Na czym polega procent składany i dlaczego ten mechanizm może być bardzo korzystny podczas oszczędzania? Zapraszamy do lektury!

Czy wiesz, czym jest procent składany?

Procent składany to bardzo istotny termin dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani efektywnym oszczędzaniem. Z tym pojęciem możesz spotkać się przy obliczaniu odsetek od lokaty terminowej lub od kapitału ulokowanego na koncie oszczędnościowym. Czym zatem faktycznie jest procent składany? Otóż procent składany to nic innego jak stopniowe zwiększanie Twojego wkładu pieniężnego. W takiej sytuacji odsetki naliczone za dany okres z wykorzystaniem stopy oprocentowania nie są wypłacane jako zysk, lecz zamiast tego doliczone są do wkładu kapitału. Sprawia to, że finalnie na Twoim koncie ląduje większy zarobek wypracowany w kolejnym okresie oszczędzania.

Dość często stosuje się stwierdzenie, że procent składany to istotna składowa długofalowego procesu oszczędzania. Systematyczne wpłaty po każdej kapitalizacji odsetek gwarantują większą bazę do kolejnych zysków. Procent składany z pewnością zatem zainteresuje osoby, które chcą zainwestować w dłuższej perspektywie czasowej. Po prostu Twoje odsetki pracują na wyższy zysk – który otrzymasz jednak w przyszłości.

Jak obliczyć procent składany?

Skoro procent składany to tak korzystne rozwiązanie dla cierpliwych oszczędzających, warto wspomnieć, w jaki sposób można go obliczyć. Obliczanie tej wartości jest przydatne przy szacowaniu przyszłych zysków podczas długoterminowego oszczędzania. Wzór na procent składany można przedstawić w taki sposób:

Kwota końcowa = kwota początkowa * (1+wysokość oprocentowania) ^ ilość okresów.

Nie będziemy w tym miejscu wchodzić w szczegóły dotyczące wyliczenia wartości procenta składanego dla określonych kwot. Jeśli ktoś jest jednak tym zainteresowany, powyższy wzór powinien być wystarczający do obliczenia konkretnej kwoty.

Rzeczywista stopa oprocentowania a procent składany

Procent składany sam w sobie pełni bardzo istotną funkcję w zwiększaniu Twojego kapitału, z którego następnie mogą być naliczane kolejne odsetki. Z tego powodu wpływa on również na wysokość rzeczywistej stopy oprocentowania. Owa stopa bierze pod uwagę czynnik określany jako kapitalizacja odsetek i ukazuje, ile tak naprawdę zarobisz na danej inwestycji. Całkowicie inna sytuacja występuje, gdy po skapitalizowaniu odsetek zostaną one przelane na wskazany przez Ciebie rachunek. Wtedy to nie występuje powiększenie kwoty na lokacie lub koncie oszczędnościowym, dlatego podczas kolejnej kapitalizacji odsetki zostaną naliczone od dokładnie tej samej kwoty co poprzednio. Taki sposób naliczania odsetek określa się jako procent prosty. Procent prosty najczęściej występuje przy lokatach krótkoterminowych i nieodnawialnych. Jeżeli zatem zależy Ci na szybszym wzroście kapitału oraz generowaniu na tej podstawie wyższych zysków, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie po prostu procent składany.

Źródła:

  1. https://zpe.gov.pl/a/procent-skladany/DcV6vN47s
  2. https://www.finax.eu/pl/blog/co-to-jest-procent-skladany
  3. https://www.money.pl/gospodarka/czym-jest-procent-skladany-i-do-czego-sie-go-wykorzystuje-6780785368849280a.html
  4. https://www.kontomaniak.pl/slownik/procent-skladany

Share.

Zostaw komentarz