Turystyka to branża, która niedawno dość mocno ucierpiała, jednak wkrótce najprawdopodobniej zacznie stawać na nogi. Możliwe, że jest to dobry moment, aby pomyśleć o biznesie z tym związanym. Oczywiście nie musimy od razu otwierać biura turystycznego, jednak miejsce noclegowe dla gości z ograniczonym budżetem, może okazać się w wielu miastach strzałem w dziesiątkę. Hostel jest tym rodzajem obiektu, w którym odwiedzający zazwyczaj nie spodziewają się hotelowych standardów. Normą są pokoje wieloosobowe, łóżka piętrowe czy wspólne łazienki. Z tego względu jednak z ofertą hostelu można śmiało wyjść nie tylko do turystów, ale również do osób poszukujących taniego noclegu dla swoich pracowników czy dla wycieczek szkolnych. Jak zabrać się za uruchomienie takiego przybytku? Zamieszczamy kilka podpowiedzi dla zainteresowanych przedsiębiorców.


Spis treści:

  1. ​Lokal i wyposażenie hostelu  – jakie wymogi trzeba spełniać?
  2. Jak otworzyć usługi noclegowe i kogo zatrudnić?
  3. Hostel – promocja obiektu

​Lokal i wyposażenie hostelu  – jakie wymogi trzeba spełniać?

Pierwsza kwestia, o jakiej należy pomyśleć, kiedy planuje się otwarcie hostelu to oczywiście lokal. Budynek musi być na tyle obszerny, aby pomieścić przynajmniej kilka pokojów, łazienki dla gości, kuchnię, składzik na zapasy i środki czystości oraz recepcję. Nie potrzebujemy co prawda żadnych specjalnych zezwoleń, aby rozpocząć działalność, jednak należy dostosować obiekt do wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych oraz prawa budowlanego. Warto także zerknąć na rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004 roku w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów. Reguluje ono między innymi kwestię ogrzewania, dostępu do ciepłej i zimnej wody oraz minimalnego rozmiaru pomieszczeń.

Źródło: Emmerson Evaluation, Raport “Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce 2021”

Istotna jest również kwestia wyposażenia naszego obiektu. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić gościom łóżka do spania, szafki zamykane na klucz, dzięki którym zabezpieczą swoje rzeczy w pokojach wieloosobowych, a także podstawowe meble, takie jak krzesła i stoliki. Goście doceniają również takie udogodnienia, jak czajnik elektryczny, suszarka czy deska do prasowania.

Kuchnię warto wyposażyć w sztućce, naczynia oraz podstawowe sprzęty, które ułatwią przygotowanie sobie prostego posiłku takie jak lodówka, mikrofalówka czy kuchenka indukcyjna. W łazience nie może oczywiście zabraknąć pryszniców i umywalek. Za darmo lub za drobną dopłatą możemy udostępnić gościom również ręczniki i dodatkowe środki czystości.

Pamiętajmy także, aby zadbać o dostarczanie mydła do rąk czy papieru toaletowego, zatem zapasy musimy uzupełniać regularnie. Na przyrządy do sprzątania, środki czystości czy opłacenie pralni, która będzie zajmować się używaną pościelą i ręcznikami.

A może wolisz otworzyć lokal gastronomiczny? Sprawdź, jak założyć restaurację.

​Jak otworzyć usługi noclegowe i kogo zatrudnić?

Wydawać by się mogło, że niewielki hostel możemy prowadzić samodzielnie, jednak ten, kto liczył na to, że praca taka polegać będzie wyłącznie na meldowaniu gości, szybko się rozczaruje. Poza czuwaniem nad dokumentacją i księgowością, pozostaje nam również, a może przede wszystkim utrzymanie porządku w obiekcie. Im więcej gości, tym trudniejsze jest to zadanie. Mało kto sam po sobie sprząta, zatem to pracownik hostelu musi sprawdzać stan łazienek i wspólnych pomieszczeń, zmywać podłogę w korytarzach, sprzątać pokoje po zakończeniu doby hotelowej i przygotować hostel przed rozpoczęciem kolejnej. Słanie łóżek czy ściąganie pościeli po gościach, którzy nie zrobili tego samodzielnie to także uciążliwy obowiązek. Warto zatem pomyśleć o zatrudnieniu kogoś, kto będzie czuwał nad recepcją oraz osoby do sprzątania.

​Hostel – promocja obiektu

Jeśli chcemy, aby goście znaleźli namiary na nasz hostel, musimy iść z duchem czasu. Dziś bardzo wiele obiektów korzysta z usług platform, które pośredniczą w bookowaniu miejsc noclegowych. Dzięki temu możemy liczyć na to, że nasza oferta zostanie zauważona, a jeśli odpowiednio się zaprezentujemy, z łatwością zachęcimy turystów i nie tylko do złożenia nam wizyty. Warto jednak mieć na uwadze, że niestety za każdego klienta, platforma bookingowa pobierze od nas prowizję.

Powinniśmy dbać również o to, aby goście znaleźli do nas drogę bez pośredników. Wówczas zarobimy nieco więcej. Jeśli lokal znajduje się w dobrym punkcie, na przykład w centrum miasta czy blisko dworca, kluczem do skutecznej promocji może okazać się tutaj dobre oznaczenie obiektu, roll upy reklamowe czy oklejenie okien. Postarajmy się także, aby nasza strona internetowa wyglądała zachęcająco, zawierała korzystne zdjęcia naszego hostelu, cennik oraz mapkę. Zawsze warto także wykorzystać media społecznościowe, aby stworzyć wizerunek przyjaznego oraz zachęcającego miejsca.

https://www.instagram.com/p/CZ98onzryX7/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Share.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz