Jak założyć biznes bez pieniędzy? Co zrobić, kiedy masz pomysł, a nie masz środków na jego realizację? Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?
Przede wszystkim nie skupiaj się na tym, czego nie masz. Nawet w biznesie pieniądze to nie wszystko. To jedynie jeden z elementów całej układanki.
Oczywiście, że się przydają. Jednak jeśli nie masz nadmiaru gotówki, a jesteś osobą przedsiębiorczą i masz pomysł na biznes, wcale nie musisz przejmować się brakiem środków na start. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Masz do dyspozycji mnóstwo zupełnie darmowych narzędzi, które pozwolą Ci zarobić pierwsze pieniądze. Co więcej, choć wydaje się to nieprawdopodobne, brak środków na start może działać na Twoją korzyść. Ale o tym później…
- Jak zacząć biznes bez pieniędzy? – krok 1 to plan
- Zaczynanie biznesu bez środków na start – krok 2
- Biznes bez środków na start – krok 3
- Biznes bez pieniędzy na start – krok 4
Przede wszystkim zacznij od dobrego planu.
Najpierw warto ustalić na co i ile konkretnie pieniędzy Ci potrzeba. Najlepiej zrób to na papierze. Wypisz wszystkie koszty, na początek nawet nieco zawyżone.
Następnie zastanów się, które z nich mogą okazać się zbędne. Bardzo często wydaje nam się, że coś jest nam niezbędne do życia. Na przykład w biznesie online platforma do webinarów. Albo kamera. A kiedy przyjrzeć się bliżej, poszukać alternatywnych rozwiązań, okazuje się, że webinar możesz poprowadzić za pośrednictwem youtube, albo po prostu transmisji na żywo na Facebooku, a kamera, którą masz w smartfonie będzie zupełnie wystarczająca do nagrywania świetnego video.
Jeśli okaże się, że są koszty, które jednak musisz ponieść, poszukaj tańszej alternatywy. Nie zawsze potrzebujesz nowego sprzętu – czasem wystarczy używany. A może wcale nie musisz go kupić? Może znajdzie się firma, która Ci go wypożyczy? Tutaj liczy się kreatywność.
Jak zwykle zachęcam, żebyś w razie braku pomysłów zapytała w grupie na Facebooku – zawsze znajdzie się ktoś, kto zupełnie świeżym okiem spojrzy na sprawy, które wydają Ci się obecnie nie do ruszenia.
Zaczynanie biznesu bez środków na start – krok 2
Kiedy już wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz, pora pomyśleć, skąd je wziąć. Ale nie ma sensu szukać środków, jeśli nie będziesz mieć planu na stałe ich pozyskiwanie.
Zaczniemy więc od biznesplanu. Nie musisz od razu pisać 100 stronicowego dokumentu. Po prostu pomyśl, w jaki sposób Twoja firma będzie przynosić zyski. Często osoby, które dopiero planują założenie firmy, mają zupełnie nierealne oczekiwania.
Znowu podam jako przykład biznes online. Przeróżni guru sprzedają szkolenia na temat tego, jak zrobić kurs online za kilka tysięcy wmawiając nam, że wystarczy zrobić produkt, który będziesz sprzedawać na przykład za 100 złotych, a następnie sprzedać tego produktu 100 sztuk miesięcznie – oczywiście w sposób kompletnie pasywny, bo wg wspomnianych wyżej guru najlepsza sprzedaż odbywa się wtedy, kiedy śpimy!
Dlatego zachęcam Cię do spojrzenia na świat biznesu nieco bardziej realistycznie. Owszem, są osoby, które sprzedają setki kursów, ebooków i innych produktów. Jednak nie zakładaj na samym początku, że w Twoim przypadku stanie się tak samo i to od pierwszego miesiąca działania. Policz sobie, ile produktów musisz sprzedać, żeby wypracować zakładany miesięczny zysk i zastanów się, czy to jest realne.
Biznes bez środków na start – krok 3
Jeszcze chwilę porozmawiamy o Twoich możliwościach. Bo to, że nie masz pieniędzy absolutnie nie przekreśla Twoich możliwości biznesowych.
Zwykle jest tak, że kiedy nie masz pieniędzy, masz coś innego. Coś niezwykle ważnego. Coś, czego nie da się kupić. Czas. Czas będzie Ci bardzo potrzebny, jeśli chcesz zacząć biznes. Wiele rzeczy możesz zrobić samodzielnie w Twojej firmie, jeśli masz na nie czas.
Możesz samodzielnie zająć się stroną internetową, social mediami, możesz samodzielnie przygotowywać swoje materiały reklamowe… Nie umiesz? Mając czas możesz się nauczyć. Praktycznie wszystkiego. To daje Ci ogromną przewagę, bo wiedza, którą zdobędziesz budując swoją firmę własnymi rękami zostanie z Tobą na zawsze. Nie będziesz uzależniać drobnej zmiany na stronie internetowej od dostępności kogoś, kto Ci tą stronę budował. Nie będziesz czekać tygodniami na niewielką poprawkę na ulotce, jeśli robisz ją samodzielnie.
Czas jest bardzo cennym zasobem, który pozwoli Ci zaoszczędzić sporo wydatków.
Biznes bez pieniędzy na start – krok 4
No i w tym punkcie przechodzimy już do konkretów. Skąd wziąć pieniądze? Możesz oczywiście pożyczyć. Od rodziny, znajomych, od banku… Ale to nie jest najlepszy pomysł, bo po pierwsze jest stresujący (zamiast skupiać się na rozwoju firmy będziesz się martwić, czy uda Ci się zarobić na ratę kredytu), a po drugie nie zawsze się udaje.
Zwłaszcza, że masz mnóstwo innych możliwości. Możesz postarać się o dofinansowanie. Na przykład z Urzędu Pracy, albo Unii Europejskiej. Istnieje też mnóstwo funduszy wspierających start-upy, jednak wszędzie istnieją konkretne kryteria, które należy spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie.
Kolejnym sposobem na pozyskanie środków jest crowdfunding. Crowdfunding to forma finansowania projektów (nie tylko biznesowych) przez społeczność. Istnieją specjalne portale, gdzie zgłaszasz i opisujesz swój projekt, a następnie osoby, które chcą go wesprzeć wpłacają środki na jego realizację. To świetny sposób na wstępną weryfikację Twojego pomysłu biznesowego, ponieważ jeżeli okaże się, że Twój genialny pomysł kompletnie nie przypadł do gustu potencjalnym klientom, może lepiej zrezygnować na tak wczesnym etapie.
Przedsprzedaż, czyli sprzedaż produktu przed jego wyprodukowaniem, to także sposób na zdobycie finansowania. Powszechnie stosuje się ją obecnie przy sprzedaży książek. Autor nie tylko zbiera pieniądze na druk książki, ale też orientuje się ile egzemplarzy będzie potrzebnych.
Dwa ostatnie sposoby wydają się najbezpieczniejsze i właśnie tutaj chcę wspomnieć dlaczego brak pieniędzy na start biznesu może być Twoją ogromną przewagą.
Kiedy posiadasz (i zainwestujesz) sporą ilość gotówki w swój pomysł biznesowy, pojawia się kilka problemów.
Może się zdarzyć, że pomysł nie wypali. Im więcej inwestujesz, tym więcej w takich okolicznościach tracisz.
Może się też zdarzyć, że Twoi klienci chcieliby produktu, który oferujesz, jednak nieco zmodyfikowanego. Jeśli wszystkie pieniądze wydałaś już na maszyny, które produkują produkt w takiej wersji, ciężko Ci będzie nieco zmienić kierunek. W takiej sytuacji łatwiej coś zmienić, jeśli jeszcze jesteśmy mali. Łatwiej i bezpieczniej jest po prostu zaczynać powoli, obsłużyć najpierw jednego klienta, potem drugiego i trzeciego, a w razie konieczności coś zmieniać, poprawiać, ulepszać.
Ja sama wspominałam kiedyś, że mój pierwszy kurs „Zestaw narzędzi do osiągania celów w biznesie” sprzedał się początkowo w kilku egzemplarzach. I całe szczęście, bo gdybym sprzedała kurs od razu w setkach, prawdopodobnie byłoby to dla mnie emocjonalnie „za dużo”. Dlatego czasem warto zaczynać pomału. A kiedy nie masz pieniędzy na start, tak właśnie zwykle zaczynasz.
Ze swojej strony trzymam za Ciebie kciuki. I pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał.
Polecam Ci też audiobooka „Czas na biznes online” – kliknij:
Nie wiesz, czy Twój pomysł na biznes wypali?
Przeczytaj koniecznie
5 komentarzy
Ahoj, nominuję Twojego bloga do nagrody Mystery Blogger Award i pozdrawiam serdecznie. Szczegóły tutaj: http://robimysobieraj.blogspot.com/2018/08/nominacja.html
Nie wiedziałam, że tak się da. Ale te kroki są sensowne
Hania- to dużo rzeczy jeszcze nie wiesz. Wystarczy trochę pomyslec
Przy okazji przedsprzedaży możemy również zmodyfikować nasz produkt na podstawie informacji zwrotnych uzyskanych podczas działań promocyjnych. Nie ma nic gorszego jak wypuścić na rynek produkt według nas idealny, dopracowywany miesiącami aby przekonać, że klienci chcą jednak czegoś odrobinę innego. Niestety często tak się zdarza…
Bardzo dobry wpis, udostępniam na moim fanpage dla moich czytelników. Często zaglądam do Ciebie i dziękuje za treści które publikujesz dużo wartości i wiedzy , fajnie ze sie tym dzielisz, ja bardzo chętnie korzystam ❤️