Praca logopedy jest bardzo odpowiedzialna. Często pracuje on z dziećmi, pomagając w leczeniu wad wymowy. Zajmuje się także maluchami dwujęzycznymi, jąkającymi się, cierpiącymi na niedosłuch, autyzm czy zespół Aspergera. Przed specjalistą stoją niekiedy trudne wyzwania, jednak ten kto pracuje z pasją i zaangażowaniem, niewątpliwie będzie chciał podejmować kolejne. Założenie własnego gabinetu logopedycznego to kolejny krok na ścieżce kariery i samorozwoju, który być może warto podjąć, jeśli wierzy się w swoją wiedzę i umiejętności. Jak tego dokonać i o czym w szczególności warto pamiętać? Kilka porad znajduje się poniżej.
Spis treści:
-
-
-
Gabinet logopedyczny – uprawnienia
Nie potrzeba żadnych szczególnych uprawnień do otwarcia gabinetu logopedycznego. Oczywiście pod warunkiem, że zamierzamy zatrudnić do niego wykwalifikowanego specjalistę. Samodzielnie nie będziemy mogli świadczyć usług, jeżeli nie ukończyliśmy odpowiedniego kierunku studiów. Warto również zatroszczyć się o Certyfikat Zawodowy Logopedy, który jest świadectwem wysokich kwalifikacji. Chociaż jego posiadanie nie jest obowiązkowe, aby otworzyć gabinet, z pewnością pomoże nam to wzbudzić zaufanie pacjentów. Możemy ubiegać się o niego po 2 latach stażu pracy. Czy jest coś jeszcze, o czym powinniśmy pamiętać? Na pewno typowe formalności związane z otwieraniem własnej działalności gospodarczej, czyli przede wszystkim wpis do CEIDG.
-
Jak otworzyć gabinet logopedyczny?
Otwarcie własnego gabinetu będzie od nas przede wszystkim wymagało posiadania odpowiedniego lokalu, chyba że wolimy pracować jako logopeda mobilny, czyli dojeżdżający. Jednak jeśli chcemy sprowadzić pacjentów do siebie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Jeżeli nasze prywatne mieszkanie nie spełnia odpowiednich standardów, możemy zdecydować się na wynajem lokum w dobrym punkcie. Idealne miejsce na gabinet będzie mieć około 15m2 i znajdować się w sąsiedztwie placówek edukacyjnych lub medycznych. Warto zatroszczyć się o przystosowanie pokoju do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomyślmy także o kwestii parkowania dla pacjentów.
-
Wyświetl ten post na Instagramie- Ważne jest również odpowiednie wyposażenie gabinetu logopedy. Należy mieć na uwadze to, że będziemy najprawdopodobniej pracować głównie z dziećmi. Zatem meble powinny być dostosowane wielkością do potrzeb maluchów. Do krzeseł mogą przydać się podnóżki. Oprócz tego warto zainwestować w stół lub biurko z dużym blatem, który pozwoli na swobodne rozłożenie dokumentów, pomocy logopedycznych czy wykonywanie zadań. Regał na pomoce dydaktyczne okaże się pomocny, jeśli będziemy chcieli zachować porządek w gabinecie. Nie zapomnijmy także o lustrze, niezbędnym do wykonywania wielu ćwiczeń. Zapewne potrzebne będą miejsca do siedzenia dla rodziców towarzyszących maluchom na zajęciach, więc można również wyposażyć się w sofę czy dodatkowe fotele.
- Zobacz też jak założyć prywatne przedszkole.
-
Gabinet logopedyczny NFZ – co trzeba zrobić?
Jeżeli chcemy ubiegać się o dofinansowanie, będziemy musieli w wyznaczonym terminie wystosować ofertę do naszego Wojewódzkiego oddziału NFZ. Na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia możemy liczyć, jeśli spełniamy odpowiednie warunki. Potrzebujemy odpowiedniego wykształcenia oraz statusu poradni logopedycznej (kod 1616). Musimy też dostosować nasz gabinet do specjalnych wymogów tj. wyposażyć się w lustro logopedyczne, gry dydaktyczne, pomoce logopedyczne do ćwiczeń i rozwoju funkcji słuchowych oraz do prowadzenia terapii zaburzeń mowy i języka dostosowane do wieku pacjentów (w tym gry dydaktyczne, puzzle, plansze rysunkowe, materiały wyrazowo-obrazkowe do utrwalania poprawnej wymowy). Oprócz tego należy przedstawić harmonogram pracy i wyznaczyć godziny, w których przyjmowani będą pacjenci w ramach umowy z NFZ. Warto mieć na uwadze, że w tym czasie nie będzie nam wolno gościć pacjentów zapisanych prywatnie.
-