W poniedziałek 4 maja ponownie zaczną funkcjonować galerie handlowe. Jak będą wyglądać zakupy? Czy niezbędne będą maseczki? Odpowiedzi na te pytania udziela Ministerstwo Rozwoju, które wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało specjalne wytyczne.

Spis treści:

  1. Start II etapu
  2. 2 metry i rękawiczki
  3. Zmiany dla pracowników
  4. Obowiązkowa dezynfekcja i jedzenie na wynos

Start II etapu

Otwarcie galerii handlowych wiąże się z rozpoczęciem drugiego etapu odmrażania gospodarki, który został ogłoszony w ostatnią środę. Zakłada on otwarcie nie tylko centrów zakupowych, ale także hoteli i innych miejsc noclegowych.

– Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie w pełni. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale być może trzeba będzie zrobić krok wstecz. Nie wiemy, co będzie za dwa-trzy miesiące – mówił wtedy premier Mateusz Morawiecki.

2 metry i rękawiczki

Podobnie jak w innych obiektach, na terenie galerii handlowych obowiązkowe będzie zachowanie dwóch metrów odstępu pomiędzy klientami. Każdy z nich będzie musiał również zasłaniać nos oraz usta. Nowością jest wprowadzenie nakazu „noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu”.

Wytyczne przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju regulują także zasady parkowania. Od poniedziałku samochody powinny być zaparkowane na co drugim miejscu. W przypadku braku takiej możliwości należy zaś zachować dystans przy wsiadaniu i wysiadaniu.

Zmiany dla pracowników

Reżym sanitarny dotyczy jednak nie tylko klientów, ale również pracowników galerii handlowych. W komunikacie ministerstwa przypomniano, że na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier, kin oraz wysp handlowych.

– Z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów – napisano.

Według GIS i MR firmy powinny zmienić organizację czasu pracy w swoich sklepach. Rekomenduje się wprowadzenie systemu zmianowego i rotacyjnego oraz zatrudnienie niezbędnej rezerwy kadrowej na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego.

– Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkania i narady wewnętrzne. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy – czytamy.

Obowiązkowa dezynfekcja i jedzenie na wynos

Na właścicielach sklepów nałożono obowiązek instalacji możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach oraz toaletach i przy kasach. Resort nie precyzuje dokładnie, jaka ilość pojemników będzie wystarczająca.

Zarządcy galerii muszą również stworzyć specjalny punkt, postawić maseczkomat lub w inny sposób zapewnić możliwość kupna maseczek na terenie galerii. Informacja na ten temat powinna być umieszczona przy wejściach na teren obiektu.

Miłośników jedzenia w restauracjach również czekają zmiany. Komunikat ministerstwa zakłada, że w centrach handlowych zostaną wydzielone specjalne strefy gastronomiczne. Jedzenie w takich punktach nie może być „spożywane na miejscu, czyli na terenie galerii, ani na ulicy”.

– W każdej strefie na jedną osobę powinno przypadać min. 15 m kw. Osoby stojące w kolejce powinny stać w 2-metrowych odstępach. W utrzymaniu odpowiedniego dystansu powinny im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki na podłodze lub stojące znaki) – uściślono.

Szczegółowe wytyczne znajdują się pod tym linkiem.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz