Przedsiębiorca ma na swojej głowie bardzo dużo obowiązków. Nic dziwnego, w końcu legalne prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z wykonywaniem czynności związanych z daną branżą, ale również z wieloma formalnościami. Na szczęście część najważniejszych obowiązków może przejąć ktoś inny, przynajmniej w kwestii rachunkowości oraz podatków. Rolę takiego pomocnika przyjmują na ogół biura rachunkowe, na których usługi w wielu firmach jest ogromne zapotrzebowanie. Czy jednak wystarczy kalkulator oraz umiejętność obsługi Excela, aby zacząć działać w tym biznesie? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi dla tych, którzy planują otworzyć biuro rachunkowe.

Spis treści:

  1. Ile zarabia biuro rachunkowe?​
  2. Kto może otworzyć biuro rachunkowe?
  3. Jak założyć biuro rachunkowe bez certyfikatu?
  4. Jak urządzić biuro rachunkowe?

Ile zarabia biuro rachunkowe?

Niezliczona ilość przedsiębiorstw musi w ten czy inny sposób radzić sobie z podatkami, fakturami oraz wygenerowanymi dokumentami. Sprawia to, że liczba potencjalnych zainteresowanych usługami biura rachunkowego jest ogromna. Działalność taka może stanowić dochodowy biznes, ale wszystko zależy od tego, ile firm równocześnie jesteśmy w stanie obsłużyć oraz jakie usługi świadczymy. Może do nich należeć prowadzenie ksiąg rachunkowych, sprawozdania finansowe, archiwizacja dokumentów firmowych oraz obowiązki związane z aktywami i pasywami firmy (wycena lub inwentaryzacja). Jeśli samodzielnie prowadzimy naszą działalność, możemy liczyć na zarobek w okolicach 5 tysięcy złotych. Zarządzając dużym biurem rachunkowym, obsługującym licznych przedsiębiorców, możemy osiągnąć przychód nawet sięgający 100 tysięcy złotych, jednak warto brać pod uwagę koszt jego uzyskania, który jest często bardzo duży.

Źródło: wynagrodzenia.pl

Kto może otworzyć biuro rachunkowe?

Nie każdy może zajmować się zawodowo księgowością. Jeśli chcemy prowadzić biuro rachunkowe powinniśmy cechować się dokładnością, cierpliwością, zdolnościami analitycznymi, znajomością przepisów prawnych, a także spełniać pewne wymagania formalne. Przede wszystkim właściciel biura nie może być karany za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, a także za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia określone w ustawie o rachunkowości z 29 września 1994 roku (Rozdział 9).

Pomijając brak wyroków na koncie, musimy także zadbać o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z obowiązku posiadania OC możemy jednak być zwolnieni, jeśli nie planujemy świadczenia usług innych niż prowadzenie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz wypełnianie zeznań i deklaracji podatkowych.

Jak założyć biuro rachunkowe bez certyfikatu?

Znamy już podstawowe wymagania, których spełnienie pozwoli na otwarcie biura rachunkowego, jednak pozostaje jeszcze kwestia certyfikatu księgowego. Dokument ten był dawniej wydawany przez Ministra Finansów i stanowił potwierdzenie kwalifikacji zawodowych księgowego. Obecnie jednak posiadanie certyfikatu nie jest potrzebne, aby pracować w zawodzie. Tym bardziej, że od maja 2014 już go nie otrzymamy. Nie oznacza to jednak, że ten komu udało się wcześniej taki dokument uzyskać, powinien schować go głęboko do szuflady. Warto wykorzystać go, aby uwiarygodnić się w oczach klientów. Wciąż można otrzymać także certyfikat od Centrum Informacji Księgowej, jeśli zdamy egzamin obejmujący zakres zagadnień obowiązujących przed 2014 rokiem.

Wzór certyfikatu księgowego C.I.K. Źródło: cik.org.pl

Jak urządzić biuro rachunkowe?

Czy biuro rachunkowe musi być eleganckie? Niekoniecznie, jeśli nie odbywają się w nim spotkania z klientami. Większość zabieganych przedsiębiorców dąży do tego, aby jak najwięcej spraw załatwiać bez konieczności pojawiania się na miejscu. Jednak nawet jeżeli nie zagląda do nas żaden prezes ani ważny kontrahent, musimy pamiętać o tym, że nasza przestrzeń robocza powinna być dobrze zorganizowana. Praca w rachunkowości wymaga skupienia więc w biurze powinien panować porządek. Dobrze sprawdzi się minimalistyczny wystrój oraz skromne i funkcjonalne meble. Wygodne, nawet jeśli proste biurka i siedzenia z pewnością pomogą utrzymać koncentrację. Jednocześnie potrzebne będzie również miejsce do przechowywania dokumentów, a to oznacza zakup szafek, segregatorów oraz teczek.

taxomatic
Interfejs Taxomatic – programu do księgowości

Obowiązkowe wyposażenie biura to urządzenia takie jak kserokopiarki, drukarki, niszczarki do dokumentów oraz fax. Poza tym każdy z pracowników powinien mieć przy swoim stanowisku komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Chociaż sporo można zdziałać w Excelu, do efektywnej pracy potrzebne będą różnego rodzaju narzędzia. Należy do nich na przykład Symfonia do przygotowywania faktur lub na przykład Taxomatic do pełnej księgowości.

Share.

Zostaw komentarz