ford Motor Company w 1956 roku.

Inwestowanie w akcje firmy Apple

Apple od lat pozostaje jedną z czołowych spółek na rynku giełdowym w Stanach Zjednoczonych. Jeśli inwestor byłby zainteresowany podjęciem takiej inwestycji, powinien założyć w pierwszej kolejności konto inwestycyjne w wybranym przez siebie domu maklerskim. Dom ten powinien umożliwiać przy tym inwestowanie na zagranicznych giełdach – w tym na giełdzie amerykańskiej, gdzie notowane są akcje spółki Apple.

Jeśli już inwestor będzie dysponował rachunkiem maklerskim, może złożyć za jego pośrednictwem zlecenie na zakup akcji bezpośrednio na amerykańskim parkiecie. Warto podkreślić, że inwestycje w akcje Apple są polecane raczej dla inwestorów, którzy chcą inwestować w horyzoncie długoterminowym. W ten sposób zostają akcjonariuszami Apple i nie muszą ponosić kosztów związanych z przetrzymywaniem pozycji. Nie mogą za to stosować dźwigni finansowej ani grać w takim wypadku na spadkach cen akcji tej spółki.

Najczęściej inwestorami w przypadku spółki Apple mogą zostać inwestorzy dysponujący większym kapitałem, choć niekoniecznie muszą być to wyłącznie inwestorzy instytucjonalni. Również indywidualne osoby mogą zostać akcjonariuszem amerykańskiej spółki Apple, ale muszą przeznaczyć na taką inwestycję większa kwotę pieniędzy, z uwagi na wysokie ceny akcji. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/cashstocks/aapl-us-1

Alternatywne inwestycje w Apple

Poza bezpośrednimi inwestycjami w akcje spółki Apple na giełdzie, inwestor może ponadto zdecydować się na kupienie kontraktów na różnice kursowe, czyli kontraktów CFD na akcje Apple. Można to zrobić dopiero po założeniu odpowiedniego rachunku u wybranego brokera rynku Forex i CFD. Dzięki kontraktom CFD można wybrać inwestycję o wyłącznej ekspozycji na akcje Apple. Brokerzy pozwalają na inwestowanie z użyciem dźwigni finansowej. Kontrakty CFD pozwalają na inwestycje krótkoterminowe. Polegają na śledzeniu cen instrumentów bazowych, czyli w tym przypadku będą to ceny akcji Apple na giełdzie.

Pomimo w miarę stabilnej pozycji rynkowej, 1 bln dolarów amerykańskich kapitalizacji oraz wieloletniej tradycji działalności, nigdy nie wiadomo, czy rynek nie odwróci się, a inwestycje w akcje Apple przynajmniej przez pewien czas zaczną przynosić inwestorom straty. Takie ryzyko zawsze istnieje, a przy inwestycjach w instrumenty pochodne, którymi są kontrakty CFD na akcje Apple, przy których wykorzystywana jest dźwignia finansowa, ryzyko to jest jeszcze wyższe.

Share.

Zostaw komentarz