Turystyka i rekreacja to gałąź biznesu, w której liczy się sezonowość, zrozumienie potrzeb klienta oraz dobre zarządzanie swoją ofertą usługową. Dla tych, którzy są gotowi na związane z tym wyzwania, dobrym pomysłem na biznes może okazać się otwarcie hotelu. Działalność taka wymagać będzie niemałych nakładów finansowych, jeśli jednak dobrze zaplanujemy koncept obiektu, wypromujemy go i postaramy się o dobrą miejscówkę, liczyć możemy na zwrot inwestycji i niemały zysk.

wykres
Źródło: Emmerson Evaluation, Raport „Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce 2021”


Spis treści:

  1. Czym się różni hotel od hostelu?
  2. Ile kosztuje otwarcie hotelu?
  3. ​​Formalności – hotel od podstaw

​Czym się różni hotel od hostelu?

Miejsca noclegowe podzielić można na kilka kategorii, z których odznaczają się hotele oraz hostele. Czym się one różnią? Jako podstawową różnicę najłatwiej będzie wskazać to co właściwie jest sprzedawane. W hostelu będą to łóżka, a pomieszczenia można dzielić tam z zupełnie obcymi ludźmi. Hotel sprzedaje indywidualne pokoje i bardzo często kojarzy się ze znacznie wyższym standardem. Obiekt, który nazywamy hotelem powinien posiadać przynajmniej 10 pokoi jedno lub dwuosobowych. Co więcej, na jego terenie często świadczy się także inne usługi związane z pobytem gości. Może się w nim zatem mieścić bar, restauracja, strefa SPA i wellness, siłownia, kręgielnia czy basen. Jeśli zatem chcemy prowadzić własny biznes związany z noclegami i turystyką, hotel to pod wieloma względami dobry wybór. Chociaż będzie znacznie bardziej kosztowny niż hostel, to jednak wiąże się z większym prestiżem, a często także z większymi zyskami.

Wiesz już na czym polega różnica? Sprawdź też, jak założyć hostel!

Ile kosztuje otwarcie hotelu?

Chcąc zapewnić gościom komfort oraz wysoką jakość usług, nie unikniemy dużej inwestycji. Powinniśmy przede wszystkim posiadać lokal, w którym możemy stworzyć nasz hotel. W przeciwieństwie do hosteli, hotele to zazwyczaj osobne budynki z miejscem na parking, a czasem także basen czy miejsce przeznaczone do rekreacji. Należy więc być przygotowanym finansowo na kupno odpowiedniego obiektu, a jeśli już jesteśmy właścicielami takiego, także na remont. Koszt może wynieść od 200 tysięcy złotych w górę, zależnie od tego, na jaki standard się zdecydujemy. Wnętrze powinno prezentować spójny koncept, bez względu na to, czy chcemy postawić na wystawne komnaty czy nowoczesny minimalizm. Oprócz tego musimy również zatrudnić personel, który pomoże utrzymać czystość w naszym obiekcie, a także będzie obsługiwał gości. Menadżer hotelu, recepcjonista, pokojówka, kucharz czy barman to niektóre ze stanowisk, które należałoby obsadzić.

wynagrodzenie
Źródło: wynagrodzenia.pl

​Formalności – hotel od podstaw

Przedsiębiorca, który chce świadczyć usługi hotelarskie ma obowiązek przede wszystkim zarejestrować działalność gospodarczą. Chcąc prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, musi uzyskać wpis do CEIDG, a decydując się na spółkę, do KRS. Nie zapomnijmy także o przypisaniu odpowiedniego kodu PKD. Następnie powinniśmy zdecydować się na formę opodatkowania, czyli zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową.

pkd

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać. Chodzi o wpis do ewidencji obiektów hotelarskich oraz przypisanie naszemu hotelowi odpowiedniej kategorii. Zgłaszając się do oceny, powinniśmy przygotować się na uiszczenie opłaty, której wysokość zależna będzie od kategorii jaka zostanie nam przypisana.

  • 4-5 gwiazdek – 1500zł
  • 3 gwiazdki – 1000 zł
  • 1-2 gwiazdki – 600 zł
Share.

Zostaw komentarz