Celebryci, których wizerunki oglądamy na co dzień w mediach społecznościowych, na łamach gazet czy w telewizji, zasadniczo robią branży beauty darmową reklamę. Nawet jeśli nie promują akurat jakiegoś produktu, dzisiaj wszyscy już zdajemy sobie sprawę, że za nienaganny wygląd, idealną cerę czy smukłą figurę, odpowiadają dobre kosmetyki, salony kosmetyczne, a niekiedy także chirurg. Zainteresowanie różnymi preparatami do pielęgnacji ciała oraz do makijażu czy też zabiegami upiększającymi, zawsze było duże, jednak media nieustannie je podsycają. Dlatego umiejętnie prowadząc firmę kosmetyczną, możemy liczyć na zainteresowanie klientów, ale jednocześnie także niemałą konkurencję. Czy to możliwe, aby stworzyć własną markę kosmetyków i odnieść sukces? Podpowiadamy, jak wystartować z takim przedsięwzięciem.

Źródło: raport przedsiębiorstwa chemicznego BASF

Spis treści:

  1. Produkcja kosmetyków pod własną marką – jak wytwarzać?
  2. Własna marka kosmetyków – dobra koncepcja i skuteczna reklama
  3. Firma kosmetyczna – nie zapomnij o formalnościach

Produkcja kosmetyków pod własną marką – jak wytwarzać?

Wytwarzanie preparatów do pielęgnacji, niekoniecznie musi odbywać się na linii produkcyjnej lub w laboratorium koncernu kosmetycznego. Obecnie panuje moda na kosmetyki naturalne, które są przyjazne dla naszej skóry oraz planety. W miarę jak wzrasta zainteresowanie rozmaitymi kremami, olejkami czy balsamami pozbawionymi laboratoryjnej chemii, powstaje także coraz więcej firm, które podejmują się tworzenia własnych kompozycji. Taką właśnie działalnością możemy się zająć nawet w zaciszu własnego domu. Co więcej, nie musimy wcale biegać po łąkach czy górskich szlakach, aby zgromadzić składniki, które posłużą nam do stworzenia własnej marki. Możemy zamawiać naturalne półprodukty od dystrybutora surowców kosmetycznych. Wyposażeni w masła roślinne, olejki eteryczne, hydrolaty oraz krzemionki różnego rodzaju, będziemy w stanie wyprodukować unikalne, a jednocześnie ekologiczne produkty. Warto wypracować sobie autorskie receptury, jednak jeżeli na początku brakuje nam wiedzy i doświadczenia, powinniśmy skorzystać z gotowych przepisów znalezionych w internecie, aby następnie modyfikować je i nadać im własny charakter.

katalog
Przykładowa strona z katalogu dystrybutora surowców naturalnych. Źródło: https://oqema.pl/

Zastanawiasz się, jak założyć klub fitness? Sprawdź!

Własna marka kosmetyków – dobra koncepcja i skuteczna reklama

Kluczem do sukcesu jest unikalna koncepcja, która pozwoli nam wyróżnić się na tle konkurencji oraz aktywna promocja swojej marki. Powinno się w tym celu wykorzystywać media społecznościowe, w których będziemy pokazywać nasze wyroby, opowiadać co nieco o swojej działalności lub o właściwościach wykorzystywanych przez nas składników. Warto prowadzić bloga i regularnie udostępniać treści, które mogłyby przyciągnąć osoby poszukujące wiedzy na temat naszej branży.

https://www.instagram.com/p/CVkZGgmsypa/?utm_source=ig_web_copy_link

Druga kwestia, o którą należy się zatroszczyć, to przede wszystkim miejsce, w którym nasze produkty będziemy sprzedawać. Na początku działalności, inwestowanie w lokal czy wyspę w centrum handlowym może okazać się niekorzystne. Przetestujmy zainteresowanie naszymi produktami, rozpoczynając sprzedaż w internecie. Możemy zainwestować i zlecić informatykowi zbudowanie dla nas sklepu internetowego lub skorzystać z opcji, jakie dają nam specjalistyczne platformy handlowe. W przypadku drugiej opcji, należy pamiętać o prowizji pobieranej przez pośrednika.

platforma
Platforma handlowa artyferia.pl

Firma kosmetyczna – nie zapomnij o formalnościach

Bez względu na to, czy planujemy celować jedynie do klientów w obrębie naszego kraju, czy chcemy, na pewnym etapie działalności, sprzedawać również za granicą, powinniśmy pomyśleć o stosownym certyfikacie. Wprowadzając produkt kosmetyczny na rynek Unii Europejskiej, musimy dokonać oceny bezpieczeństwa specyfiku, zlecając wykonanie raportu z badań do laboratorium. Pozytywny wynik oraz uzyskany na tej podstawie Certyfikat Oceny Bezpieczeństwa Kosmetyku zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr1223/2009, z pewnością będzie uwiarygadniał naszą markę w oczach klientów.

Jakie jeszcze formalności należy wypełnić? Przede wszystkim, zakładając działalność gospodarczą, powinniśmy zdecydować się na odpowiadającą nam formę prawną. Jednoosobowa działalność to dogodna opcja dla małego biznesu, jednak jeżeli planujemy zbierać fundusze na rozkręcenie działalności poprzez platformę crowdfundingową, jak robi część przedsiębiorców z tej branży, należy zdecydować się na spółkę. Powinno się również wybrać odpowiedni kod PKD, który będzie określał kod naszej działalności. W przypadku produkcji wyrobów kosmetycznych i toaletowych będzie to PKD 20.42.Z.

Share.

Zostaw komentarz