Szef ciągle się czepia, pracy wciąż przybywa, podwyżki nie widać, a Tobie pozostają jedynie piękne marzenia o zarabianiu na własnych warunkach? A może wręcz przeciwnie, kochasz swoją pracę, lubisz się dokształcać i chętnie sam rozkręciłbyś podobną działalność? Niezależnie od tego, jak wygląda Twoja rzeczywistość na etacie, na pewno myślisz czasem o tym, aby podjąć wyzwanie i założyć swoją firmę. Jednak złożenie wypowiedzenia w dotychczasowym miejscu zatrudnienia, to akt odwagi, na który nie każdy jest w stanie się zdobyć. Tym bardziej, że czasem wcale nie jest to najlepszy krok, jeśli chodzi o rozpoczęcie własnej działalności. Czy można mieć swoją firmę i zostać na etacie? Kiedy to rozwiązanie się sprawdzi? Dowiesz się tego, czytając nasz mini poradnik.

Spis treści:

  1. Firma na etacie czy bycie szefem 24/7?
  2. Firma na etacie a Twój pracodawca
  3. Firma na etacie a ZUS
  4. Firma na etacie a podatki

Firma na etacie czy bycie szefem 24/7?

Założenie własnej firmy, a także kierowanie nią na wczesnym etapie wymagać będzie dużo pracy. Nawet w późniejszym okresie, kiedy uda Ci się już ugruntować swoją pozycję na rynku, jako szef wszystkich szefów, nie będziesz raczej narzekać na nudę. Może to sprawić, że łączenie własnej działalności z etatem będzie problematyczne. Jednocześnie rezygnacja z pracy wiąże się z odcięciem źródła stałego dochodu. Jaką zatem podjąć decyzję? Wszystko zależy od sektora biznesu, którym chcesz się zajmować.

Źródło: mambiznes.pl

Otwarcie sklepu stacjonarnego, w którym najprawdopodobniej jako pierwszy zasiądziesz za ladą, nie pozwoli raczej na kontynuację pracy etatowej. Jednak inaczej ma się sprawa, jeśli swoje produkty lub usługi możesz sprzedać online. Łączyć etat z firmą możesz na przykład jako copywriter, robiący wieczorem dodatkowe zlecenia, korepetytor języka obcego, prowadzący zajęcia w weekendy albo wytwórca naturalnych kosmetyków czy rękodzieła, działający głównie na zamówienie. To kilka przykładów typowej działalności po godzinach, które mogą lecz nie muszą, stać się później Twoim głównym źródłem dochodu. Zaczynając skromnie, przetestujesz rynek i zdobędziesz stałych klientów, co pozwoli na porzucenie etatu, jeśli tak zdecydujesz.

Firma na etacie a Twój pracodawca

O zamiarze założenia własnej działalności gospodarczej zazwyczaj warto poinformować poinformować pracodawcę. Zanim więc postanowisz postawić na dyskrecję, sprawdź czy przypadkiem nie masz w umowie zapisu nakładającego na Ciebie taki obowiązek. Jeżeli planujesz działać w tej samej branży, w której wykonujesz obecnie obowiązki na etacie, musisz przyjrzeć się dokładnie warunkom zatrudnienia. Być może znajduje się w nich wzmianka o zakazie konkurencji. Oznacza to, że trzeba będzie wybrać, etat albo firma. W przeciwnym razie narazisz się na kary finansowe. Koniecznie zbadaj więc tę kwestię, zanim stracisz i pracę, i pieniądze.

Fragment wzoru umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy. Źródło: UMB

Firma na etacie a ZUS

Dla wielu przedsiębiorców, łączących etat z własną firmą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dobrą wiadomość. Możesz liczyć na mniejsze składki, ze względu na to, że omija Cię konieczność opłacania ubezpieczenia społecznego, zatem pozostaje tylko zatroszczyć się o ubezpieczenie zdrowotne. Twój pracodawca, w ramach umowy o pracę, na której przysługuje Ci przynajmniej minimalne wynagrodzenie, opłaca za Ciebie ubezpieczenie społeczne. W jego skład wliczamy składkę emerytalną, rentową, wypadkową czy składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W roku 2021 ten przywilej pozwolił właścicielom firm, pracującym na etacie, zaoszczędzić 1075,68 zł. Warto jednak pamiętać, że jeśli pracodawca płaci mniej niż najniższą krajową, wciąż musisz sam zatroszczyć się o składkę emerytalną.

Firma na etacie a podatki

Nie unikniesz podatków jako przedsiębiorca na etacie. Możesz jednak wybrać sobie formę opodatkowania. Do wyboru masz cztery opcje.

Źródło: money.pl

– Zasady ogólne – to bardzo wygodna forma opodatkowania, jeśli chcesz rozliczać się razem z małżonkiem, jak i kiedy samotnie wychowujesz dziecko. Wówczas co roku składać będziesz deklarację PIT-36, a w odpowiednich rubrykach uzupełnisz kwotę przychodu, koszty uzyskania przychodów i dochodów uzyskanych z pracy na etacie oraz własnej działalności. Ta opcja sprawdzi się dobrze, dopóki nie wejdziesz w drugi próg podatkowy.

– Podatek liniowy – ten wariant jest odpowiedni dla tych, którzy optymistycznie zakładają, że dochody z ich działalności wprowadzą ich w drugi próg podatkowy. Jednocześnie też pozwala lepiej zaplanować wydatki, gdyż niezależnie od dochodów, płacisz zawsze tę samą kwotę. Uwaga, bo podatek liniowy uniemożliwi korzystanie z niektórych ulg.

– Ryczałt – to podatek, który płacisz od przychodu. Jest przeznaczony jedynie dla wybranych branż i uniemożliwia rozliczanie się z małżonkiem, jednak dla drobnego przedsiębiorcy na etacie to stosunkowo dobra opcja.

– Karta podatkowa – z tej formy opodatkowania korzystać mogą tylko wybrane rodzaje działalności, a wysokość składek ustala indywidualnie Urząd Skarbowy. Przeważnie korzystają z tego wolne zawody.

Share.

Jeden komentarz

  1. Samo założenie firmy trudne nie jest. Załatwień nie ma wielu, trochę wiecej na pewno jeśli chcemy być podatnikami vat. Problem może być jednak ze znalezieniem czasu na kierowanie własnym biznesem. Posiadanie firmy zajmuje sporo energii i jednak pracując na etacie moze nam brakować czasu.

    A życie to nie tylko praca.

    Dla poczatkujących polecam również tę pozycję ksiązkową: https://www.ibuk.pl/fiszka/184844/podstawy-zarzadzania-organizacjami.html Znajdziecie tam wiele dobrych technik biznesowych do kierowania firmą.

Zostaw komentarz