Marzy Ci się własny biznes, który wymaga kreatywności oraz zamiłowania do muzyki? Może w takim razie zainteresuje Cię perspektywa założenia własnego radia? Dzięki temu będziesz mógł przez całą dobę puszczać swoje ulubione utwory lub eksplorować różne gatunki muzyczne. Jeśli starczy Ci pomysłów, możesz prowadzić ciekawe audycje, nadawać słuchowiska czy komentować wydarzenia z kraju i ze świata. Czy taki plan jest wykonalny? Jak się za to zabrać i w jaki sposób można na tym zarobić? Kilka wskazówek przygotowaliśmy poniżej.

Spis treści:

  1. Jak założyć radio lokalne?​
  2. Jak założyć radio internetowe?
  3. Własne radio internetowe za darmo? Ile kosztuje taki biznes?

Jak założyć radio lokalne?

Zanim zaczniesz działać jako radiowiec, musisz zdecydować, na jakim obszarze chcesz nadawać. Warto mieć na uwadze, że chociaż teoretycznie możliwe jest nadawanie na całą Polskę, koszty takiej działalności mogą Cię przerosnąć. Warto więc przede wszystkim pomyśleć o radiostacji lokalnej. Czego potrzebujesz na start? To zależy od tego, jak duże będzie Twoje przedsięwzięcie. Jeśli chcesz nadawać całodobowo oraz cieszyć się dobrą jakością dźwięku, potrzebujesz studia z odpowiednią izolacją dźwięków, a także pracowników, którzy poprowadzą audycje lub przynajmniej będą puszczać muzykę.

Myślisz o założeniu własnego biznesu i zatrudnieniu pracowników? Skorzystaj z nowoczesnej obsługi płacowej, która zdejmie z Ciebie wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem procesów kadrowo-płacowych w Twojej firmie.

Nie należy również zapominać o stosownych zezwoleniach. Przede wszystkim musisz złożyć wniosek o przyznanie koncesji na nadawanie. Decyzja zapadnie na podstawie specjalnego postępowania, a kryteria oceny określa art. 36 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Źródło: https://www.gov.pl/web/krrit/udzielenie-lub-rozszerzenie-koncesji

Jeśli chcesz nadawać muzykę w swojej rozgłośni, a z pewnością masz świadomość, że będzie to raczej podstawa Twojej działalności, koniecznie zadbaj o zakup odpowiedniej licencji. Kto może jej udzielić?

  • Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS),
  • Związek Artystów Wykonawców STOART,
  • Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

​Jak założyć radio internetowe?

Radio internetowe to całkiem dobra opcja, dzięki której możesz pominąć pewne formalności. Nie musisz mieć koncesji na nadawanie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jednak pamiętaj, że wciąż potrzebujesz licencji, aby puszczać muzykę. Oczywiście ważne jest także, aby utwory pochodziły z legalnych źródeł. Zanim jednak wyposażysz płytotekę, pomyśl również o serwerze, z którego będziesz wysyłał sygnał radiowy do słuchaczy. W przeciwnym razie liczba Twoich potencjalnych odbiorców będzie mocno ograniczona. Przyda się także specjalne oprogramowanie radiowe, które posiada funkcje pomocne w trakcie nadawania audycji (odtwarzanie reklam czy tworzenie playlist). Na początek jednak możesz korzystać z Winampa wraz ze specjalną wtyczką DSP, która pozwoli transmitować sygnał do serwera.

Źródło: Raport KRRiT “Informacja o audytorium radiowym w Polsce w III kwartale 2020 roku”

​Własne radio internetowe za darmo? Ile kosztuje taki biznes?

Pewnie zastanawiasz się, czy własne radio internetowe możesz prowadzić za darmo. Jak możesz się domyślić, w biznesie trudno jest zyskać, nie inwestując ani grosza, jednak są sposoby, aby zaoszczędzić na niektórych kwestiach. Dużym udogodnieniem może być na przykład SHOUT-cast, czyli bezpłatny serwer, z którego korzysta wielu sieciowych radiowców.

Źródło: https://pl.free-shoutcast.com/

Mimo tego musisz zdawać sobie sprawę, że za pewne rzeczy i tak będzie trzeba zapłacić. Już sam sprzęt, który pozwoli nadawać w dobrej jakości, może okazać się dość kosztowny. Jeśli nie planujesz puszczać muzyki własnego autorstwa, musisz również uregulować kwestie licencyjne. Na czym natomiast możesz zarobić? Jeśli Twoje radio zyska popularność i grono wiernych słuchaczy, będziesz mógł czerpać zysk z reklam.

Share.

Zostaw komentarz