Można śmiało stwierdzić, że dziś mnóstwo procesów, także tych związanych z prowadzeniem firmy, uległo komputeryzacji. Niewiele jesteśmy w stanie zdziałać w biznesie bez odpowiedniego sprzętu czy oprogramowania. Korzystamy z rozmaitych programów do faktur, prowadzenia księgowości czy obróbki zdjęć. Własna strona internetowa to teraz absolutna konieczność. Nieobecność w mediach społecznościowych również może sprawić, że konkurencja szybko wyprzedzi przedsiębiorstwo, które nie idzie z duchem czasu. Czy jednak każdej firmie opłaca się posiadać rozbudowany dział IT? Jeśli budżet na to nie pozwala lub specyfika pracy tego nie wymaga, przedsiębiorca będzie wolał zdecydować się outsourcing. Tutaj otwierają się szerokie możliwości dla informatyków, którzy chcieliby pracować na własny rachunek. Przedstawiamy kilka podstawowych informacji, które pomogą w założeniu firmy świadczącej usługi w zakresie IT.

wykres
Źródło: Raport Banku PKO, Oprogramowanie i usługi IT. Charakterystyka branży, perspektywy rozwojowe, główne obszary, Styczeń 2021

Spis treści:

  1. Pomysł na biznes IT – zakres działalności
  2. Czego potrzebujesz, by założyć firmę informatyczną?
    1. ​Umiejętności i zezwolenia
    2. Lokal i wyposażenie
  3. Ile kosztuje firma informatyczna? Na jakie wydatki się przygotować?

Pomysł na biznes IT – zakres działalności

Na specjalistyczne usługi informatyczne jest bardzo duże zapotrzebowanie i dotyczy to wielu aspektów zarządzania danymi. Do podstawowych zadań, których podejmują się firmy informatyczne należy często doradztwo oraz naprawianie bieżących problemów związanych z oprogramowaniem czy witrynami internetowymi, budowanie stron internetowych, administrowanie i konfiguracja systemów, archiwizacja danych oraz dbanie o mechanizmy bezpieczeństwa sieci komputerowych. Tego typu czynności w większości nie mogą być wykonywane przez laika, zatem za ekspercką pomoc, przedsiębiorcy skłonni są zapłacić godziwe pieniądze. Czasem uznaje się także, że firmy informatyczne zajmują się naprawą komputerów i usługami serwisowymi.

wykres
Źródło: Raport Banku PKO, Oprogramowanie i usługi IT. Charakterystyka branży, perspektywy rozwojowe, główne obszary, Styczeń 2021

​Czego potrzebujesz, by założyć firmę informatyczną?

​Umiejętności i zezwolenia

Dobra wiadomość jest taka, że aby świadczyć usługi informatyczne, nie potrzebujemy koncesji czy zezwolenia, jednak niewątpliwie nie jest to zajęcie dla amatorów. Najlepiej w roli informatyka freelancera czy szefa firmy informatycznej sprawdzi się specjalista z doświadczeniem, który będzie znał oczekiwania przedsiębiorców. Taka działalność musi jednak być rejestrowana, zatem zanim ją rozpoczniemy, powinniśmy wybrać formę prawną. Jeśli samodzielnie świadczymy nasze usługi, możemy spokojnie zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą. Spółkę cywilną wybierzemy natomiast, jeśli chcemy zarządzać firmą razem ze wspólnikiem. Warto pamiętać o wypełnieniu formularza CEIDG-1 oraz wybraniu kodu PKD.

A może wolisz sprzedawać online? Sprawdź, jak założyć sklep internetowy z odzieżą.

​Lokal i wyposażenie

Wykupienie lub wynajęcie lokalu na potrzeby firmy informatycznej nie jest konieczne. Możemy część naszych usług wykonywać zdalnie w prywatnym mieszkaniu, pod warunkiem, że mamy w nim wydzielone stanowisko pracy. Administrator lokalu lub spółdzielnia powinny otrzymać od nas informację, że jego część jest przeznaczona na prowadzenie naszej działalności, co niestety wiąże się także ze zwiększeniem podatku od nieruchomości, jednak i tak kosztuje nas nieporównywalnie mniej, niż wynajem osobnej powierzchni.

Oczywiste jest, że do prowadzenia firmy informatycznej niezbędny będzie sprzęt komputerowy, specjalistyczne oprogramowanie oraz dostęp do internetu. Niektórzy mogą jednak nie zdawać sobie sprawy z tego, że należy również zatroszczyć się o kasę fiskalną. Z obowiązku ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej jesteśmy zwolnieni, jeśli nasz obrót w skali roku nie przekracza 20 tysięcy złotych. W przeciwnym razie, musimy się w nią wyposażyć, bez względu na to, czy jesteśmy zarejestrowani jako płatnik VAT, czy też jesteśmy z tego zwolnieni.

com
Źródło: Computerworld Top200 2020

​Ile kosztuje firma informatyczna? Na jakie wydatki się przygotować?

Bezkosztowa działalność gospodarcza to mit. Zawsze musimy być przygotowani na inwestycję oraz podatki. Co będzie najczęściej wliczało się w nasze wydatki podczas prowadzenia firmy informatycznej? W grę może (chociaż nie musi) wchodzić lokal lub przestrzeń coworkingowa, opłaty za media, obsługa księgowa, opłacenie kursów i szkoleń, reklama naszej działalności, a także sprzęt komputerowy. Na szczęście niemałe koszty rekompensują zyski ze świadczenia specjalistycznych usług B2B, na które w branży informatycznej raczej nie może liczyć pracownik etatowy. Co więcej, jeśli udokumentujemy nasze firmowe wydatki, na przykład fakturą, możemy nieco zmniejszyć wysokość podatku dochodowego.

zarobki
Źródło: wynagrodzenia.pl, zarobki administratorów sieci informatycznych na etacie
Share.

Zostaw komentarz