Thomas Edison najbardziej zasłynął opatentowaniem żarówki elektrycznej, chociaż na swoim koncie miał łącznie około 1000 patentów na różne wynalazki. Dzisiaj jednak mówi się nie tylko o jego ogromnym wkładzie w rozwój nauki i technologii, ale także o kontrowersjach zgromadzonych wokół jego metod zdobywania praw do poszczególnych rozwiązań technologicznych oraz agresywnej strategii chronienia praw patentowych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub dopiero zamierzasz rozpocząć działalność w oparciu swój innowacyjny pomysł, na pewno chociaż trochę obawiasz się, że ktoś inny na nim skorzysta. Chcąc uniknąć batalii prawnych oraz podobnych nieprzyjemności, na jakie narażeni byli rynkowi konkurenci Edisona, z pewnością zastanawiasz się nad wykupieniem patentu. Dowiedz się, jak możesz to zrobić i ile za to zapłacisz.

wykres
źródło: https://uprp.gov.pl/

​Czym jest patent i co można opatentować?

Patent daje jego posiadaczowi prawo do wyłączności korzystania z konkretnego rozwiązania, które ma zastosowanie w handlu czy w przemyśle oraz do zarabiania na tym pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, co nadaje się do opatentowania, a co niekoniecznie. W świetle istniejących przepisów, przedmiotem ochrony patentowej może być wynalazek. Pojęcie to nie zostało w konkretny sposób zdefiniowane przez polskie prawo, ale na ogół przyjmuje się, że jest to nowy wytwór, sposób wytwarzania lub sposób wykorzystania wytworu. Dużo prościej można to określić jako rozwiązanie techniczne. Jeżeli uda Ci się uzyskać patent na daną rzecz czy rozwiązanie w Polsce, będziesz mógł przez 20 cieszyć się monopolem na wykorzystanie go w celach komercyjnych. Oznacza to, że możesz sprzedać komuś patent, zarabiać sprzedając swój wynalazek lub produkować coś swoją innowacyjną metodą i z tego właśnie czerpać zyski.

wykres
źródło: https://uprp.gov.pl/

​Patent a wzór użytkowy

Twój pomysł na biznes nie opiera się na innowacyjnym wynalazku, ale mimo to chcesz zadbać o unikalność Twojej firmy i na przykład zastrzec swoje logo? W tym wypadku to nie zagadnieniem patentu powinieneś się zainteresować, a raczej prawem ochronnym na wzór użytkowy. Jeśli uda Ci się objąć ochroną wzór użytkowy, taki jak Twój znak towarowy, będziesz mieć wyłączność do korzystania z niego w celach komercyjnych przez 10 lat.

​Opatentuj swój produkt – formalności i cena

Jeżeli jesteś zdecydowany, aby opatentować swój pomysł, musisz złożyć stosowne dokumenty w Urzędzie Patentowym RP lub Europejskim Urzędzie Patentowym. Przede wszystkim napisz podanie, w którym wnioskujesz o przyznanie patentu oraz sporządź dokładny opis swojego wynalazku. Dołącz także skrót opisu i zastrzeżenia patentowe, które będą określały zakres żądanej ochrony. Możesz również zlecić wypełnienie niezbędnych formalności rzecznikowi patentowemu, jednak będzie to dość kosztowna usługa. Po złożeniu podania, otrzymasz numer zgłoszenia i już po 3 lub 4 miesiącach możesz spodziewać się wstępnego raportu. Główna decyzja zapaść może jednak nawet po około 18 miesiącach. Jeśli będzie ona pozytywna, zostanie opublikowany tzw. dokument patentowy, będący potwierdzeniem istnienia patentu. Wynalazek zostanie także wpisany do rejestru patentowego. Zapewne zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztowało przebrnięcie przez taki proces. Jednorazowa opłata za zgłoszenie wynalazku to 550 złotych. Po otrzymaniu wpisu do rejestru, będziesz zobowiązany także do uiszczenia opłat okresowych. Za pierwsze trzy lata kwota wyniesie łącznie 480 złotych. Rok 4 to opłata 250 złotych, jednak w 20 roku ochrony, zapłacisz aż 1550 złotych. Jeśli interesuje Cię pełne zestawienie opłat, które mogą Cię dotyczyć, znajdziesz je na stronie Urzędu Patentowego.

Share.

Zostaw komentarz