Mimo tego, że polska oraz światowa gospodarka od jakiegoś czasu już mierzą się ze sporym kryzysem, branży budowlanej nie dotknął on w znacznym stopniu. Na usługi budowlane wciąż jest popyt. Wiele osób już od kilku lat postrzega nieruchomości jako dobrą inwestycję na przyszłość, co sprawia, że zleceń nie brakuje zarówno jeśli chodzi o stawianie budynków, jak i ich remont czy rozbudowę. Według raportu GUS, w kwietniu tego roku do użytku oddano więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Wydano także więcej pozwoleń na budowę. Można więc mówić o tendencji wzrostowej po chwilowym spadku. Jeśli zatem myślimy o tym, aby rozpocząć działalność i wprowadzić na rynek własne usługi budowlane, być może jest to dobry moment. Jakie kroki należy podjąć? Poniżej przydatne informacje na ten temat.

Spis treści

  1. Kto może prowadzić firmę budowlaną?
  2. Wybór rodzaju działalności oraz kodu PKD
  3. Finansowanie – ile to kosztuje?
  4. Ryzyko inwestycyjne
mieszkania
źródło: GUS

Kto może prowadzić firmę budowlaną?

Branża budowlana okazuje się mało wymagająca dla początkującego przedsiębiorcy. Jeżeli chcemy otworzyć własną firmę budowlaną, nie potrzebujemy specjalistycznego wykształcenia, koncesji, licencji, zezwolenia czy wpisu do działalności regulowanej. To prawda, że niektóre czynności związane z pracami budowlanymi, takie jak kierowanie robotami budowlanymi czy praca na wysokościach, wymagają specjalistycznych uprawnień. Jednak to nie przedsiębiorca jest zobowiązany posiadać certyfikaty, ale pracownik, którego zatrudniamy, by wykonywał roboty.


Koniecznie zapoznaj się z kursem “Umysł przedsiębiorcy”. Sprawdź tutaj


Wybór rodzaju działalności oraz kodu PKD

Na samym początku powinniśmy zająć się formalnościami, czyli złożeniem wniosku CEIDG-1, dzięki czemu uzyskamy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wtedy właśnie powinniśmy podać kod PKD, czyli symbol, który będzie określał rodzaj naszej działalności gospodarczej. Nie musimy ograniczać się do jednego kodu, jeśli planujemy oferować szeroki zakres usług. Zawsze też warto zostawić sobie furtkę do wzbogacenia swojej oferty. Mamy jednak obowiązek ograniczyć się do dziesięciu kodów.

pkd

Finansowanie – ile to kosztuje?

Nie jest tajemnicą, że działalność gospodarcza zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, chociaż w przypadku branży budowlanej da się wystartować ze stosunkowo niewielką kwotą. Głównie ze względu na to, że nie będzie nam potrzebny lokal i nie musimy zatrudniać wielu pracowników. Około 30 tysięcy złotych to przeciętna suma, jaką będziemy zobowiązani przeznaczyć, chociaż wszystko uzależnione jest od wybranego przez nas rodzaju działalności. Być może będą nam potrzebne sprzęty, za które zapłacimy znacznie więcej. Czasem możliwe jest także skorzystanie z dotacji na otwarcie firmy budowlanej np. z Unii Europejskiej czy Urzędu Pracy, chociaż wówczas również będziemy potrzebować pewnego wkładu własnego.

źródło: wielkiebudowanie.pl

Ryzyko inwestycyjne

Trzeba pamiętać, że z działalnością w branży budowlanej wiąże się również ryzyko inwestycyjne. Nawet najlepiej przygotowany biznesplan może zawieźć, jeśli nie będziemy ostrożni. Na co w szczególności warto zwracać uwagę, zakładając firmę budowlaną? Przede wszystkim należy obserwować sytuację gospodarczą, gdyż wśród wielu przedsiębiorców odnotowano związany z nią niepokój. Problemem są także rosnące koszty zatrudnienia oraz materiałów budowlanych.

ryzyko
źródło: GUS
Share.

Zostaw komentarz