Motoryzacja może być zarówno pasją, jak i sposobem na życie. Swój własny, związany z samochodami biznes można prowadzić na kilka sposobów. Nie brakuje dzisiaj komisów, w których sprzedaje się używane auta, chociaż ich właściciele muszą często mierzyć się z kiepską reputacją. Inną opcją jest myjnia samochodowa, jednak tego rodzaju działalność nie każdego będzie satysfakcjonować. Jeśli więc posiadamy wiedzę, a najlepiej także wykształcenie w dziedzinie motoryzacji i lubimy od czasu do czasu pogrzebać pod maską, powinniśmy spróbować swoich sił w prowadzeniu warsztatu samochodowego. Czy opłaca się zostać mechanikiem na swoim? Jak się przygotować do rozkręcenia takiego interesu? Kilka wskazówek poniżej.

Źródło: Raport SDCM >>Przemysł, handel i usługi w motoryzacji. Podsumowanie sytuacji po IV kwartale 2021 r. i prognozy “Kierunek elektromobilność”<<

Spis treści:

  1. Ile zarabia mechanik samochodowy – czy ten biznes się opłaca?
  2. Jak urządzić warsztat samochodowy?
  3. Warsztat samochodowy – formalności

Ile zarabia mechanik samochodowy – czy ten biznes się opłaca?

W dobie pandemii warsztaty samochodowe mierzyły się z dość poważnym kryzysem, chociaż stwierdzenie to odnosi się do wielu sektorów gospodarki, poza e-commerce. Pokazuje to, jak mało jest biznesów uniwersalnych, ponadczasowych oraz niepodatnych na sezonowość. Na szczęście dla mechaników samochodowych, obecnie sytuacja przedstawia się dużo lepiej. Powracamy powoli do pracy stacjonarnej, do której musimy przecież dojeżdżać. Ponownie zaczynamy także snuć plany urlopowych wyjazdów. Coraz więcej osób decyduje się na zaległe przeglądy czy naprawy. W związku z tym być może właśnie nadszedł o wiele lepszy moment dla zainteresowanych branżą motoryzacyjną. Ile jednak da się zarobić na warsztacie? To w dużej mierze zależy od lokalizacji czy ilości czasu, jaki poświęcimy na naszą działalność. Nie bez znaczenia jest także nieposzlakowana opinia, na którą najpierw będziemy musieli zapracować. Jeżeli jednak się to uda, klienci będą nas polecać i dzięki temu warsztat będzie dobrze prosperował.

opinia
Źródło: https://slusarczyk-auto.pl/o-nas/opinie

A może wolisz inny rodzaj biznesu związanego z motoryzacją? Sprawdź koszt budowy myjni bezdotykowej.

Jak urządzić warsztat samochodowy?

Zanim zaczniemy zarabiać jako samodzielny mechanik samochodowy, musimy być przygotowani na zainwestowanie środków w biznes motoryzacyjny. Ile będzie nas kosztował warsztat samochodowy? To zależy od tego, czy chcemy wynajmować lokal oraz jakie usługi będziemy świadczyć. Dużą oszczędnością może okazać się wykorzystanie własnego garażu jako przestrzeni roboczej, jednak musimy pamiętać, że pomieszczenie powinno spełniać wymogi techniczne określone w przepisach BHP. Dotyczą one głównie wentylacji, oświetlenia czy rodzaju podłóg. Co natomiast powinno znajdować się naszym warsztacie? Podstawowe wyposażenie obejmuje:

  • narzędzia do napraw takie jak śrubokręty czy imbusy,
  • chemię samochodową,
  • podnośniki do pojazdów,
  • narzędzia diagnostyczne np. ciśnieniomierze i testery akumulatorów,
  • akcesoria BHP,
  • szafki oraz półki.

Warsztat samochodowy – formalności

Jeśli chodzi o podstawowe formalności związane z zakładaniem warsztatu samochodowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zarejestrować działalność. W momencie, gdy zdecydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą, musimy uzyskać wpis do CEIDG. Spółkę natomiast zgłosimy do KRS. Jeżeli nasz lokal spełnia wymagania BHP, nie musimy martwić się o licencję na prowadzenie warsztatu. Niewątpliwie jednak warto byłoby pochwalić się przed klientami zaświadczeniem o zdobyciu odpowiedniego wykształcenia. W niektórych przypadkach konieczne może być uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dużych urządzeń, takich jak suwnice. Dotyczy to na ogół bardzo rozbudowanych warsztatów, korzystających z zaawansowanej maszynerii. Otrzymamy stosowne pozwolenie, składając wniosek do Urzędu Dozoru Technicznego.

Share.

Zostaw komentarz