Dzisiaj samochód prosto z salonu często jest zbyt dużym wydatkiem, aby mógł go udźwignąć budżet domowy. Przedsiębiorcom także nie zawsze opłaca się zakup floty całkowicie nowych pojazdów dla swojej działalności. Nie brakuje zatem osób, które chciałyby nabyć używane auto w dobrej cenie. Znajdą się także tacy, którzy chętnie pozbędą się swojej starej maszyny, aby zrobić w garażu miejsce dla nowego modelu. Wszystko, co jest potrzebne, aby obie strony były zadowolone z transakcji, to pośrednik, który zadba o ich interesy. Właśnie w takiej roli występuje właściciel komisu samochodowego. Jak dokładnie to działa i czy to dobry pomysł na biznes?
Spis treści:
- Jak działa komis samochodowy?
- Ile zarabia właściciel komisu samochodowego? Czy ten biznes się opłaca?
- Pozwolenie na komis samochodowy – czego potrzebujesz na start?
Jak działa komis samochodowy?
Nad komisem samochodowym czuwa komisant, czyli jego właściciel, a za razem pośrednik w procesie handlu samochodami. Zazwyczaj to nie on jest właścicielem wystawionego na sprzedaż auta, a komitent, czyli jedna ze stron ewentualnej transakcji. Do komisu zgłaszają się osoby, które chcą sprzedać samochód, jednak nie wiedzą jak zrobić to z korzyścią dla siebie oraz potencjalni kupcy, poszukujący używanego auta do celów prywatnych lub do firmy. Zadaniem komisanta jest zainteresowanie klienta przekazanymi pod opiekę pojazdami i sprzedanie ich z zyskiem dla komitenta i dla siebie. Komis samochodowy zarabia bowiem na prowizji od transakcji, która na ogół wynosi 2-3% ceny.
Zobacz też jak założyć warsztat samochodowy i wybierz biznes dla siebie.
Ile zarabia właściciel komisu samochodowego? Czy ten biznes się opłaca?
Zarobki właściciela komisu samochodowego uzależnione są kilku czynników. Po pierwsze ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy z dziedziny motoryzacji, która pozwoli dokonać właściwej oceny sprzedawanych przez nas pojazdów. Drugą, bardzo istotną kwestią są umiejętności sprzedażowe. Dobry handlarz będzie w stanie rozkręcić biznes tego typu, nawet biorąc pod uwagę, że marża to jedynie kilka procent. Ważne jest jednak, aby ulokować się w dobrym punkcie, gdzie możliwe będzie odpowiednie wyeksponowanie naszych aut, dbać o promocję swojego komisu, promować się poprzez różne kanały komunikacji i przede wszystkim pracować na dobrą reputację. Handlem samochodami trudni się niestety wielu oszustów, co sprawia, że będziemy musieli zapracować sobie na zaufanie klienta.
Pozwolenie na komis samochodowy – czego potrzebujesz na start?
Nie potrzebujemy pozwolenia ani koncesji, aby handlować samochodami, jednak nie możemy prowadzić komisu bez zarejestrowania działalności gospodarczej, chyba że planujemy sprzedawać około 2-3 samochody rocznie, co raczej nie przełoży się na duże zyski. Zatem musimy założyć jednoosobową działalność gospodarczą i złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Alternatywnie możemy zdecydować się na spółkę i wówczas zgłosić ją do Krajowego Rejestru Sądowego. Formalności tych można dopełnić przez internet.
Oprócz tego musimy również pomyśleć o wynajęciu działki, która posłuży nam za plac. Tam właśnie będziemy prezentować auta klientom. Warto również zatroszczyć się o lokal, w którym urządzimy nasze biuro. Taką rolę może pełnić przenośny kontener biurowy, który możemy kupić lub wynająć.